Splněný sen, aneb LEGO Ambassador Network | Matyho kostky

Splněný sen, aneb LEGO Ambassador Network

Zdá se mi to jako včera, kdy jsem jednoho večera nesměle napsal Pavlovi, zda by nestál o mou pomoc s tvorbou blogu o mé milované stavebnici. I když jsem si moc šancí nedával, on mou nabídku přijal a přes počáteční rozpaky mě zapojil do chodu webu. Troufám si říct, že jsem díky společnému koníčku získal i dobrého přítele. Společnými silami se od té doby každým dnem snažíme posouvat na vyšší úroveň. Před pár dny přinesla naše práce hodně sladké ovoce! LEGO pozitivně vyhodnotilo naši žádost, a tak se Matyho kostky staly oficiálně uznaným médiem informujícím o LEGO světě. Výrobce nás zařadil do tzv. LEGO Ambassador Network (LAN). V dalších odstavcích se společně podíváme na to, co vlastně LAN je a kdo jsou její členové.

LEGO Ambassador Network je platforma spojující různé typy komunit dospělých fanoušků (AFOLů) mezi sebou a se samotnou LEGO Group. Ačkoliv je většina fóra přístupná až po přihlášení některým ze členů, i „řadový“ fanda v něm může najít zajímavé informace. Jde zejména o vyhledávání oficiálních uznaných komunit a jimi pořádaných akcí. A co vlastně znamená ono zázračné „uznání“? Za tímto pojmem se skrývá docela složitý proces počínající žádostí ze strany komunity (o typech komunit později) po nastudování pravidel LAN a hodnot LEGO Group. Několikrát do roka se pak schází tzv. Core Team, který rozhoduje o nových přihláškách, postupech v hierarchii a také případných vyloučeních z platformy. Tato skupina je složena z různých zaměstnanců AFOL Engagement Teamu. Ten má, zjednodušeně řečeno, na starosti vztahy s dospělými fanoušky. O každém rozšíření a změně rozhoduje minimálně 7 členů. Pro detailnější informace si můžete projít jedno z vláken fóra. Když vše dobře dopadne, zvolíte si svého ambasadora (to je teď Pavlova práce), který má možnost komunikovat přímo s LEGO Group, a vaše komunita se stane jednou z následujících uznaných skupin.

Úvodní strana LEGO Ambassador Network s aktuálními statistikami.

Recognized LEGO User Group (RLUG)

Uznaná uživatelská skupina LEGO? Tenhle překlad moc nefunguje, ale lepší nemám. Jedná se o komunitu fanoušků, kteří působí ve stejné oblasti. Oblastí může být stát, region, či město. Aktivity LUGů mají většinou fyzickou podobu ve formě výstav a jiných podobných akcí. Některé skupiny se scházejí pravidelně, jiné jen občasně. Českou republiku reprezentuje LUG jménem Kostky.org, u bratrů Slováků funguje TatraLUG.

Recognized LEGO Online Community (RLOC)

Slůvko „online“ již trochu napovídá, že na rozdíl od LUGu je RLOC aktivní hlavně v prostředí internetu. Tento typ uznaných skupin představují různá fanouškovská fóra a další aktivity na webu. U nás, ani na Slovensku, žádná taková uznaná skupina neexistuje.

Recognized LEGO Fan Media (RLFM)

Na závěr jsem si nechal uznaná LEGO fanouškovská média, jejichž řady jsme rozšířili. Pod RLFM si můžete představit různé mediální styly – digitální i tištěné časopisy, YouTube kanály, blogy, TikTokové, Facebookové či Instagramové účty. Prakticky jakékoliv médium, tvořící obsah věnující se historii, novinkám, recenzím a vlastně čemukoliv z LEGO světa, patří právě do této skupiny. Abyste mohli naplno ocenit náš úspěch, musím upozornit na to, že v ČR i SR jsme mezi RLFM jediní!

Všechny typy skupin mohou existovat ve 3 úrovních:

Více informací poskytne přehledně zpracovaná prezentace, kterou jsem našel na stránkách Steel City LUGu.

Členství v LEGO Ambassador Network má určité výhody, ale to sami poznáte v následujících měsících. My určitě nepolevíme a budeme i nadále přinášet informace o novinkách, stavbách a jejich tvůrcích a samozřejmě nevynecháme ani zajímavosti z LEGO historie. O vývoji vztahu LEGO Group a dospělých fanoušků se rozepíšu zase někdy příště.

Díky, že nás sledujete!

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Valach
Valach
před 11 měsíci

Wow, naprostá pecka! Moc gratuluji, tvoříte fajn blog plný užitečných informací ze světa Lego. Těším se na ty zmíněné výhody 😉

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama