Nejhezčí pohled na svět je ze sedla LEGO koně | Matyho kostky

Nejhezčí pohled na svět je ze sedla LEGO koně

Když jsem v lednu publikoval příspěvek o historii LEGO zvířat, slíbil jsem, že se v budoucnu detailněji podívám na některé druhy, nebo skupiny živočichů. A protože LEGO koně zanechali v mých vzpomínkách z dětství silnou stopu, rozhodl jsem se začít právě s nimi. Věřím, že nebudu daleko od pravdy, když si dovolím tvrdit, že koně jsou jednou z nejoblíbenějších bytostí, hned po klasické minifigurce.

Než jsem začal shromažďovat informace k tvorbě následujícího textu, měl jsem dojem, že to bude cekem snadná práce. V domnění, že kůň je jen jeden a ten se postupně vylepšoval, jsem se pustil do práce. Poté se mi začali vybavovat i koně z jiných sérií a už jsem věděl, že to tak jednoduché nebude. Typů, barevných variant a kombinací doplňků je spousta. Musel jsem selektovat, ale i přesto doufám, že vám další řádky poskytnou ucelený pohled na historii koní v LEGO světě. Záměrně se nebudu věnovat jen DUPLO koním.

Už v roce 1935 vznikl v Billundu první dřevěný kůň určený k tahání na provázku. Ve výrobě zůstal až do roku 1957 a během této doby se dočkal mnoha různých barevných variant. Ještě před masivním nástupem výroby plastových hraček, v období souběhu obou materiálů, vznikl výrobek s číslem 362 a názvem LEGO Horse with milkcart (Kůň s vozem na mléko).

První plastový kůň spatřil světlo světa roku 1975. Hned čtyři kusy byly součástí setu 365 Wild West, který patřil do řady LEGOLAND, podtématu Western. V té době ještě neexistovala vstřikovací forma na výrobu koní, skládal se tedy z klasických, tehdy dostupných, kostek. Možná trochu překvapivě byli dva koně žlutí, jeden byl červený a pouze jediný z nich měl realisticky černou barvu. Z kostek byli postaveni i koně v další oblíbené sérii Castle. Ta byla představena v roce 1978 a jejím nejikoničtějším zástupcem je zcela určitě set 375 Yellow Castle s třemi černými a jedním bílým koněm.

Trvalo dalších 6 let, než se první stavitelé mohli pokochat zbrusu novým koněm. Tedy takovým, jakého si já vybavuji ze svého dětství. Nová zvířata byla obrovským pokrokem a nejen středověké téma posunula o pořádný kus dopředu. Z počátku byli koně dostupní jen v černé a bílé barvě. Hnědý kůň doplnil stáj v roce 1988. I přesto, že šlo o velký pokrok, tehdejší koně byli hodně statičtí. Hýbat bylo možné pouze hlavou, ale naštěstí existovala alespoň možnost zvíře zapřáhnout. Jedinými detaily byly v té době natisknuté oko a uzda. Během následujících let však LEGO přišlo s realističtějším potiskem oka a mnoha barevnými variantami, včetně různých jezdeckých ozdob. Kromě středověku a divokého západu se tento typ koně rozšířil například i do série Paradisa. LEGO jej vyrábělo až do roku 2012.

Právě v roce, kdy měl dle starých Mayů nastat konec světa, se toto majestátní zvíře dočkalo upgradu v podobě možnosti postavit se na zadní. První koně s touto schopností se objevili v setech Pán prstenů (9469, 9472). Mimo vylepšené artikulace získali koně i mírně realističtější tvary. V podobě z roku 2012 se koně vyrábějí dodnes.

Za sebou máme vývoj klasického LEGO koně, tím ale zdaleka nekončíme. Zmínku si určitě zaslouží koně z řad primárně určených pro dívky, tedy Belville, Scala a Friends. Design koní v těchto sériích šel vlastním vývojem. Ve všech případech jsou tito koně mnohem větší. Svým měřítkem odpovídají vyšším figurkám z vyjmenovaných témat. Koně s nejvíce realistickým vzezřením bychom našli ve stavebnicích LEGO Scala. Nechybí jim správné proporce a tvary a dokonce mají hřívu a ocas z jednotlivých vláken. Koně z Belville jsou oproti nim jednodušší, mají pouze vylisovanou hřívu. Vzhled koní z řady Friends se nejméně blíží skutečnosti. Sklánění hlavy bylo ale zachováno a od roku 2021 mají ocas a hřívu z gumového materiálu, místo tvrdého plastu.

Svou vlastní kategorii tvoří koně z pohádek a mytologie. Kromě bájného Pegase se své LEGO podoby dočkali i koně Philippe (Kráska a zvíře) a Max (Na vlásku). Oba vycházejí z moderních koní řady Friends. Zapomenout nesmíme ani na věrného parťáka kovboje Woodyho z animovaných filmů Příběh hraček, koníka Bulíka. Jeho vzhled je naprosto unikátní. Hlava není pohyblivá, ale všechny čtyři končetiny ano.

Na úplný závěr jsem si nechal hříbata. Těch se v historii objevilo hned několik typů, ale ani jeden z nich nepovažuji za něčím výjimečný. Ve všech případech jsou to jen statické objekty bez jakékoliv artikulace. První hříbě pochází z roku 1996 a patří do řady Paradisa.

Máte s LEGO koňmi spojené vzpomínky stejně jako já? Podělte se o ně v komentářích.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentáře

    1. Z westernu jsem taky dva sety měl, dodnes lituju, že jsem je během svého “temného období” prodal. Koně byli důležitou součástí setů, bez nich by to prostě nebylo ono.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama