LEGO žraloci: plastové čelisti | Matyho kostky

LEGO žraloci: plastové čelisti

Na začátku letošního roku jsem publikoval obecný úvod do historie LEGO zvířat a v březnu na něj navázal detailnějším pohledem na vývoj plastových koní. Dnes se řada dostává na další z ikonických tvorů z našich oblíbených stavebnic – žraloky. Nevím, jaké vzpomínky máte z dětství a hraní si s LEGO kostkami vy, ale ty mé jsou plné krvelačných útoků těchto miliony let starých predátorů.

První žralok vplul do LEGO světa roku 1989. Nepřekvapivě to bylo v tématu Piráti. Tato, dnes již zaniklá, produktová řada přišla s mnoha prvenstvími, například obsahovala první figurky s různými výrazy v obličeji, nebo látkové plachty lodí. Abych byl konkrétní, mořský predátor měl premiéru v maličkém setu 6257 Castaway’s Raft. První paryba měla tmavě šedou barvu, až v roce 1997 přišlo LEGO s bílou variantou. Klasický žralok, tak jak byl původně představen, nepůsobil na první pohled nijak zvlášť nebezpečně. I tak byl ale schopen pozřít dílky o maximální velikosti jednoho studu. Ve stejném roce, jako žralok albín, vznikla i horní čelist ve verzi piloun.

V roce 2008 připlul nový a na první pohled zlejší příbuzný celkem roztomilého originálního žraloka. Jeho tvary byly více kulaté a realistické. Nechyběly mu žábry a pořádně vyceněné zuby a místo oka „vyraženého“ do těla přišel potisk. Největším updatem však byla možnost polknout celou minifigurku, což značně obohatilo možnosti hry. Tato varianta se neujala a LEGO ji nakonec ve své době přidalo jen do pouhých dvou setů: 8633 Záchranný rychlostní člun a 6243 Loď Brickbeard‘s Bounty. V posledních letech se sem tam objeví v nových barvách jako jiný druh žraloka.

Po neúspěchu inovované verze se LEGO rozhodlo vrátit k původnímu designu s několika drobnými úpravami. Změnil se tvar všech ploutví a zuby byly značně obroušeny. Tento design se poprvé objevil v roce 2013 a výrobce ho používá dodnes. I nové tělo žraloka mohou doplnit různé typy horních čelistí. Kromě již známého pilouna ho můžete mít i jako kladivouna. Všechny 3 varianty vidíte na obrázku níže v doprovodu rejnoka.

Aby byl výčet kompletní, musím zmínit ještě DUPLO žraloka. Ten je, i přes své určení malým dětem, dle mého vkusu, až příliš děsivý. Vznikl v roce 2006 a byl součástí pouze jednoho jediného setu – 7882 Žralok útočí. Tak malé využití mě vůbec nepřekvapuje. Předškolní děti si asi raději hrají s roztomilými zvířátky než s život ohrožujícím lovcem.

To bychom měli klasického žraloka. Nebylo by to však LEGO, kdyby nevytvořilo alespoň pár speciálních variant. Zmínku si zaslouží žralok-robot ze setu 76027 Hlubinný útok černé manty, který má černé tělo a tmavě šedou čelist s unikátním potiskem. Černé tělo s břichem v barvě kovu a jedinečný potisk na hlavě má tzv. Sharknator v setu 70172 Antihmotův Utajený portál. Ještě zajímavější je ale zombiežralok ze stavebnice 71042 Silent Mary z roku 2017. Tento typ vychází z neúspěšné mezigenerace, má zlaté zuby a tělo v pokročilé fázi rozkladu.

Motiv žraloka není v LEGO světě ničím vzácným. Jeho podobizna se dostala třeba do loga padouchů ze série Aquazone. Říkalo se jim Aquasharks a jejich ponorka právě tělo žraloka připomínala. Fanoušci řady Ninjago budou jistě znát skupinu bojovníků vystupujících pod názvem Shark Army, která funguje jako ochranka Lorda Garmadona. No a kdo by nemiloval minifigurku z 15. sběratelské série ve žraločím oblečku? Ignorovat samozřejmě nemůžu ani sety, kterých je žralok součástí jako model z kostek. Pěkným příkladem je 31088 Tvorové hlubin moří.

Na úplný závěr jsem si nechal ztvárnění žraloka z LEGO dílků, které pravděpodobně nebudete znát. Jedná se doplňkový skin pro stavebnici 81000 Koi z roku 2019. Set v experimentální řadě FORMA vznikl díky kampani na crowdfundingovém portálu, ale bohužel se nedočkal pokračování. Věřím, že v dnešní době by kinetický model sklidil větší úspěch.

Která varianta žraloka je vám nejbližší? Napište nám do komentářů.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

5 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Emmet BrickHacker
Emmet BrickHacker
před 1 rokem

Zrovna dnes LEGO představilo sérii Dreamzzz, kde hlavní záporák létá v pirátské vzdušné lodi ve tvaru žraloka:
www.lego.com/cs-cz/product/nightmare-shark-ship-71469

Jinak velký žralok nebyl zavržen, je ale využívám jako jiný druh žraloka – v pozměněných barvách se objevil v roce 2020 ve stavebnici 60266 Ocean Exploration Ship a podle obrázků to vypadá, že se objeví v letošní letní stavebnici 60379 Deep Sea Submarine

jakub
jakub
před 1 rokem
PC CZ
PC CZ
před 1 rokem

V článku je chyba: Inovovaný malý žralok je jen vylepšená (víc realisticka verze) žraloka z roku 1989 – ovšem CELOU MINIFIGURKU opravdu nepozře… jak by moh, když je skoro tak velký jako minifig… Toho pozře VELKÝ žralok, který se normálně dál prodává, neni to žádný neúspěšný mezityp… jen si ho LEGO zřejmně schovavá do drazšich setů…Btw: větší verze je inspirovaná “velkým bilým” neboli žralokem lidožravým (proto “zblajzne”celého minifiga)a v nejnovějšim setu s ponorkou z letní vlny 2023 má i jeho typické zbarvení, klasický žralok je inspirován žralokem tygřim…

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama