Stíhačka TIE: Nuda, nuda, šeď, šeď | Matyho kostky

Stíhačka TIE: Nuda, nuda, šeď, šeď

Stalo se vám někdy, že jste se ohromně těšili na novou stavebnici a když se vám dostala do rukou, tak přišlo zklamání? Přesně takový pocit, jsem měl, když z Dánska dorazila krabice s, do té doby, dosud nepředstaveným setem 75382 Stíhačka TIE (v angličtině TIE Interceptor). Mohou za mé zklamání jen vysoká očekávání, nebo je stavebnice opravdu tak špatná? To se dozvíte, když budete číst dál. 

Novinka samozřejmě patří do řady Star Wars, konkrétně do její sekce, kterou znalci hledají pod zkratkou UCS neboli Ultimate Collector Series. Výrobky zařazené mezi UCS by měly splňovat ty nejvyšší nároky zkušených stavitelů a zcela odrovnat ty méně zběhlé. Tomu obvykle odpovídá i vyšší cenovka a rozměry výsledného modelu. V mém případě to byl úplně první kontakt s UCS setem ve smyslu jeho vlastnění a postavení. Pokud pravidelně čtete mé recenze stavebnic založených na lodích z Hvězdných válek, možná vám neunikla má častá kritika neustálého recyklování stejných předloh a chrlení nudných šedých lodí. První pohled na balení ve mně vyvolal přesně tyto myšlenky, ale jako „profesionál“ jsem se jimi nenechal odradit a pustil se do stavby. 

Pro zbloudilé čtenáře, kteří omylem otevřeli recenzi vesmírné lodě ze Star Wars, raději plavidlo TIE Interceptor alespoň stručně představím. Jde o útočnou stíhací loď Galaktického impéria, která má ve fiktivním světě Hvězdných válek rozměry 7,7 metru na délku, 6,5 metru na šířku a 5,3 do hloubky. Pojme pouze jediného pasažéra – pilota. Stíhačka je charakteristická svým tvarem se čtyřmi špičatými panely. Na jejich konci jsou umístěna laserová děla. Tento typ bojové techniky hrál zásadní roli v bitvě o Endor. 

Celkem velká krabice s jednoduchým designem obsahuje 22 plastových sáčků s kostkami, papírovou obálku s návodem a samolepkami (COŽE?! Proč jsou v UCS samolepky?!) a volně pohozenou plaketu s údaji o lodi. Své tradiční místo si na začátku manuálu obhájily informace o předloze, tvorbě její LEGO podoby, fotografie a slovo vedoucího týmu návrhářů stavebnice. Tentokrát však došlo i k dalšímu malému odhalení v podobě představení chystané knihy, která vyjde u příležitosti 25. výročí řady LEGO Star Wars. 

Jelikož jsou všechny čtyři boční panely přichyceny ke dvěma ramenům a ty zas ke kulaté kabině, musíme logicky začít u ní. Návod nás v tom samozřejmě podpoří. Hned v počátcích stavby se nám pod rukama zrodí kokpit pilota. Právě na něj padne drtivá většina samolepek, které jsem v UCS setu rozhodně nečekal. Otrávilo mě to o to více, že téměř všechny je třeba umístit na drobné trojúhelníkové destičky, což pro mě bylo dost složité. Vždy se snažím o co nejpřesnější nalezení středu a vyladit všechny tři hrany dalo dost práce a úspěch se stejně tak úplně nedostavil. Lepit se musí dokonce i na 1×1 kulatý tile! Dá se říct, že interiér kokpitu není moc zajímavý, obsahuje jen několik displejů ve tvaru trojúhelníku, náznak ovládacího panelu a sedadlo. O mnoho zajímavější je kulatý exteriér. Vepředu nabízí přední okno a v horní části zase poklop pro vstup pilota. Kromě těchto dvou míst, které tvoří velké kulaté díly s potiskem, je zbytek sestaven z drobnějších kostek. Ty se, jako součásti větších struktur navěšují na jádro s kokpitem uvnitř. Zadní partie jemně vystupují z oblého tvaru a naznačují přítomnost pohonu. Při stavění jsem si říkal, že tuhle část autoři odflákli a úplně se vykašlali na detaily. Po ověření referenčních fotografií jsem ale zjistil, že takhle nudně vypadá i předloha. Zachytit tvar koule není v LEGO světě vůbec jednoduché, ale návrhářům se to v případě Interceptoru podařilo obstojně. To však neznamená, že je bez chybičky. Sem tam se v trupu najde nějaká mezírka, ale není to nic tragického. 

Dvě ramena jsou ke středové kouli přidělána velice pevně a rozhodně neodpadnou ani při intenzivním pohybu. Pevnosti napomáhají i Technic piny, které jednotlivé části spojují. Na ramena se pak přidají oblejší struktury. Nemohu říct, že by byla stavba nezajímavá, co se použitých technik týká, ale když jsem stavěl počtvrté tu samou část, už jsem toho měl dost. V tu chvíli jsem si bohužel ještě neuvědomil, že mě totéž čeká se čtyřmi velkými a špičatými panely. Než však přijde jejich čas, nudný postup stavbou nakrátko přeruší konstrukce podstavce. Ten je opravdu silný a solidně postavený. V jeho přední části má své místo štítek s informacemi o Interceptoru. Pod ním jsou připraveny study na umístění z kostek postaveného tzv. myšího droida. Jde o opravářského robota s označením MSE-6. Stojan doplní už jen jediná figurka v této stavebnici, tedy pilot. Minifigurka není exkluzivní. Jde o loňskou iteraci s mužskou zamračenou hlavou. Díky možnosti uložit loď na stojan se na ni lépe přidávají již zmiňované panely s ostrými hranami. Jejich konstrukce je stabilní a pěkně vyřešená, to však neznamená, že bych ji nutně potřeboval stavět znovu a znovu. Ocenit určitě musím dokonale zvládnuté tvary a žádné nechtěné díry skrz.  

Model se skládá z 1 931 kostek, měří 40 centimetrů na délku, 33 centimetrů na šířku a 32 centimetrů na výšku.

Série Ultimate Collector Series čítá i s letošní novinkou celkem 39 stavebnic, z nichž většinu jsem měl možnost vidět na vlastní oči a některé si i osahat. Jsem si jistý, že majitelé TIE Fighteru a TIE Advanced Dartha Vadera  budou nadšení, ale pro mě je Interceptor jeden z nejobyčejnějších setů této kolekce. A mimochodem, starší podoba této stíhačky v UCS provedení vyšla už v roce 2000, tedy pouhý rok po uvedení celé produktové řady. Nevypadá vůbec zle. Myslím si o sobě, že nejsem úplný hlupák, a tak je mi celkem jasné, že když je model osově souměrný, bude třeba některé části stavět vícekrát. Na druhou stranu mě nikdo nepřesvědčí, aby mě to bavilo. Set 75382 je druhý v mém životě, do jehož stavby jsem se musel nutit. Za normálních okolností jsem schopen sestavit stavebnici podobné velikosti za jeden večer, v tomto případě jsem se však přemlouval po kouscích celý pracovní týden. Také musím trvat na svém a požadovat, aby se LEGO pustilo osvědčených produktů a zkusilo trochu více zabrousit do příběhů Hvězdných válek a vytáhnout nějakou novou a neokoukanou techniku. Věřím, že i z nějaké obyčejnější nákladní lodi se dá udělat pěkný sběratelský set.  

Nadpis této recenze dokonale vyjadřuje moje pocity ze stavby, avšak dokončený model, to už je jiná písnička. Na poličce nevypadá vůbec zle. Ze stojánku ho lze jednoduše sejmout a pořádně se s ním proletět. Když se pořádně zamyslím, více než samotný Interceptor, jehož v některých ohledech nudný vzhled zachytili v Dánsku perfektně, mě zradila velká očekávání z UCS setu. Vůbec jsem neočekával, že se budu pachtit se samolepkami a upřímně by se kulaté tvary daly ještě trochu vyladit. Ať už se mnou souhlasíte, nebo ne, prakticky jisté je, že stavebnice 75382 Stíhačka TIE, bude dalším prodejním hitem a najde své místo na výstavce fanoušků Star Wars po celém světě. 

75382
Stíhačka TIE
💰  Doporučená cena: 5 699 Kč
🧱  1 931 kostek
🗓️  V prodeji od 4. 5. 2024

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama