Fotoaparát Polaroid OneStep SX-70: Dokonalé retro | Matyho kostky

Fotoaparát Polaroid OneStep SX-70: Dokonalé retro

Retro je pořád v módě a nostalgie hraje silnou roli v nákupním rozhodování. I to je jeden z důvodů, proč nám LEGO pravidelně servíruje stavebnice obracející se do minulosti. Nejinak je tomu v případě setu 21345 Fotoaparát Polaroid OneStep SX-70, který vzešel z programu LEGO Ideas. Dnes se se mnou, vášnivým sběratelem klasických fotoaparátů, na tuhle novinku podíváme blíže.

Úvod

Novinka se zařadí po bok 62 dalších stavebnic, které doposud vznikly z fanouškovských návrhů na platformě LEGO Ideas. Autorem originálního designu je uživatel vystupující pod přezdívkou Minibrick Productrions. Jeho práce byla tak podařená, že se od výsledné produkční verze liší, co se týká vnější schránky, opravdu jen minimálně. To je v rámci Ideas docela vzácné, obvykle jsou fanouškovské modely výrazně přepracovány. Model je založen na ikoně světa fotografie, přístroji Polaroid OneStep SX-70. V závislosti na trhu a verzi fotoaparátu, nesl někdy také označení Land Camera nebo 1000. Společnost Polaroid založil v roce 1937 Edwin H. Land v americkém Massachusetts a za několik desítek let se název firmy stal synonymem pro instantní fotografii. Své poslední aktivity ukončil výrobce v roce 2002, ochranných známek a dalšího vlastnictví se však ujalo hned několik jiných subjektů.

Krabice o rozměrech 37,5 x 26 x 5,5 centimetru svým vzhledem odpovídá určení pro dospělé stavitele. Přední strana nenabídne nic jiného než fotografii výsledného modelu, opačný bok nabídne ještě dva detailní snímky funkčních prvků fotoaparátu. Uvnitř krabice se nachází 4 papírové sáčky s většinou dílků, 1 plastový s většími platy a papírovou krabičkou. Ta ukrývá gumičky, které pohání funkční mechanismus fotoaparátu. Samozřejmě nemůže chybět ani návod. Papírové obaly v případě tohoto setu stále ještě ukrývají své plastové soukmenovce.

Stavba

Už jsme si zvykli, že podobné stavebnice obsahují propracované manuály ke stavbě a ani OneStep SX-70 není výjimkou. Úvod návodu obsahuje hned několik stran s informacemi o firmě Polaroid, samotném přístroji a nechybí ani pár slov o autorech modelu. Další věc, která zkušenější stavitele rozhodně nepřekvapí, je skutečnost, že stavba nezačíná hlavním objektem zájmu – fotoaparátem, nýbrž obalem na filmy Time-Zero Supercolor SX-70 Land Film. Ten sice není nijak zvlášť stavebně zajímavý, jde jen o obyčejnou dutou krabičku, ale i tak dokáže zaujmout. Veškerá grafika na obalu je totiž tvořena potiskem a pestrobarevnými tiles. Do pouzdra lze uložit všechny tři snímky, které výrobce přidal do balení. Jsou vyrobeny ze silnějšího plastu a znázorňují vynálezce Polaroidu E. H. Landa, LEGO House v Billundu a sestru autora původního návrhu při dovolené v Benátkách. Pokud vás napadlo, zda bude možné vyrobit si vlastní snímky, tak přináším dobré zprávy. Stačí dodržet požadované rozměry, podlepit vytisknutou fotku čtvrtkou, a můžete „vyfotit“ své oblíbené momenty.

Poté již přichází na řadu hlavní hvězda večera – samotný fotoaparát. Hned ze začátku se začne rýsovat základna přístroje ukrývající funkční mechanismus. Jak jsem již zmínil v úvodu, ten funguje za pomocí dvou dodávaných gumiček a několika Technic součástek. Na poměry série Ideas jde o docela složitý systém. V tomto ohledu se výsledný model liší od původního fanouškovského návrhu. V něm se totiž snímky vysouvaly ozubeným kolečkem na boku. Postupně se pod rukami zhmotní celý přístroj včetně jeho předního ikonického ozdobného panelu, který stál předlohou původnímu logu aplikace Instagram, objektivu a hledáčku vystupujícího do zadní části. Právě bílá část s barevnými pruhy zaujme na první pohled. Postavena je pomocí techniky SNOT (Studs Not On Top) a k tělu velmi šikovně přichycena. Tvář SX-70 doplňuje červené tlačítko spouště (jedná se o potisk), kulatý prvek ovládající expozici, přední sklíčko hledáčku, objektiv a vyměnitelná destička s názvem. V balení je na výběr mezi nápisy „OneStep“ a „1000“. Tvořeny jsou samolepkami a pro obě je k dispozici vlastní tile, takže lze označení libovolně měnit. Samolepka tvoří také detail na kolečku na ovládání expozice. Lepení na kulatý prvek je trochu složitější, ale hlavně mi samolepka nechce na zahnutém povrchu držet. Poslední samolepku najdete na úplném „čumáku“ fotoaparátu. Stojí na ní „Polaroid Land Camera“. Právě tato část se odklápí a tudy se do těla vkládají snímky. Po stisknutí spouště pak mechanismus fotografii vysune a vy se můžete kochat.

Při pohledu na fotoaparát ze zadní strany se odhalí stinná tvář modelu pokrytá study. Ocenit musím skvělé zachycení tvarů, ale v kontrastu se zbytkem těla mi hrbolatá záda trochu překáží. I původní návrh měl povrch hladký. S přimhouřením oka by se dalo tvrdit, že study představují vzorek na plastu reálného Polaroidu, ale to už moje představivost opravdu pracuje na plné obrátky. Naopak vyčuhující tunel hledáčku je dokonale hladký. Přes hledáček se lze podívat, ale samozřejmě jde jen o prostý průhled na druhou stranu. Proti předloze postrádá LEGO verze také popruh za krk.

Model fotoaparátu se skládá z 516 dílků a měří přes 9 cm na výšku, 9 cm na šířku a 15 cm do hloubky.

Závěr

Setu 21345 Fotoaparát Polaroid OneStep SX-70 je těžké cokoliv vytknout. Mně osobně trochu méně sedí zkosené plochy v zadní části fotoaparátu pokryté study, ale to je jen otázka osobního vkusu. Mechanismus focení funguje velice spolehlivě. Modelu dodává na realističnosti a celkové zajímavosti. Možnost dotvořit vlastní snímky dělá z tohoto setu skvělý dárek pro všechny milovníky fotografie a nostalgie. Celá stavba je velice pevná a nemusíte se obávat, že se během manipulace rozloží na kostičky. No prostě jde o skvělou stavebnici velmi úspěšně hrající na nostalgickou notu a modní retro vlnu.

21345
Fotoaparát Polaroid OneStep SX-70
💰  Doporučená cena: 1 949 Kč
🧱  516 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024
🔗  LEGO

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama