LEGO zvířata a jejich historie | Matyho kostky

LEGO zvířata a jejich historie

S tím, jak LEGO odhalovalo novinkové sety pro letošní rok, se nám ukázala také nová zvířata, která si pro nás dánský výrobce přichystal. Nechybí mezi nimi například koala, noví psi, nebo vydra. To mi vnuklo myšlenku podívat se blíže na historii zvířat v LEGO světě. Ze svého dětství si vybavuji hlavně koně z westernu, ale jaké zvíře bylo vlastně první? Dnes se podíváme na úplný počátek vzniku LEGO zvířat vyrobených pomocí vlastní formy. Vynechám DUPLO a tvory z vymyšlených světů či vzdálené minulosti. 

Mnoho různých zdrojů uvádí, že vůbec prvním zvířetem byl kůň, ale ještě před ním, v roce 1983, LEGO vyrobilo set 3788 Paulette PoodlesLiving Room z řady Fabuland, ve kterém se objevil malý žlutý ptáček v kleci. První LEGO zvíře tedy spatřilo světlo světa 5 let po první minifigurce. Koně v černé a bílé barvě následovali hned o rok později v několika stavebnicích se středověkou tématikou (např. 6080 nebo 6010).  Hnědý kůň doplnil stáj až v roce 1988. Trvalo však dalších 24 let, než se toto majestátní zvíře dočkalo upgradu v podobě možnosti postavit se na zadní. První koně s touto schopností se objevili v setech Pán prstenů (9469, 9472). 

V zimě revolučního roku 1989 LEGO přidalo do svého portfolia řadu Pirates a s nimi i opici, ptáka, či žraloka. Možná si i vy vybavíte, že dílek ve tvaru opeřence, měl sice typický tvar papouška, ale byl využit v mnoha setech jako generický „pták“. Jeho tvar se v průběhu let příliš nezměnil, pouze v roce 2016 mu mírně narostl zobák. LEGO zkusilo alespoň různé barvy, k dostání byla růžová, modrá, žlutá, zelená, černá, červená, hnědá i šedá. Výrobce experimentoval také s mícháním barev, když ukázal červeno-zeleného papouška. Nejednalo se o potisk, ale o opravdové smíchání dvou různě barevných plastů při vstřikování do formy. 

LEGO papoušek ve všech dostupných barvách

Podobně jako barevný opeřenec, i žralok čekal na svou vylepšenou verzi dlouhá léta. Konkrétně 22 let, tedy do roku 2011. O 3 roky dříve se k vlídnému predátorovi přidal jeho zlejší bratr. Ten sice trochu věrněji představoval podobu reálného žraloka s náznakem žáber a vyceněnými zuby, oblibu si ale nezískal, a nakonec byl použit jen ve dvou setech. Aktuální verze vychází z drsnějšího žraloka, avšak s několika úpravami. Tou nejviditelnější jsou skryté zuby. 

Původní a aktuální LEGO žralok

V 90. letech se pytel s novými druhy zvířat v LEGO univerzu doslova roztrhl. Řady Belville a Scala nám přinesly psy a kočky, vlastní koně nebo třeba králíky, s Aquazone a Divers přišla mořská stvoření – chobotnice, delfín, manta, piloun, a Paradisa nám dala třeba poníka. Do LEGO systému ale dorazila i další zvířátka, například hadi, škorpióni, krabi, pavouci nebo netopýři. Největší stopu v mých vzpomínkách ale udělal legendární zelený krokodýl z roku 1994. 

 

Vyjmenovat všechny druhy, které přišly v devadesátkách, by bylo opravdu na dlouho. Ještě delší seznam by tu byl, kdybych se snažil vypsat zvířata z nového tisíciletí. Dnes už bychom jen těžko hledali nějaké běžně známé zvíře, které se nedočkalo své LEGO podoby. Než začnete přemýšlet, jak velký zvěřinec máte ve své sbírce, mrkneme ještě na pár zajímavostí týkajících se právě LEGO zvířat. 

Pokud vás téma LEGO zvířat zaujalo, jejich přehled včetně fotografií najdete na Brickpedii. V navazujících článcích mám v plánu se postupně věnovat vybraným skupinám nebo druhům zvířat více do hloubky. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama