Dáme fotbálek? LEGO představuje další novinku řady Ideas | Matyho kostky

Dáme fotbálek? LEGO představuje další novinku řady Ideas

Dnes se splnil sen dalšímu z nás, fanouškovi LEGO stavebnic z Maďarska, Donátovi Fehérvárimu. Tento teprve 16letý stavitel přidal svůj návrh stolního fotbálku na platformu Ideas, kde se mu podařilo uspět. Oficiální LEGO designéři jeho model následně upravili do podoby setu určeného k prodeji široké veřejnosti. Novinka svou ideou navazuje na 20 let staré sety řady Sports, zejména na 3425 Grand Championship Cup, který představoval tzv. cvrnkací fotbálek, jen sestavený z LEGO kostek. Stavebnice 21337 Stolní fotbal bude formálně uvedena ve dnech 29. a 30. října, kdy se v Paříži uskuteční turnaj právě ve stolním fotbalu za přítomnosti fotbalové legendy Thierry Henryho. Na místě bude taky několik stanovišť s hromadami kostek a možnost přiložit ruce k dílu a podílet se na stavbě obřího nástěnného obrazu z kostek.

Když jsem poprvé viděl oficiální fotografie nového setu, své pocity bych popsal při nejlepším jako smíšené. Abych byl zcela upřímný, nedokážu si představit žádnou okolnost, za které bych si právě tuhle stavebnici chtěl pořídit, ačkoliv opravdový stolní fotbálek si občas rád zahraju (a opravdu mi to nejde). Není to ani pořádný stolní fotbal, ani nijak zvlášť hezký model na výstavku.

Oproti reálné hře má každý tým k dispozici jen dvě řady hráčů. Na jedné tyči je brankář a dva obránci, na druhé dva útočníci. Možnosti hry jsou tak značně omezené. Model sice obsahuje všechny zásadní součásti stolního fotbalu, jako je počítadlo gólů a branky, ale vše je příliš stísněné. Originální návrh měl životní velikost, ale LEGO návrháři se rozhodli jej výrazně zmenšit. Tento krok obhajují nutností zesílit stěny hřiště a faktem, že LEGO nevyrábí delší Technic osy. Při testování se jim také s původním modelem stávalo, že se míč zasekával v místech mimo dosah hráčů. Model má rozměry 41 cm na délku, 29 cm na šířku a 15 cm do výšky.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Nový set vyniká velkým počtem figurek. Celkem obsahuje 22 minifigurek (11 pro každý tým), 44 různých hlav a 43 dílků účesů. Svou ideální sestavu hráčů a fanoušků si tak najde opravdu každý. Tolik kombinací odstínů kůže, tváří a účesů jen tak nenajdete. Oceňuji, že si kromě samotného stolního fotbalu můžeme postavit i malé tribuny, které zároveň slouží jako krabička pro nevyužité dílky minifigurek.

Set 21337 Stolní fotbal obsahuje 2 339 dílků a bude v prodeji od 1. listopadu 2022 za doporučenou cenu 6 399 Kč.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama