LEGO Group patří k těm nejúspěšnějším a největším hračkářským firmám na světě, čehož dosáhla výrobou svého stavebnicového systému a na něm založených setů a sérií, se kterými spokojeně vyrůstalo již několik generací dětí na celé planetě. Jak se ale říká, „i mistr tesař se někdy utne“ (zde to platí skoro doslova, protože zakladatel LEGO Group byl skutečně původním povoláním tesař 🙂), a tak i během více než šedesátileté historie této společnosti vznikly hračky, které se nesetkaly příliš velkým pochopením u zákazníků a dodnes jsou hodnoceny jako to vůbec nejhorší, co kdy z billundských výrobních linek vyšlo.
Většina těchto sérií pochází z přelomu tisíciletí, kdy byla LEGO Group v tak zoufalé finanční situaci, že produkovala desítky nových herních konceptů s cílem, že snad alespoň něco se u tehdejších dětí chytne a zachrání ji tak před krachem. Výsledkem tak byly nejen zcela nesmyslné série, ale také stavebnice, které nebylo možno spojit s ostatními kostkami, což bylo do té doby uvnitř firmy něco absolutně nepřijatelného. Podívejme se tedy na desítku těch podle mě vůbec nejhorších sérií a konceptů, které kdy byly vydány:
10. Time Cruisers
1996–1997
Když jsem tuto sérii viděl vůbec poprvé v katalogu, pomyslel jsem si, že asi vznikla tak, že se zametly všechny kostky, které popadaly v továrně na zem a z nich si pak udělali designéři takový stavěcí freestyle. Tyto sety mi skutečně nedávají žádný smysl a přijde mi, že byste je mohli postavit z každé sbírky LEGO kostek náhodného dítěte v devadesátých letech, najdou se ale i AFOLové, kteří na Time Cruisers nedají dopustit! 😀
9. Town Jr.
1997–2000
S touto řadou přišla do LEGO stavebnic vůbec první vlna tzv. juniorizace, tedy cílené zjednodušování modelů za účelem rychlejší a snažší stavby. Oproti dosavadnímu LEGO městu tak bylo pro toto období typické, že několik menších dílů bylo nahrazeno jedním velkým, čelní masky vozidel byly jednoduše pouze natištěny na zkosené kostky a celkově stavby působily ošizeně, neohrabaně a bez patřičného detailu. Jak ale zjistíte dále v textu, Town Jr. zdaleka nebyl to nejhorší, co se LEGO městu na přelomu tisíciletí přihodilo.
8. Explore
2002–2004
Když si přečtete historii LEGO Group, najdete tam v kapitole věnované roku 2003 krásnou citaci ředitele LEGO pro střední Evropu: „DUPLO bylo po LEGU druhou nejsilnější značkou hraček v severní a střední Evropě. A my jsme se naprosto vědomě rozhodli ji zabít.“ Tento moment nastal v roce 2002, kdy byla značka DUPLO nahrazena novým brandem LEGO Explore, jehož součástí byly kromě dosavadních hraček založených na kostce DUPLO také nové elektronické hračky, které nebyly vůbec s LEGO Systémem kompatibilní. Změna značky pochopitelně tuto předškolní sérii téměř zničila, protože rodiče zkrátka nepoznávali to DUPLO, které znali z dětství a které také chtěli koupit svým dětem.
7. Hero Factory
2010–2013
Narozdíl od ostatních sérií z přelomu tisíciletí se LEGO BIONICLE stalo obrovským hitem, který společně s LEGO Star Wars zachránil LEGO Group před bankrotem. Řada BIONICLE se úspěšně prodávala téměř 10 let, až byla v roce 2010 ukončena pro upadající zájem. Ve stejném roce však byla spuštěna úplně nová série s názvem Hero Factory, která byla postavena na podobném stavebním systému, jen neměla tak propracovaný příběh a vzhledově byla na první pohled s LEGO BIONICLE totožná. Proto se není čemu divit, že zákazníky příliš neoslovila a již v roce 2012 začaly v LEGO Group práce na její náhradě, která přišla v roce 2015 a stala se jí opět řada LEGO BIONICLE! 😃 Ani návrat starého známého jména však nebyl úspěšným krokem a tak byla i tato znovuzrozená série v roce 2016 kvůli slabým prodejům ukončena.
6. Jack Stone
2001–2002
Když jsem u 9. pozice mluvil o tom, že řada Town Jr. nebyla to nejhorší, co LEGO město v nultých letech potkalo, měl jsem na mysli právě LEGO Jack Stone. Tato série přinesla ještě vyšší úroveň juniorizace, kdy se návod na sestavení setů vešel pouze na jednu stránku. Mám doma náklaďák, který je možné sestavit pouze ze 7 dílů – podvozku, kabiny, korby a čtyř kol! K tomu navíc byly vyrobeny úplně nové figurky, které již nebylo možné rozložit, a tak jste si již nemohli skládat figurky podle svého gusta. Podle jednoho z tehdejších LEGO designérů byl dokonce plán takový, že pokud by se stal Jack Stone úspěšný, tato figurka měla minifigurku nahradit i ve všech ostatních sériích, dokážete si to představit?
🗞 Týden v kostce
Pokud vás článek zaujal, budu rád, když se přihlásíte k odběru Týdne v kostce, newsletteru, ve kterém každý týden najdete nově představené stavebnice, nové články z mého blogu, zajímavosti i aktuální slevy. 🙂
5. Scala
1997–2001
V 90. letech bylo pro LEGO Group typické, že se snažila také inspirovat u svých konkurentů (elektronické hračky LEGO Explore byly inspirované firmou LeapFrog, Jack Stone zase G. I. Joem) a nejinak tomu bylo i v případě série LEGO Scala. Tato řada totiž podobně jako Jack Stone opustila tradiční minifigurky a namísto nich přišly panenky ve stylu Barbie, které s LEGO kostkami nebyly nijak kompatibilní.
4. Clikits
2003–2005
Další dívčí série, která propadla nejen u dětí, ale i u fanoušků. Její princip byl v základní podobě totožný jako u LEGO DOTS, tedy nabízel dětem možnost si dekorovat různé předměty pomocí drobných dílků. Problém však spočíval v tom, že všechny tyto předměty nebyly vůbec LEGO kompatibilní. Jednalo se tak zcela novou hračku, která vůbec nezapadala do LEGO Systému. Upozadění faktu, že se jedná o LEGO bylo také nejspíše záměrem, jelikož všechny obaly obsahovaly jen velmi malinké logo výrobce.
3. Hokejisté LEGO Sports
2003
Jako malý jsem měl řadu Sports hodně rád a měl jsem to štěstí, že mi rodiče koupili sadu s fotbalem i basketbalem. Když ale vyšla řada s hokejem, vedle očekáváného hokejového NHL stadionu se v katalogu objevili tito podivní obří hokejisti, vypadající jako all-stars výběr Velikonočního ostrova. Nikdy jsem moc nepochopil důvod, proč tento druh hokejistů vznikl, ale nakonec jsem i jednoho měl, protože byli zabaleni v krabičkách, které bylo možné používat jako láhev na pití, a já po ní hrozně toužil. 😀 Postavil jsem si ale i samotný set, který fungoval ještě hůře, než vypadal – stisknutím hlavy měla figurka vypálit puk, ten se ale jen zlehka posunul o pár centimetrů.
2. ZNAP
1998–1999
V roce 1993 byla na americký trh uvedena nová stavebnice K’Nex, která vypadala jako takový hodně barevný a hodně zjednodušený LEGO Technic. Když pak o 5 let později hledali v LEGO Group další z nápadů, který by firmě pomohl se dostat z červených čísel, bylo rozhodnuto, že LEGO Group vydá svůj vlastní zjednodušený a nehezký Technic pod názvem ZNAP. Asi není třeba dodávat, že se jednalo o nemalý propadák a řada byla ukončena hned následující rok.
1. Galidor
2002
Titul té nejhorší série v historii patří neslavné řadě Galidor, která se podobně jako jiné stavebnice své doby stala výsledkem pohrávání si s kacířskou myšlenkou o výrobě hraček, které nejsou kompatibilní s LEGO Systémem. Tato série měla navázat na úspěch LEGO BIONICLE – první nelicencované LEGO série s příběhem. Podle úspěšného receptu tak byl vytvořen propracovaný příběh, na něj navázaný televizní seriál vytvořený hollywodským producentem a samozřejmě spousta propagačních předmětů včetně LEGO série, jejíž sety byly tvořeny pouze akčními figurkami. Galidor však kolosálně selhal, hračky byly ošklivé a navíc v sobě neměly vůbec nic z krásy stavebnic LEGO a televizní seriál byl tak špatný, že znechucoval i samotné designéry LEGO Group. Řada byla proto zrušena pouhý rok po svém uvedení.
Jaká je nejhorší LEGO řada podle vás? Dejte vědět v komentářích 😉
V podstate suhlas uz len to ze za 30 rokov nemam ani jeden set zo spominanych serii. Su to riadne sracky kde ten time cruisers je fakt snad este ok ale the rest je odpad. 😀 V podstate sa toto nenachadza ani v kiloware takze to fakt nikto nekupoval. Kludne by som pridal aj fubuland .. resp hororove postavicky pre mrnata 😀 kedykolvek si pozeram tie fubuland kreacie mam divny pocit 😀
S fabulantom nesuhlasim. Fabulant ma strasne vela fanusikov a v 90rokoch sa aj celkom dobre siril a trva to doteraz.
Zde se potvrzuje, ze designeri jsou vetsinou (ne vzdy) lide odtrzeni od reality, kteri si chodi do prace hrat a zit svuj vlastni svet, ale dokazi casto konkretni projekt pohrbit, protoze v realnem svete to funguje jinak nez v tom jejich designovem vesmiru. To je videt casto i v automobilovem prumyslu, tam si designer prosadi svou vizi nad kterou pak konstrukter a zakaznici ridici krouti hlavou.