Po krátkém oddychu zdravím všechny milovníky LEGO stavebnic. Byla jsem znovu požádána, abych zkusila sestavit něco dalšího, trochu náročnějšího. Přiznávám, že jsem se trošku nabízela, jelikož mě stavění po prvním úspěchu růží pořádně chytlo, a tak se dnes společně podíváme na set 10331 Ledňáček.
Tentokrát jsem dostala důvěru a byl mi svěřen první, z doufám brzy se rozrůstající sbírky zvířat, která navazuje na, a tak trochu vyzývá, botanickou kolekci. Počet 834 dílů byl pro mě příslibem zábavy na dlouhé zimní večery. Opravdu jsem se těšila, ačkoli jsem trošku tušila, že tohle už bude trošku složitější výzva. Ledňáček je určen pro věkovou kategorii 18+, tak jsem si dodala sebedůvěru, tuto věkovou hranici jsem už několikanásobně překročila.
Po standardní přípravě, kdy jsem rozložila návod, roztřídila balíčky podle čísla a vymezila si patřičný pracovní prostor, jsem se pustila do práce.
V balíčku číslo 1 a 2 byly komponenty pro základnu celého ledňáčka. Návod jako vždy srozumitelný, dalo by se říct pro hloupé, ALE … když si jednu z kostiček postavíte jinak a samozřejmě o tom nevíte, tak následná stavba bude opravdu, ale opravdu komplikovaná. Stále se mi nedařilo umístit následné kusy a nic do sebe nezapadalo. Vy zdatnější jste už asi zapomněli, jaké to je, ale já, než jsem na to přišla, bylo to docela drama. Nakonec jsem většinu rozložila a začala znova. Pak už byla základna pro ledňáčka rychle hotová.
V pytlíku 3 a 4 byly připraveny komponenty pro stavbu křídel. Tady jsem musela dávat opravdu dobrý pozor, bylo tam mnoho velmi malých dílků, které mohly být použity oboustranně, ale jen jedna varianta byla správná. Určitě hned pochopíte, že ta správná byla až na druhý pokus. Odměnou ale bylo to, že křídla se každým dílkem více podobala finálnímu výrobku. To si myslím, že každému staviteli dělá radost, když vidí, jak stavba přibývá a ukazuje se konečná podoba. Bylo to příjemně nervující a napínavé.
Sáček 5 obsahoval dílky na konečnou úpravu těla ledňáčka a zároveň několik součástek na dekorační rostliny na základně. Rostliny byly docela oříšek, ačkoli vypadají velmi jednoduše. Okolo ledňáčka už na ně nezbývalo mnoho místa a bylo potřeba si pořádně rozmyslet, jakým směrem mají být natočené, aby nezasahovaly do křídel.
Šestý balíček byl lahůdka. Po všem úsilí a plném soustředění se blížíte do finále. Na dokončení čeká pouze hlava a zbývající rostliny. Umístění ryby v zobáku je opravdu důmyslné a přijde mi to jako prvek, který doladí opravdovost ledňáčka na nejvyšší úroveň. Taková pomyslná třešnička na dortu, byť by rybu bylo možné sestavit se zavřenýma očima.
Musím říct, že i po důkladném sestavení a utěsnění, je základna po obvodu dost chatrná. Poslední, černé doplňovací kostky vypadávají do úplného konce, to mě trochu štvalo po celou dobu stavění.
Ještě drobná poznámka pro dámy (možná i pány) s delšími nehty. Aby to nebyl úplný boj, je třeba mít nehty ohoblované na kůži, jinak si s vámi drobné dílky dělají, co chtějí a sebrat je z podložky je heroický výkon. Ostatně boj byl také v případě, že jsem omylem spojila dvě slabé, miniaturní kostičky k sobě a následně je potřebovala od sebe oddělit. Že „oranžové udělátko“ slouží k oddělování kostiček, to jsem v návodu mistrně přeskočila. Profíci ve stavění se drží za hlavu, ale já se vrhla přímo na stavění, ostatní informace jsou přece pro začátečníky.
Možná by vás zajímalo, jaký postup při stavění volím já. Napadlo mě totiž, že někdo třeba sestaví jednotlivé části a pak je dává dohromady a jiní zase připojují části postupně. Patřím do druhé skupiny, ale poučena ledňáčkem, příště udělám všechny části a sestrojím je až na závěr. Když jsem to dělala průběžně, neustále jsem se rozčilovala s tou rozpadající se základnou. Nevím, zda existuje univerzální návod, jak pracovat se stavebnicí, nebo je to u každého typu jiné, k této zkušenosti se dopracuji možná příště.
Celkově bych průběh konstruování hodnotila jako náročnější pro začátečníky, ale zkušení stavitelé to patrně zvládnou i v nižším věku než je 18+. V úplném závěru mě docela překvapila velikost celého ledňáčka. Když bychom nasypali kostičky na jednu hromádku, asi bychom neočekávali nějakého obra, ale výška 21 centimetrů a šířka 31 centimetrů opravdu překvapí. Barvy jsou velmi autentické, ty se návrhářům povedly. Ledňáček je částečně pohyblivý v oblasti křídel, ale není příliš prostoru pro jejich manipulaci. Současně je možné naklánět hlavu a hýbat s pařátky. Manipulaci s pařátky bych moc nedoporučovala, jednak to nepřináší příliš velký efekt a zároveň nejsou na tyčce příliš pevně uchyceny.
Osobně se domnívám, že rostliny mohly být více vzdáleny od těla ptáka. Jednak by pak byla možnost lepší manipulace při finálním sestavování, více by to vyniklo a v neposlední řadě by byla možnost k roztažení křídel. Omlouvám se návrháři, ale při dokonalosti celého ledňáčka trošku opomenul tu prokletou základnu, která se při každém doteku rozpadala v místech posledních dílků, které jsou upevněny jen na jednom bodu. Dílek je trojúhelníkového tvaru a je celkem velký, z tohoto důvodu si myslím, že tak dobře nedrží připevněný.
Stále a ještě dlouho budu patřit mezi úplné začátečníky, ale stejně, jako v případě kytice růží, jsem se u stavění dobře bavila. Mozek jsem si tentokrát trochu zavařila, zvláště po tom, co jsem použila vlastní umístění jedné kostičky a na závěr se o mě pokoušel infarkt, když jsem si takřka dokončené dílo shodila ze stolku, ale jsem a budu stále věrným fanouškem. Doufám, že zvířecí řada bude pokračovat stejně úspěšně, jako její pilotní ledňáček a doufám, že se mi něco nového dostane znovu do ruky. Slibuji, že ty nehty si na příště ostříhám nakrátko.
10331
Ledňáček
💰 Doporučená cena: 1 219 Kč
🧱 834 kostek
🗓️ V prodeji od 1. 2. 2024
🔗 LEGO
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Milena Nováková
Vlastimilova matka, která občas dostane příležitost vyplnit volný čas stavěním nějaké novinky, aby se milovníci stavebnice LEGO dozvěděli, jak to vidí žena ve věku 50+. Babička na zkrácený úvazek, která nade vše miluje svou vnučku a rodinu. Milovnice Egypta a všeho s ním spojeného.
Bozi 👏