Nejhezčí pohled na svět je ze sedla LEGO koně | Matyho kostky

Nejhezčí pohled na svět je ze sedla LEGO koně

Když jsem v lednu publikoval příspěvek o historii LEGO zvířat, slíbil jsem, že se v budoucnu detailněji podívám na některé druhy, nebo skupiny živočichů. A protože LEGO koně zanechali v mých vzpomínkách z dětství silnou stopu, rozhodl jsem se začít právě s nimi. Věřím, že nebudu daleko od pravdy, když si dovolím tvrdit, že koně jsou jednou z nejoblíbenějších bytostí, hned po klasické minifigurce.

Než jsem začal shromažďovat informace k tvorbě následujícího textu, měl jsem dojem, že to bude cekem snadná práce. V domnění, že kůň je jen jeden a ten se postupně vylepšoval, jsem se pustil do práce. Poté se mi začali vybavovat i koně z jiných sérií a už jsem věděl, že to tak jednoduché nebude. Typů, barevných variant a kombinací doplňků je spousta. Musel jsem selektovat, ale i přesto doufám, že vám další řádky poskytnou ucelený pohled na historii koní v LEGO světě. Záměrně se nebudu věnovat jen DUPLO koním.

Už v roce 1935 vznikl v Billundu první dřevěný kůň určený k tahání na provázku. Ve výrobě zůstal až do roku 1957 a během této doby se dočkal mnoha různých barevných variant. Ještě před masivním nástupem výroby plastových hraček, v období souběhu obou materiálů, vznikl výrobek s číslem 362 a názvem LEGO Horse with milkcart (Kůň s vozem na mléko).

První plastový kůň spatřil světlo světa roku 1975. Hned čtyři kusy byly součástí setu 365 Wild West, který patřil do řady LEGOLAND, podtématu Western. V té době ještě neexistovala vstřikovací forma na výrobu koní, skládal se tedy z klasických, tehdy dostupných, kostek. Možná trochu překvapivě byli dva koně žlutí, jeden byl červený a pouze jediný z nich měl realisticky černou barvu. Z kostek byli postaveni i koně v další oblíbené sérii Castle. Ta byla představena v roce 1978 a jejím nejikoničtějším zástupcem je zcela určitě set 375 Yellow Castle s třemi černými a jedním bílým koněm.

Trvalo dalších 6 let, než se první stavitelé mohli pokochat zbrusu novým koněm. Tedy takovým, jakého si já vybavuji ze svého dětství. Nová zvířata byla obrovským pokrokem a nejen středověké téma posunula o pořádný kus dopředu. Z počátku byli koně dostupní jen v černé a bílé barvě. Hnědý kůň doplnil stáj v roce 1988. I přesto, že šlo o velký pokrok, tehdejší koně byli hodně statičtí. Hýbat bylo možné pouze hlavou, ale naštěstí existovala alespoň možnost zvíře zapřáhnout. Jedinými detaily byly v té době natisknuté oko a uzda. Během následujících let však LEGO přišlo s realističtějším potiskem oka a mnoha barevnými variantami, včetně různých jezdeckých ozdob. Kromě středověku a divokého západu se tento typ koně rozšířil například i do série Paradisa. LEGO jej vyrábělo až do roku 2012.

Právě v roce, kdy měl dle starých Mayů nastat konec světa, se toto majestátní zvíře dočkalo upgradu v podobě možnosti postavit se na zadní. První koně s touto schopností se objevili v setech Pán prstenů (9469, 9472). Mimo vylepšené artikulace získali koně i mírně realističtější tvary. V podobě z roku 2012 se koně vyrábějí dodnes.

Za sebou máme vývoj klasického LEGO koně, tím ale zdaleka nekončíme. Zmínku si určitě zaslouží koně z řad primárně určených pro dívky, tedy Belville, Scala a Friends. Design koní v těchto sériích šel vlastním vývojem. Ve všech případech jsou tito koně mnohem větší. Svým měřítkem odpovídají vyšším figurkám z vyjmenovaných témat. Koně s nejvíce realistickým vzezřením bychom našli ve stavebnicích LEGO Scala. Nechybí jim správné proporce a tvary a dokonce mají hřívu a ocas z jednotlivých vláken. Koně z Belville jsou oproti nim jednodušší, mají pouze vylisovanou hřívu. Vzhled koní z řady Friends se nejméně blíží skutečnosti. Sklánění hlavy bylo ale zachováno a od roku 2021 mají ocas a hřívu z gumového materiálu, místo tvrdého plastu.

Svou vlastní kategorii tvoří koně z pohádek a mytologie. Kromě bájného Pegase se své LEGO podoby dočkali i koně Philippe (Kráska a zvíře) a Max (Na vlásku). Oba vycházejí z moderních koní řady Friends. Zapomenout nesmíme ani na věrného parťáka kovboje Woodyho z animovaných filmů Příběh hraček, koníka Bulíka. Jeho vzhled je naprosto unikátní. Hlava není pohyblivá, ale všechny čtyři končetiny ano.

Na úplný závěr jsem si nechal hříbata. Těch se v historii objevilo hned několik typů, ale ani jeden z nich nepovažuji za něčím výjimečný. Ve všech případech jsou to jen statické objekty bez jakékoliv artikulace. První hříbě pochází z roku 1996 a patří do řady Paradisa.

Máte s LEGO koňmi spojené vzpomínky stejně jako já? Podělte se o ně v komentářích.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nikky
Nikky
před 1 rokem

Krásna história. Takého koňa, čo má v sedle tie pušky, mal myslím brat v jednom western legu a presne to isté lego Indiánov, čo je na obrázku máme ešte niekde doma.

tomas
tomas
před 4 měsíci

zabudli ste na kona v sete Elsy

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama