LEGO Sports: Fotbal, basket, hokej a prkna | Matyho kostky

LEGO Sports: Fotbal, basket, hokej a prkna

K sepsání tohoto příspěvku mě inspirovaly dvě události nedávných dní. První z nich bylo v neděli skončené Mistrovství světa v ledním hokeji. Tou druhou pak představení nové stavebnice 40634 Legendy hraní s tematikou ženského fotbalu. No prostě jsem si vzpomněl, že LEGO kdysi mělo celou produktovou řadu zaměřenou na různé sporty. Dnes si tuto již ukončenou sérii a její nejzajímavější zástupce připomeneme.

Řada Sports spatřila světlo světa roku 2000, ale ještě o dva roky dříve se první stavebnice se zaměřením na fotbal objevovaly přímo pod sérií Town. Zajímavost představuje set 3314 Police Unit, který ukazuje zásah pořádkové jednotky proti neposlušným fanouškům. Tím LEGO porušilo svou vlastní zásadu o neukazování násilí. V prvních dvou letech od oficiálního představení řady Sports se LEGO zaměřovalo čistě na fotbal. Nutno ale podotknout, že šlo povětšinou o maličké stavebnice a mnoho z nich ztvárňovalo vybavení stadionu (branka, osvětlení, kamery, stánek s občerstvením apod.).

3314 Police Unit

Celý koncept by samozřejmě nefungoval bez funkčních herních prvků. LEGO se tehdy inspirovalo klasickým „cvrnkacím“ fotbálkem, který si pamatuji ze školky, a stolní hrou Subbuteo. Vytvořen byl speciální dílek s pružinkou a podstavcem pro minifigurku. Díky pružině a důlku okolo ní bylo možné odpálit míč směrem k bráně, nebo jinému hráči. Největší stopu ve mně zanechal set 3425 Grand Championship Cup z roku 2002. Ten znázorňuje celé hřiště a obsahuje dvě kompletní sestavy figurek. Zajímavé je, že mantinely obklopující hrací plochu zdobí, kromě log jiných LEGO produktů, i typické pruhy značky Adidas. Výrobce využil konání světového poháru v roce 2002 a k této příležitosti vydal několik limitovaných setů.

3425 Grand Championship Cup

Od roku 2003 se LEGO odvrátilo od „evropského“ fotbalu a zaměřilo se na zámořské soutěže NBA a NHL. V tomto roce se také poprvé objevilo logo SPORTS. Aby bylo možné hrát s minifigurkami basket, LEGO vymyslelo speciální verzi nohou s integrovanou pružinou. Celá hra pak fungovala na podobném principu jako fotbal. Figurka umístěná na podstavci s pružinou se nejprve musela sehnout pro míč a pak jej hodit na koš. Tento pohyb byl usnadněn právě díky pružince v nohou. Největší stavebnicí podtématu basketbal byla 3433 The Ultimate NBA Arena se speciálními díly pro okraje hřiště, které umožňovaly návrat míče na hrací plochu po každém hodu.

Logo LEGO Sports na kostce 1x6.
3433 The Ultimate NBA Arena

Velice podivně se řada Sports podívala na ledovou plochu. V roce 2003 totiž LEGO vsadilo na hráče postavené z kostek ve stylu Technic a Bionicle. Pamatuji si, že mě tyto figurky v dětství vyloženě děsily a vůbec jsem nerozuměl tomu, jaký je jejich účel. O rok později už ale výrobce dostal rozum a pokusil se napodobit stolní hokej setem 3578 NHL Championship. Hokejisté umístění na kluzných discích se ovládali pomocí dlouhých tyček.

Podivná figurka hokejisty z Technic dílů.
3578 NHL Championship

V letech 2003/2004 se LEGO rozhlédlo i mimo hřiště a přidalo podtéma s názvem Gravity Games. Minifigurky se tak mohly závodně projet na skateboardu a snowboardu. Idea výrobce byla taková, že si s těmito stavebnicemi budeme hrát podobně jako s tzv. fingerboardy. Asi nejzajímavějším setem byl 3585 Snowboard Super Pipe. Z dlouhé nájezdové rampy bylo možné poslat figurku na prkně do U rampy a při troše štěstí udělala i nějaký cool trik.

3585 Snowboard Super Pipe

V roce 2006 se LEGO znovu pokusilo téma oživit několika fotbalovými sety, ale snaha nevedla k úspěchu. Řada Sports oficiálně zanikla roku 2007, ale LEGO se sportovní tematice nevyhýbá ani v současnosti. Již v úvodním odstavci jsem zmínil zbrusu novou stavebnici oslavující ženský fotbal, loni výrobce představil set s všeříkajícím názvem 21137 Stolní fotbal. Série Icons se postupně plní reálnými fotbalovými stadiony a hráče světových týmů si můžete postavit i ve stylu Brickheadz. Zapomenout nemohu ani na německou fotbalovou reprezentaci jako sběratelské minifigurky v roce 2016. Různé sporty se samozřejmě pravidelně objevují i v řadách City nebo Friends.

Máte zkušenosti s řadou Sports? Podělte se o ně v komentářích.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

1 1 hlas
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama