Pravděpodobně každého opravdového AFOLa někdy napadlo, jaké by to asi bylo pracovat přímo v LEGO Group na pozici návrháře stavebnic. I když se to podaří jen relativně malému okruhu stavitelů, pokusit se získat místo tzv. přímo u zdroje může každý. Je totiž čím dál častější, že se noví návrháři rekrutují přímo z řad fanoušků dánské stavebnice. Jaké vzdělání je potřeba, nebo jaké vlastnosti od svých zaměstnanců LEGO očekává? To se dozvíte hned o pár řádků níže.
Pozice, o které bude řeč, se oficiálně nazývá „Produktový designér“ a v hierarchii společnosti patří k těm vůbec nejvýše postaveným, co se prestiže týká. S tím jdou ruku v ruce i přísné požadavky kladené na nové i současné návrháře. Základem je minimálně bakalářské vzdělání v oboru design, či jemu příbuzném. Na tom, v jaké oblasti se uchazeč rozhodl navrhovat, už tolik nezáleží. Mezi profesionálními designéry jsou lidé, kteří dříve vymýšleli vzhled hraček, oblečení, kufrů i motorek. Šanci mají i architekti, tvůrci videoher, nebo třeba filmoví tvůrci. Protože výjimky potvrzují pravidla, i mezi LEGO návrháři najdete například bývalé doktory či právníky. Z toho vyplývá, že je třeba mít hlavně bujnou fantazii a také určité cítění pro estetiku.
Z různých zdrojů jsem dal dohromady seznam vlastností a dovedností, které by měl každý LEGO návrhář mít již v začátku, nebo být ochoten na nich intenzivně pracovat po přijetí do LEGO Group.
- Zodpovědnost, motivace a výborný time-management,
- hravost a schopnost své nápady přetvořit v reálný produkt,
- flexibilita a otevřené myšlení i v rámci různých omezení (určité techniky dle věkového určení, omezený počet a typ kostek apod.),
- kooperativní přístup – vyhledávání a sdílení nápadů s kolegy,
- vášeň a pochopení pro děti a pro to, proč je hra důležitá,
- znalost angličtiny na úrovni komunikačních dovedností (v mluvené i písemné podobě),
- dobrý cit pro design, barevnost, ergonomii apod.,
- kreativita, zkoumání nových technik a návrhů,
- dobrý cit pro mechaniku (zejména pokud se snažíte být konstruktérem LEGO Technic),
- znalost LEGO dílků,
- ochota přestěhovat se do Dánska (téměř všechny návrhy vznikají přímo v Billundu),
- být přátelský (ke kolegům, dětem i dospělým zákazníkům).
Z uvedeného výčtu by se mohlo zdát, že se do společnosti dostane každý šikovnější stavitel MOCů, ale tak to bohužel není. I přesto mám pro všechny budoucí uchazeče dobrou zprávu. Na rozdíl od dob minulých, kdy LEGO Group hledala zaměstnance pouze skrze několikakolová výběrová řízení spojená s testováním schopností, dnes mají opravdu šanci i někteří z nás. Dánský výrobce totiž již mnoho let sleduje komunitu amatérských stavitelů a loví mezi nimi. Samozřejmě to neznamená, že stačí stavět si doma v obýváku a čekat na telefon z Billundu. Pokud byste o práci LEGO návrháře stáli, doporučuji intenzivně prezentovat svá díla, nejen online, ale i na různých výstavách. A samozřejmě napnout své síly ke vzdělání v požadovaném oboru. Plusové body vám může nahnat úspěšná účast v některé ze soutěží a výzev, které pořádá přímo LEGO, nebo některá média.
Jak vlastně vypadá takový běžný den LEGO designéra prozradil jeden z nich, Wesley Talbott, v rozhovoru pro USA Today. Jeho pracovní den začíná přibližně v půl 9. ráno obligátním šálkem kávy. Následně se věnuje stavění svých nápadů z reálných kostek. Když je s modelem spokojen, přetvoří ho do digitální podoby. Stavět může na několika různých místech v areálu, buď v soukromí, nebo s kolegy. To všechno zní zatím velmi idylicky, ale práce designéra, to není jen „hraní“ s kostkami. Součástí jsou také setkání s vedoucími, obhajování svých návrhů a skicování nápadů. A jestli vás zajímá, zda si designéři uklízí stoly plné kostek sami, je tomu bohužel tak. Žádné sběrače kostek v LEGO Group nenajdete.
Jestli si myslíte, že na „to“ máte, své šance můžete zkusit na některé z otevřených pozic. Příběh již zmíněného Wesleyho Talbotta přináší jedno důležité ponaučení: nenechat se odradit. Wesley byl totiž přijat až na základě třetího portfolia, které do Dánska zaslal. A pokud přesně nevíte, jakou řadu byste chtěli v budoucnu obohatit o své výtvory, nemusíte zoufat. Po nástupu čeká většinu nováčků absolvování tzv. LEGO Design Academy, během které zkušení návrháři rozpoznají silné stránky každého stavitele a podle nich určí směr jeho budoucího rozvoje. Možná si myslíte, že prací LEGO návrháře lze pohádkově zbohatnout, musím vás bohužel zklamat. Až na výjimky v podobě hvězdných designérů, kteří LEGO reprezentují po světě, není plat až tak úžasný, jak bychom si mohli myslet. Oficiální data ale nemáme, takže vycházím jen z informací od anonymních zdrojů, či bývalých zaměstnanců, které kolují po internetu.
Uvažovali jste někdy o práci LEGO návrháře? Napište do komentářů, co vás na ní láka.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák
Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.
Lego je úžasná hračka chtěla bych se taky stát lego disagnerem