LEGO žraloci: plastové čelisti | Matyho kostky

LEGO žraloci: plastové čelisti

Na začátku letošního roku jsem publikoval obecný úvod do historie LEGO zvířat a v březnu na něj navázal detailnějším pohledem na vývoj plastových koní. Dnes se řada dostává na další z ikonických tvorů z našich oblíbených stavebnic – žraloky. Nevím, jaké vzpomínky máte z dětství a hraní si s LEGO kostkami vy, ale ty mé jsou plné krvelačných útoků těchto miliony let starých predátorů.

První žralok vplul do LEGO světa roku 1989. Nepřekvapivě to bylo v tématu Piráti. Tato, dnes již zaniklá, produktová řada přišla s mnoha prvenstvími, například obsahovala první figurky s různými výrazy v obličeji, nebo látkové plachty lodí. Abych byl konkrétní, mořský predátor měl premiéru v maličkém setu 6257 Castaway’s Raft. První paryba měla tmavě šedou barvu, až v roce 1997 přišlo LEGO s bílou variantou. Klasický žralok, tak jak byl původně představen, nepůsobil na první pohled nijak zvlášť nebezpečně. I tak byl ale schopen pozřít dílky o maximální velikosti jednoho studu. Ve stejném roce, jako žralok albín, vznikla i horní čelist ve verzi piloun.

V roce 2008 připlul nový a na první pohled zlejší příbuzný celkem roztomilého originálního žraloka. Jeho tvary byly více kulaté a realistické. Nechyběly mu žábry a pořádně vyceněné zuby a místo oka „vyraženého“ do těla přišel potisk. Tato varianta se neujala a LEGO ji nakonec ve své době přidalo jen do pouhých dvou setů: 8633 Záchranný rychlostní člun a 6243 Loď Brickbeard‘s Bounty. V posledních letech se sem tam objeví v nových barvách jako jiný druh žraloka.

Po neúspěchu inovované verze se LEGO rozhodlo vrátit k původnímu designu s několika drobnými úpravami. Změnil se tvar všech ploutví a zuby byly značně obroušeny. Největším updatem však byla možnost polknout celou minifigurku, což značně obohatilo možnosti hry. Tato varianta se poprvé objevila v roce 2013 a výrobce ji používá dodnes. I nové tělo žraloka mohou doplnit různé typy horních čelistí. Kromě již známého pilouna ho můžete mít i jako kladivouna. Všechny 3 varianty vidíte na obrázku níže v doprovodu rejnoka.

Aby byl výčet kompletní, musím zmínit ještě DUPLO žraloka. Ten je, i přes své určení malým dětem, dle mého vkusu, až příliš děsivý. Vznikl v roce 2006 a byl součástí pouze jednoho jediného setu – 7882 Žralok útočí. Tak malé využití mě vůbec nepřekvapuje. Předškolní děti si asi raději hrají s roztomilými zvířátky než s život ohrožujícím lovcem.

To bychom měli klasického žraloka. Nebylo by to však LEGO, kdyby nevytvořilo alespoň pár speciálních variant. Zmínku si zaslouží žralok-robot ze setu 76027 Hlubinný útok černé manty, který má černé tělo a tmavě šedou čelist s unikátním potiskem. Černé tělo s břichem v barvě kovu a jedinečný potisk na hlavě má tzv. Sharknator v setu 70172 Antihmotův Utajený portál. Ještě zajímavější je ale zombiežralok ze stavebnice 71042 Silent Mary z roku 2017. Tento typ vychází z neúspěšné mezigenerace, má zlaté zuby a tělo v pokročilé fázi rozkladu.

Motiv žraloka není v LEGO světě ničím vzácným. Jeho podobizna se dostala třeba do loga padouchů ze série Aquazone. Říkalo se jim Aquasharks a jejich ponorka právě tělo žraloka připomínala. Fanoušci řady Ninjago budou jistě znát skupinu bojovníků vystupujících pod názvem Shark Army, která funguje jako ochranka Lorda Garmadona. No a kdo by nemiloval minifigurku z 15. sběratelské série ve žraločím oblečku? Ignorovat samozřejmě nemůžu ani sety, kterých je žralok součástí jako model z kostek. Pěkným příkladem je 31088 Tvorové hlubin moří.

Na úplný závěr jsem si nechal ztvárnění žraloka z LEGO dílků, které pravděpodobně nebudete znát. Jedná se doplňkový skin pro stavebnici 81000 Koi z roku 2019. Set v experimentální řadě FORMA vznikl díky kampani na crowdfundingovém portálu, ale bohužel se nedočkal pokračování. Věřím, že v dnešní době by kinetický model sklidil větší úspěch.

Která varianta žraloka je vám nejbližší? Napište nám do komentářů.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentáře

  1. Zrovna dnes LEGO představilo sérii Dreamzzz, kde hlavní záporák létá v pirátské vzdušné lodi ve tvaru žraloka:
    www.lego.com/cs-cz/product/nightmare-shark-ship-71469

    Jinak velký žralok nebyl zavržen, je ale využívám jako jiný druh žraloka – v pozměněných barvách se objevil v roce 2020 ve stavebnici 60266 Ocean Exploration Ship a podle obrázků to vypadá, že se objeví v letošní letní stavebnici 60379 Deep Sea Submarine

    1. Díky za doplnění. Informace jsem poupravil.

      1

Matyho kostky je web nadšence do LEGO kostek, který právě ukončil svá studia a nyní by také rád ukončil své temné období (tzv. dark ages) a po deseti letech opět začal rozšiřovat svou sbírku.

O tom, jak se mu to daří, ale i o mnoha dalších tématech, která mu přijdou zajímavá, píše tento blog.

Reklama