Pokud alespoň trochu sledujete dění v LEGO světě nebo třeba odebíráte Týden v kostce, asi se vám doneslo, že březnové novinky LEGO DOTS jsou těmi vůbec posledními a řada letos končí. Osobně jsem vždy patřil k fanouškům této řady, měla jasný všeříkající název, krásný vizuální styl, nápadité kampaně a hlavně opravdu kreativní stavebnice, kdy každá vlna přinesla nový způsob, jak pomocí tiles 1×1 všemožných tvarů a potisků vyzdobit zase něco dalšího. Po několika neúspěšných až tragických pokusech tady tak konečně byla řada, která perfektně zapadla do LEGO Systému a umožňovala prakticky neomezené možnosti tvorby namísto dosavadních předpřipravených řešení. Než se ale pustíme do přemýšlení nad tím, proč selhala, podívejme se na její předchůdce:
Prababička Scala
Vůbec poprvé se sestavitelné LEGO doplňky objevily pod názvem LEGO Scala v roce 1979. Tato řada byla svým způsobem revoluční, protože se jejím prostřednictvím společnost LEGO poprvé pustila do jiného segmentu než jsou klasické stavebnice aut, budov, hradů nebo vesmírných raket. Kjeld Kirk Kristiansen tehdy v rámci svého Systému uvnitř systému dokonce vytvořil pro Scalu úplně novou kategorii s názvem „Ostatní formy hry v kvalitě LEGO“ s cílem ji dále rozvíjet a objevovat i další nové způsoby LEGO hry, tedy jiné než klasické skládání kostek. Tato ambice však nakonec selhala, v rámci LEGO Scala vyšlo jen 9 stavebnic v letech 1979–1980 a až do zhruba poloviny 90. let se společnost do žádných jiných forem hry než tradičních stavebnic nepustila.
Předchůdce LEGO DOTS z přelomu 70. a 80. let – LEGO Scala.
Vzdálená teta jménem Clikits
Druhým pokusem o řadu založenou na dekoraci a tvorbě nejrůznějších doplňků a šperků se stala v roce 2003 série LEGO Clikits. Ta naopak, narozdíl od Scaly, pochází z období, kdy LEGO Group experimentovala s „neLEGO“ formami hry až příliš – prvky LEGO Clikits nebyly vůbec kompatibilní s jinými LEGO dílky a i to je jeden z důvodů, proč jsem Clikits zařadil do svého žebříčku deseti nejhorších LEGO sérií všech dob.
DOTS
S různými sestavitelnými doplňky a šperky pak občas designéři experimentovali v rámci LEGO Friends, až roku 2020 jsme se však dočkali první vlny LEGO DOTS – tedy samostatné řady, která umožňovala si (nejen) pomocí tiles 1×1 různých tvarů a s různými potisky ozdobit předměty, které byly v balení, ale díky setům jako Extra DOTS, Lots of DOTS nebo DOTS Designer také své vlastní stavby – domy, auta nebo třeba zvířátka. A já osobně jsem byl nadšen, LEGU se podařilo vstoupit do zcela nové kategorie hraček bez toho, aby bylo nutné vyrábět mnoho nových dílů, tedy přesně ve smyslu systému LEGO, kdy všechny kostky mají být mezi sebou navzájem kompatibilní. Sám jsem si moc rád kupoval výše zmíněné pytlíčky Extra DOTS a doplňkové krabičky Lots of DOTS, protože prostě obsahovaly zásobárny tolika zajímavých dílků a se zajímavými potisky.
Společnost LEGO Group navíc řadu podpořila několika zajímavými kampaněmi, které podněcovaly kreativitu dětí, což je něco, co se dnes v marketingu hraček LEGO už příliš nevidí. Hned při startu řady jimi v kampani „House of DOTS“ vyzdobila ve spolupráci s umělkyní Camille Walala a staviteli z kladenské továrny celý dům. Jak jinak taky ukázat, že si pomocí těchto malých dílků můžete ve smyslu sloganu „DOT your world“ vyzdobit cokoliv a jakkoliv jen chcete?
Dům inspirovaný LEGO DOTS.
Designérky LEGO DOTS o kreativním procesu, který stál na počátku této série.
Proč tedy řada končí?
Jak říkají designérky ve videu výše, cílem byla kreativita, možnost objevovat a experimentovat s různými vzory, ať už se jedná o náramky, stojánky na tužky nebo třeba draka NINJAGO či Hvězdu smrti. I přesto však řada prodejně neuspěla a po třech letech končí. Proč? Přesný důvod LEGO Group pochopitelně nesdělila, ale podle mého názoru se na tom podepsala především cena. Zatímco běžnou sadu na výrobu náramků s 10 tisíci korálky koupíte za 439 Kč, LEGO prodává Mega balení náramků s 388 kostkami za 699 Kč. Pochopitelně hodnota LEGO náramků je vyšší – můžete je donekonečna přestavovat a dokonce použít dílky, které máte doma nebo dokoupit rozšiřující sady typu Extra DOTS, které ve slevách začínaly už na 60 korunách. Nejsem si ale jist, zda rodič, který stojí v hračkářství u regálu bude takto nad přidanou hodnotou LEGO DOTS přemýšlet, naopak si myslím, že to skončí u prostého porovnání 10 000 vs. 388. Set na výrobu cupcaků z plastelíny koupíte za 489 Kč, podobnou sadu v provedení LEGO DOTS pak za 1 229 Kč. Klasickým tvořivým sadám tedy tyto sety nemohly cenově konkurovat, kde však uspět mohly, byly rodiny, které již kvalitu LEGO hraček znají a oceňují, avšak v mnoha hračkářstvích jste DOTS nenašli v regálech se stavebnicemi LEGO, nýbrž právě mezi ostatními tvořivými hračkami (toto umístění prý po maloobchodnících vyžadovala přímo LEGO Group). Takto však nemohly oslovit ani jednu skupinu potenciálních zákazníků.
Co by však naopak podle mě mohlo zvýšit hodnotu DOTS v očích dětí i rodičů jsou zcela jistě licence. LEGO Group má to štěstí, že má obrovskou základnu licenčních partnerů, dokážu si tedy představit tiles s potisky s motivy Disney princezen, Harryho Pottera, či dokonce Star Wars a Marvel hrdinů. Tím by potenciálně mohly zajímat i mnohem vyšší věkové kategorie, než kterým byly původně určeny. Licenční produkty se však poprvé objevily až v druhé polovině loňského roku s podle mě ne úplně šťastně zvoleným Mickeym Mousem. Letošní vlna pak přinesla konečně zajímavou licenci v podobě Harryho Pottera, konec série DOTS však byl oznámen ještě předtím, než byly tyto produkty uvedeny do prodeje. Zda tedy licence skutečně byly tím receptem, jak prodeje řady navýšit, se už bohužel nikdy nedozvíme.
Budoucnost a odkaz
A jaká je budoucnost tohoto typu stavebnic? Podle vyjádření LEGO Group bude obnoven stav před příchodem LEGO DOTS, tedy že se budou objevovat v rámci ostatních tematický řad, dá se tedy předpokládat, že se bude jednat především o LEGO Friends. Ať bude budoucnost jakákoli, LEGO DOTS minimálně přivedly do LEGO světa spoustu zajímavých dílů, které mnoho AFOLů dokázalo velmi kreativně využít ve svých stavbách:
Jak to máte s DOTS vy? Oplakali jste je, nebo vám chybět nebudou?
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
pavel tazbirek
Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek.