Tento článek vychází ve středu, a kdo se alespoň trochu orientuje ve světě vtipných obrázků a videí na internetu ten ví, že dnešní den patří žábě a je třeba si to každý týden připomínat. Těm z vás, kterým první věta nedává žádný smysl, doporučuji navštívit encyklopedii tzv. memes. Jen upozorním, že život potom už nebude jako dřív. Ať už víte, či nikoliv, dnes se blíže podíváme na historii žáby v LEGO světě.
LEGO žába není mezi dílky žádným nováčkem, svůj debut zažila již v roce 2000. Tehdy se poprvé objevila v setu 5826 Královnina komnata z řady Belville. Žabka v něm hrdě sedí na královnině stolku a odkazuje nejspíš na pohádku Princ Žabák. Zajímavostí je, že nemá svou typickou brčálově zelenou barvu, ale je průsvitně zelená. V následujícím roce se žabka objevila v sérii Harry Potter a poté se její přítomnost rozšiřovala do všemožných témat. Své místo našla ve Star Wars, City nebo třeba modulárních budovách. Kromě rozličných barev, které časem získala, byla plastová žába používána stále jen jako reprezentant živého tvora.
Až v roce 2013, tedy déle než dekádu po prvním představení, došlo k „žabí revoluci“. Trvalo dlouhých 13 let, než někoho z LEGO designérů napadlo tvar žáby využít zcela jinak. Stalo se tak u stavebnice 10223 Rytířský turnaj, kde byly 4 žabky využity jako ozdobné nohy stolu. Od té doby se autoři stavebnic předhánějí v tom, kdo do svého výtvoru obojživelníka umístí co nejvíce originálním způsobem. Žabka tak už byla asijským knedlíčkem, ozdobou na kapotě vozu, rohy, ušima, výkalem v podhradí nebo květem na stromě. Celebritou mezi návrháři, minimálně co se ukrývání žabek týká, je bezesporu Nico Vás. Do jeho portfolia patří i set 10281 Bonsaj, který obsahuje rekordní počet žabek. I s dvěma náhradními jich je celkem 103!
K dnešnímu dni si žáby našly cestu do celkem 211 setů a existují v 15 různých barevných variantách. Právě originální průsvitná zelená žabka má dnes největší hodnotu, prodává se v průměru za přibližně 300 Kč. Na rozdíl od jiných zvířat se žába od svého uvedení nedočkala žádných pozorovatelných změn. Vypadá tedy totožně jako před 23 lety. Ptáte se, proč právě žáby požívají takové obliby? To se vlastně přesně neví, ale možná to má co dočinění s tím, že se perfektně hodí k minifigurkám, které je mohou držet i v ruce, a vzhledem k jejich velikosti se dají umístit do těsných prostor. Navíc žabí roztomilost dodá charakter každé stavebnici. Žába je také oblíbená pohádková postava, takže si lze snadno představit, že je do ní převtělena některá z dalších postav.
Žába samozřejmě není jen jeden malý dílek, ale objevuje se i v jiných formách. Ve dvou starých DUPLO setech najdeme obojživelníka jako kostým do hry, v již zaniklé řadě Primo vyšla stříkací žabka do vody nebo v sérii Explore plyšák pro ty nejmenší děti. Žába se vyskytuje dokonce ve třech setech sestavená z kostek. Jednou je z čokolády v rámci stavebnice 76391 Bradavická výbava a dvakrát samostatně v polybagu. Rok 2011 přinesl deskovou hru Frog Rush, ve které se poprvé představila žába v červené barvě. Zapomenout nesmíme ani na sběratelskou minifigurku žabáka Kermita z loňského roku.
Baví vás LEGO zvířata? Mrkněte na starší články o psech, žralocích, koních či na obecnou historii zvířat v LEGO světě.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Vlastimil Novák
Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.
Mám rád žáby