Mistr stavitel: Ekow Nimako. Sochař, který místo hlíny používá LEGO kostky | Matyho kostky

Mistr stavitel: Ekow Nimako. Sochař, který místo hlíny používá LEGO kostky

Ekow Nimako je 42letý kanadský umělec s ghanskými kořeny. Na rozdíl od mistrů stavitelů, které jsme vám představili v předchozích článcích, Ekow přišel do kontaktu s LEGO kostkami až na konci svého studia umění na York University v Torontu okolo roku 2012. Tehdy ho zaujala práce dalšího umělce Nathana Sawaya, ten jako médium pro svou tvorbu zvolil právě plastové dílky. Jeho kariéra se pak naplno rozjela o dva roky později, kdy získal grant na velkou výstavu v rámci Měsíce černošské historie.

Ekow sám sebe neoznačuje za AFOLa, ale uznává, že je geek. Mezi jeho oblíbené série patří Star Wars, nebo Transformers. Velkou inspirací pro jeho tvorbu jsou právě futuristická vesmírná města ze světa hvězdných válek, nebo fiktivní království Wakanda z komiksů a filmu o Black Pantherovi. Ekow je příznivcem tzv. Afrofuturismu, tedy myšlenky, že černošské obyvatelstvo se dočká spravedlnosti až v budoucnu na jiné planetě, kde založí vlastní diasporu. Umělec se příliš nezajímá o dění v LEGO komunitě, nesleduje uvádění nových setů ani není jejich sběratelem. Kostky používá pouze jako stavební materiál pro svá díla a to mu jde, dle mého názoru, skvěle. Na obyčejné hraní už mu čas nezbývá.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé pondělí přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Díla Ekowa Nimaka jsou pravidelně vystavována zejména v Kanadě, ale uvedení se dočkala i ve Velké Británii, Německu nebo Jižní Koreji. O tom, že se jedná o velmi nadaného umělce svědčí i fakt, že jedna Ekowova socha zdobí novou centrálu LEGO Group v dánském Billundu a jako jediný měl vlastní medailonek během letošního LEGO Conu. Více z jeho tvorby si můžete prohlédnout na webových stránkách, nebo Instagramu tohoto umělce. 

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Matyho kostky je web nadšence do LEGO kostek, který právě ukončil svá studia a nyní by také rád ukončil své temné období (tzv. dark ages) a po deseti letech opět začal rozšiřovat svou sbírku.

O tom, jak se mu to daří, ale i o mnoha dalších tématech, která mu přijdou zajímavá, píše tento blog.

Reklama