LEGO v poslední době začalo vydávat celkem dost stavebnic s tématikou věcí z každodenního života, jako jsou hudební nástroje, herní konzole nebo třeba boty. Doposud se tyto modely objevovaly téměř výhradně v řadách Ideas a Icons, ale nyní přichází ve velkém i do řady Creator 3 v 1. V roce 2024 se tak můžeme těšit na modely fotoaparátu, videokamery, rádia, holinky, brusle, konvičky atd. V této recenzi se společně podíváme na set LEGO Creator 31148 – Retro kolečkové brusle, ze kterého se dá kromě brusle postavit rádio, skateboard a možná i něco dalšího.
Set 31148 má v českém překladu poněkud zavádějící název říkající, že se jedná o kolečkové brusle (množné číslo), ale kostky jsou v jedné stavebnici pouze na jednu brusli. Krabice je téměř čtvercová a přijde mi zbytečně velká vzhledem ke svému obsahu a v porovnání s hotovým modelem.
Největší překvapení mě ovšem čekalo hned po jejím otevření a vysypání obsahu na stůl. Světe div se, v krabici byly papírové sáčky s kostkami, se kterými nás LEGO straší posledních pár let.
Pravda, přechod na papír ještě není stoprocentní, protože uvnitř sáčku s číslem 2 byly ještě dva malé plastové pytlíky s menšími díly. Zajímavé je i provedení papírových sáčků – papír je zevnitř opatřený plastovou nebo voskovou vrstvou pro jeho ztužení. Navíc pro snadnější otevření jsou velké sáčky perforované a ty malé mají jakési „nastřihnutí“.
Pojďme začít stavbou hlavního modelu – kolečkové brusle. Stavba je podle pytlíků rozdělená do dvou částí. V první části stavíme vlastní botu. Začínáme hezky od podrážky, pokračujeme špičkou, do které poté vložíme část s jazykem. Tato část je stavebně hodně zajímavá, protože se tu ve velkém používá technika SNOT (z anglického Studs Not On Top, volně přeloženo jako čudlíky do všech stran).
Následuje pata s čudlíky do stran umožňující na konci stavby ozdobení brusle dle vlastního vkusu.
Ve druhé části pokračujeme zdobením paty, stavbou „podvozku“ a zakončíme tkaničkami a koly. Na následujícím obrázku je vidět hotový model společně s dílky navíc, které vám zbudou po dokončení stavby.
V návodu je ještě ukázáno, jak vyměnit vzor na patě za jiný s obláčkem a duhou.
Hotový model brusle vypadá velmi dobře, má množství detailů a neobyčejné barvy. Z detailů stojí za zmínku brzda pod špičkou brusle a propracované tkaničky. Ty leží v přirozené poloze a přidávají celému modelu na zajímavosti. Pata je otevřená a dutá, takže si dokážu představit, že by se brusle dala použít jako stojánek na tužky. Patu brusle si navíc můžete ozdobit dle vlastní fantazie s pomocí přiložených kostek, nebo dalšími kostkami ze série DOTS.
Druhým modelem je klasické rádio jako vystřižené z devadesátých let. Spíše, než ikonické dvojče, jde o kazeťák na jednu kazetu nicméně se dvěma reproduktory po obou stranách. Stavba začíná podobně jako u brusle od hnědé základny a pokračuje stavbou stěn rádia. Klasické vrstvení kostek na sebe je prokládáno částmi stavěnými do boku pomocí techniky SNOT. Model je dle očekávání dutý a po stranách vyčuhují dovnitř kostky pro uchycení ráfků kol imitujících reproduktory.
Následuje osazení ráfků kol, zakrytí vršku rádia a stavba madla. Poslední částí je anténa, kterou lze otáčet jako u skutečného rádia. Můžete jí buď vztyčit, abyste měli co nejlepší příjem, nebo ji dát do vodorovné „cestovní“ polohy.
Model rádia mi přijde zajímavý se spoustou detailů včetně tlačítek, madla a pohyblivé antény. Velikostně je srovnatelný s bruslí bez koleček. Zadní strana modelu je poměrně nezajímavá s několika dalšími tlačítky, nebo co by to mělo být. Pokud si to dobře pamatuju, tak u skutečných rádií toho typu byl na zadní straně jen kabel do zásuvky a odnímatelný kryt pro vložení baterií. Všechna tlačítka bývala na čelní straně.
Posledním a zároveň nejjednodušším modelem je skateboard. Přiznám se, že tento model se mi vůbec nelíbí a jeho stavba je absolutně nezajímavá. Začnete stavbou desky, a potom na ní sestavujete ornament převážně z malých dílků. Této části je vyhrazena téměř polovina návodu. Když se přes toto prokoušete, tak desku otočíte, přidáte kola a máte hotovo.
Na první pohled je výsledný model skateboardu divný. Kola jsou příliš velká, divně tvarovaná (jedná se o holé ráfky bez pneumatik) a vystrčená za hrany desky. U skutečného skateboardu jsou kola schovaná pod deskou a za její hranu vyčnívají jen minimálně. Přijde mi, že buď designérům došla fantazie, nebo neměli čas, případně chuť postavit něco pořádného.
Z pohledu kostek tu máme poměrně neobvyklé barvy v čele s pastelovou bledě zelenou a růžovými pneumatikami. Běžně preferuji základní barvy, ale růžové pneumatiky mě zaujaly na první dobrou. Dále stavebnice obsahuje slušné množství kostek Technic a kostek s čudlíky do stran.
A dá se z těchto kostek postavit i něco jiného než předešlé tři modely? První, co mě napadlo, byla stavba auta. Jsou tu ty čtyři růžová kola a Technic kostky by se daly použít na trubkový rám místo nárazníku – mohl by to tedy být nějaký tréňák. Kola určují velikost výsledného auta, a protože jsou poměrně velká, začal jsem hledat místa, kde by se daly ušetřit nějaké kostky, abych byl schopný model vůbec dokončit. Rozhodl jsem se obětovat střechu a dveře. Nakonec mi z toho vyšel parádní terénní kabriolet pro panenky. Ke stavbě jsem použil rovných 300 kostek. Kabriolet má vpředu masivní trubkový rám kolem nárazníku, další trubkový rám za sedadly, dostatek místa pro dvě figurky a snadno odnímatelnou anténu dálkového ovládání (líbila se mi totiž myšlenka autíčka na vysílačku, i když na tu už kostky nezbyly). Návod bude brzy k dispozici na webu www.buildinst.cz
buildinst
Web buildinst (z anglického BUILDing INSTructions = návody ke stavbě) má moto „Sdílíme radost ze stavění“, které mluví za vše. Najdete tu stovky návodů ke stavbě modelů z Lega. Valná většina z nich jsou tzv. alternativní modely, což znamená modely postavené z dílků jedné stavebnice LEGO. K jejich stavbě tedy nemusíte složitě shánět kostky, stačí si jen koupit danou stavebnici a můžete začít stavět.
Nyní si to pojďme pěkně shrnout. Set 31148 je výborná stavebnice s poněkud neobvyklými modely v neobvyklých barvách. Brusle je věrným ztvárněním předlohy a nabízí dokonce jednoduchou možnost úpravy vzhledu, kterou jistě ocení cílová skupina. Model rádia též potěší a třeba u mě navozuje příjemné vzpomínky na dětství, kdy jsme měli podobné doma (samozřejmě, že ne tak barevné :-). Skateboard je taková z nouze ctnost, takže doporučuju si místo něj postavit raději něco vlastního. Ostatně k tomu má tento set dostatek použitelných kostek a hlavně úžasné růžové pneumatiky. Sám jsem se přesvědčil o tom, že můžete brusli přestavět na autíčko a troufnu si říct, že ani zvířátko by nemělo být problém. Tento set tedy vřele doporučuju jak z pohledu oficiálních modelů (s výjimkou skateboardu), tak z pohledu dílů, pokud vám ovšem nevadí pastelové barvy.
Tomáš Vít
Nadšený stavitel alternativních modelů z Lega známý pod přezdívkou Tomik. Povoláním je stavební inženýr a mezi jeho další koníčky patří cestování, sport, dobré jídlo a deskové hry.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.