LEGO pes, aneb nejlepší přítel minifigurky | Matyho kostky

LEGO pes, aneb nejlepší přítel minifigurky

Hned na začátku letošního roku jsme se společně podívali na obecnou historii zvířat v LEGO světě, v březnu jsem psal o koních a o dva měsíce později o žralocích. Dnes přišla řada na celosvětově nejoblíbenějšího mazlíčka – psa.

Dřevo

Na úvod musíme zabrousit do dávné minulosti, kdy LEGO ještě nevyrábělo hračky, jak je známe dnes, do doby před nástupem plastových kostek. První pes pod značkou LEGO totiž vznikl hned na začátku 30. let 20. století a byl kompletně ze dřeva. Šlo o 33 centimetrů dlouhou tahací hračku jménem Pluto, nápadně připomínající stejnojmennou postavu z pera Walta Disneyho. Výrobce se očividně inspiroval animovaným psem, ale zda šlo o oficiální spolupráci se mi dohledat nepodařilo. V průběhu dvou desetiletí LEGO vytvořilo ještě několik podobných hraček znázorňujících psa. První konkrétní rasou byl teriér.

Plast

Na prvního plastového psa jsme si museli počkat do roku 1986. Byl jím malý černý teriér. Ten ovšem ještě zdaleka nebyl v minifigurkovém měřítku, patřil totiž do řady DUPLO. Ani jeho o 8 let mladší nástupci k figurkám neladili. Ti byli totiž pro změnu vytvořeni pro potřeby sérií Scala a Belville. Jak jistě víte, tyto produktové linie používaly místo klasických figurek větší panenky a zvířata se jim svou velikostí přizpůsobila.

První opravdový čtyřnohý přítel člověka v minifigurkové velikosti spatřil světlo světa až na začátku nového milénia v roce 2004. Slovní spojení přítel člověka je v této souvislosti trochu nadsazené, protože tehdy šlo o tzv. Smrtonoše z řady Harry Potter. Tělo existovalo ve dvou barvách – šedé a hnědé – a bez úprav ho LEGO využívalo až do roku 2010.

V tomto roce byla forma mírně aktualizována, a kromě drobných úprav tvaru přišlo i několik nových barevných variant představujících konkrétní rasy. Dočkali jsme se tak třeba německého ovčáka, nebo dalmatina. O dva roky později nám LEGO naservírovalo hned několik nových psů v řadě Friends. Jejich vzhled je však více stylizovaný a nesnaží se držet reálného vzezření.

První dva psi (horní řada zleva) v původním designu. Zbytek v modernizované verzi a různých barevných verzích. Zdroj: The Brick Blogger

Opravdu nová forma pro psa byla vytvořena s 10. řadou sběratelských figurek v roce 2013. Své místo ve smečce tehdy našla čivava. Další léta byla na psy bohatá. Rok 2014 přinesl novou rasu – huskyho. Klasickou bílošedou variantu doplnila ještě vzácná tmavě oranžová s černou. Psa v tomto odstínu najdeme jen v jednom jediném setu 75935 Setkání s Baryonyxem. O dva roky později a opět v rámci sběratelských minifigurek přišel teriér. Ten existuje ve 3 barvách, ale černou šlo získat až v roce 2019 jen v oficiálních LEGO obchodech jako doplněk v rámci Build-A-Minifigure. Díky tomu je taky poměrně vzácná. 17. série minifigurek obohatila svět o francouzského buldočka. Po něm přišel jezevčík, anglický buldoček a zlatý/labradorský retrívr. Všichni v různých barevných variacích.

LEGO si evidentně rasu teriér velmi oblíbilo, loni se nabídka rozšířila o jeho skotskou variantu. Ani vývoj DUPLO a Friends psů se samozřejmě nezastavil. Asi nejzajímavějším kouskem je letošní Friends jezevčík s postižením zadních končetin, který místo nich používá kolečka. Dostupný je hned v několika barevných kombinacích srsti a postroje. Kromě přebarvených verzí stávajících tvarů psů LEGO tento rok konečně přidalo i mládě. Roztomilé štěňátko německého ovčáka jen tak něco nepřekoná.

Fiktivní psi

V reálném životě jsou psi většinou naši mazlíčci, ale v mnoha fantaskních příbězích vystupují i jako hrdinové. Protože LEGO produkuje mnoho licencovaných stavebnic, nevyhnutelně muselo dojít i na ně. Vlastní podobu mají psi Ace a Krypto ze světa DC Comics, nebo Pluto od Disney. Úplně nový tvar LEGO vyvinulo pro 3 hlavy Chloupka z Harryho Pottera a kompletně nové tělo si vysloužili Spasitel ze seriálu Simpsonovi, či psí detektiv Scooby-Doo. Úplnou specialitou je pak psí duch Spencer ze série Hidden Side.

Psí sety

Psi se samozřejmě v LEGO světě neobjevují pouze ve formě figurek, ale i jako sestavitelné modely. Letos LEGO představilo moc pěkný set 31137 Roztomilí pejsci z řady Creator. Z jedné sady dílků si můžete postavit rovnou 7 různých ras. Pokud preferujete hranatou estetiku série BrickHeadz, k dispozici jsou německý ovčák, bernardýn i francouzský buldoček. Dánský výrobce nevynechal ani oslavy čínského Nového roku. K roku psa (2018) také připravil speciální set.

Chybí vám v LEGO světě nějaká rasa psa? Napište do komentářů.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama