Retro fotoaparát: 3v1–2=? | Matyho kostky

Retro fotoaparát: 3v1–2=?

Možná si řeknete, že jsem líný, nebo zhýčkaný z velkých setů, ale vpřípadě stavebnice 31147 Retro fotoaparát z řady Creator 3 v 1, jsem se rozhodl, že postavím a zhodnotím jen hlavní model. I když to asi není ten nejprofesionálnější přístup LEGO recenzenta, obě alternativní stavby prostě považuji za tak nepovedené, že si nedovedu představit s nimi trávit svůj čas, nebo si je dokonce vystavit ve své domácnosti.  

Úvod

LEGO nám v posledních letech servíruje přibližně 10 až 15 nových stavebnic série Creator 3 v 1 a ani letošek nebude výjimkou. Prozatím bylo odhaleno 12 setů pokrývajících celé spektrum různých témat od páva, přes běhací kolo pro křečka, či dopravní prostředky, až po model astronauta. Jednomu z modelů, kolečkovým bruslím, se již detailně věnoval kolega Tomáš. 

Retro fotoaparát se se svými 261 dílky řadí k těm menším setům letošní produkce. Zabaleny jsou v balení 26 x 19 x 4,5 centimetru velkém. To obsahuje 4 plastové sáčky s dílky, 3 sešity s návody pro jednotlivé modely a samostatnou krabičku s popruhem pro lepší držení fotoaparátu. Balení svým designem odpovídá ostatním stavebnicím stejné řady a drží se již lety osvědčené žluté barvy. Přední strana představuje především hlavní model, kdežto ta zadní ukazuje všechny 3 alternativy rovným dílem. 

Stavba

Retro fotoaparát je z velké části postaven klasickým vrstvením kostek, které je však doplněno černým pruhem, obepínajícím celé tělo přístroje, se study na boku. Zprvu jsem z tohoto vzhledu nebyl příliš nadšený, ale po chvíli prohlížení se mi vlastně zalíbil. Došlo mi totiž, že výstupky chtěli autoři nejspíš imitovat texturu kůže, která se u podobných typů fotoaparátů používala.  

Střední část opět těží z techniky SNOT (Studs Not On Top), díky které je jeho okolí pěkně zakulacené. Objektiv je mimochodem tvořen diskem kola. Stejný díl využívá třeba letošní loňský set 42154 2022 Ford GT od českého návrháře Milana Reindla. Celý válec optické soustavy lze otáčet a simulovat tak ostření obrazu. Nad objektivem se nachází maličkatý, ale docela funkční průhledový hledáček.  

Nejvíce prvků se nachází na horní straně přístroje. Nechybí spoušť, klička pro přetáčení filmu, sáňky na blesk a další ovládací prvky. Moc se mi líbí, že se páčky nehýbou jen tak naprázdno, ale kladou odpor. To je zařízeno třeba pomocí gumového špalíku pod jednou z nich. Většinu zadní strany pak tvoří dvířka, po jejich otevření se dostaneme do útrob fotoaparátu, kde je umístěn film. Právě systém otevírání je největší slabinou celé stavebnice. V zavřeném stavu drží až moc dobře a dílky, za které by se měla dvířka otevírat, mi téměř vždy zůstaly v ruce. Potom nezbude nic jiného než se dovnitř vpáčit. 

K dispozici jsou hned dva filmy. Na obou můžeme vidět 3 vyfocené snímky. Je vidět, že přístroj měl v rukou opravdový milovník LEGO stavebnic, protože na všech fotografiích jsou sety série Creator 3 v 1. Mezi nimi například právě již zmiňované Retro kolečkové brusle, či další letošní novinka Divoká zvířata ze safari. Všechny snímky jsou tvořeny samolepkami na průhledných dílech. Samolepky jsou pro tento set unikátní, to samé platí také o moc povedeném látkovém popruhu s designem kostek 2×2. Osobně už jen přemýšlím, jak ho přetvořit v náramek. 

Abych alespoň minimálně dostál své úloze recenzenta, musím zde uvést základní informace o dvou alternativních modelech, které nám LEGO v základu nabízí. Jde o kameru a televizor, a tak zůstáváme v tématu foto-video. V obou případech se autoři drželi i retro vzhledu. Vzhled výsledných staveb můžete posoudit sami z oficiálních fotografií níže. Já se držím svého přesvědčení, že opravdu nejde o podařené modely, kterým se nebudu věnovat. 

Závěr

Když odhlédnu od faktu, že jsem si užil jen třetinu nabízeného zážitku, retro fotoaparát mě vlastně docela potěšil. Jako sběratel historických fotoaparátů ho moc rád přidám na poličku k opravdovým přístrojům. Z dálky vypadá realisticky, a i proporce odpovídají skutečnosti. Popruh opravdu funguje, v žádném jiném setu ho prozatím nedostanete, a navíc vypadá skvěle. Jen ta zatracená dvířka, která se nechtějí nechat otevřít. Ta budou potřebovat nějaké vylepšení. Na druhou stranu, zase tak často měnit filmy nejspíš nebudu. 

31147
Retro fotoaparát
💰  Doporučená cena: 449 Kč
🧱  261 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024
🔗  LEGO

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama