LEGO90: Jak traktor zachránil LEGO kostky (1952) | Matyho kostky

LEGO90: Jak traktor zachránil LEGO kostky (1952)

Poválečné období by se v rámci celé historie LEGO Group dalo považovat za jedno z těch vůbec nejvíce klíčových. Ole Kirka Kristiansena, majitele a zakladatele společnosti LEGO, v té době totiž trápí jeden zásadní problém. Jako výrobce dřevěných hraček v rámci všeobecného poválečného nedostatku nebyl schopen zajistit dostatečné množství vysoce kvalitního dřeva, aby uspokojil poptávku po svých hračkách. Díky tomu si také uvědomil, že dosavadní závislost výroby na jedné jediné základní surovině by se mu mohla časem vymstít. Rozhodl se tedy prozkoumat, jaké alternativy mu mohou současné moderní technologie nabídnout.

Dřevěné výrobky LEGO Group ze 40. let 20. století.

S cílem nalézt nový kvalitní materiál pro své hračky proto objel nespočet domácích i zahraničních prezentací, veletrhů a přehlídek, až se v červnu 1946 společně s dalšími dánskými výrobci zúčastnil také představení nového vstřikovacího listu britské výroby. Plastové výrobky, které z něj vypadávaly jej tak nadchly, že jeden rovnou objednal. Ten do Billundu dorazil v létě roku 1947 a stal se tak prvním svého druhu v Dánsku. Společně s lisem do firmy dorazilo také několik vzorkových výrobků na ukázku, co vše je s ním možné vyrobit. Mezi nimi byly také malé kostky, které nesly jméno Self-Locking Building Bricks a byly od roku 1947 vyráběny britskou společností Kiddicraft.

Krabice s britskými kostkami Kiddicraft (zdroj: Twitter).

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé pondělí přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Jak už dnes víme, Ole Kirk se jimi inspiroval a díky tomu v roce 1949 vznikly vůbec první kostky LEGO v historii, které nesly název „Automatic Binding Bricks“. Ole v nich jako správný vizionář viděl budoucí vlajkový produkt celé firmy, v té době však byl zřejmě jediný. Jeho nadšení z nich nejenže nesdíleli jeho synové, v té době již zaměstnaní v rodinné firmě, ale ani trh. V prvních letech se na celkových tržbách podílely jen zhruba pěti procenty a nic nenasvědčovalo tomu, že by se něco mělo v následujících letech změnit. Obchodníci o kostky neměli zájem a pokud je již zakoupili, tak jen pod podmínkou, že je budou moci v případě, že se neprodají, vrátit, čehož také velmi často využívali.

Automatic Binding Bricks (zdroj: LEGO Group).

Kostky však pochopitelně nebyly jedinou hračkou, kterou společnost LEGO z plastu vyráběla. Ostatní plastové výrobky si dokonce (narozdíl od kostek) dánské děti velmi rychle získaly – již v roce 1951 činily plastové hračky polovinu všech příjmů společnosti a jejich prodeje i nadále rostly na úkor hraček dřevěných. Jednou z těch vůbec nejpopulárnějších byl model traktoru Ferguson. Popularita této hračky šla ruku v ruce s popularitou její reálné předlohy. Traktor Ferguson TE20 mezi zemědělskými traktory platí za podobnou legendu jako Ford T nebo VW Brouk mezi osobními automobily. Jednalo se o malý, spolehlivý a především cenově dostupný britský traktor, kterých bylo mezi lety 1946–1956 vyrobeno více než půl milionu. Díky Marshallovu plánu si jej mohli dovolit i chudší dánští farmáři, kteří doposud používali pouze tažná zvířata a tyto traktory proto v poválečném období doslova zaplavily místní pole. A jelikož děti si často hrají na to, co vidí kolem sebe, byla výroba zmenšené verze tohoto traktoru logickým a velmi chytrým krokem – jen mezi lety 1951 až 1954 jich společnost LEGO prodala více než 100 tisíc.

Model traktoru vydělal firmě jmění i přesto, že vývoj takto detailního modelu a výroba lisovacích forem stála 30 000 dánských korun, což bylo tříkrát více, než za kolik jste si mohli koupit jeho reálnou předlohu. 🙂

Jeden by si tedy řekl, že neúspěšné kostky Automatic Binding Bricks byly slepou uličkou a pravděpodobně navždy upadnou v zapomnění. Ole Kirk Kristiansen byl ale přes to všechno přesvědčen, že právě ony jsou budoucností dětské hry. Peníze, které vydělal superúspěšný traktor Ferguson a další hračky tedy investoval právě do rozvoje kostek – vznikly proto další nové díly i barvy a kompletně byla přepracována také marketingová strategie – v roce 1952 dostaly krabice atraktivnější obaly a také nové jméno „LEGO Mursten“ – LEGO Kostky.

Automatic Binding Bricks rebrandované na „LEGO Mursten”. Chlapec vpravo hrající si s kostkami je současný majitel LEGO Group Kjeld Kirk Kristiansen.

Happy end však stále nepřicházel, prodeje kostek sice rostly, ale jen velmi pomalu, skutečný „gamechangerem“ se pro kostky LEGO stalo až uvedení LEGO Systému hry v roce 1955, který z nich vytvořil systém do sebe zapadajících stavebnic, doplňků a příslušenství podobně, jako to známe dnes. LEGO kostky tedy dodnes existují především díky nezlomné víře Ole Kirka v jejich úspěch, kdyby však jejich vývoj nezafinancoval traktor Ferguson, kdoví, jestli bych zde měl dnes o čem psát. 🙂

LEGO Systém v roce 1955, chlapec vlevo je opět Kjeld Kirk Kristiansen.

Prohlédněte si také další díly seriálu k výročí 90 let od založení LEGO Group:

1932: Jak to všechno začalo 
1942: Jak byla budoucnost firmy třikrát ovlivněna požárem

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama