LEGO 42181 VTOL Vesmírná loď na přepravu těžkého nákladu LT81 je součástí březnové vlny letošních LEGO Technic setů a spolu s Vesmírným nakladačem LT78 a Průzkumným vozítkem s posádkou na Marsu tvoří „tým“ vozidel pro vesmírnou misi.
VTOL LT81 je stejně jako Vesmírný nakladač LT78 zcela smyšlené vozidlo pro vesmírné mise. Jeho účelem je přeprava těžkého nákladu, jak říká samotný název setu – konkrétně je určený pro přepravu různých kontejnerů či pozemních vozidel.
Stavba
VTOL LT81 dodržuje společné barevné schéma jako další dvě zmiňovaná vesmírná vozidla, tedy bílou, černou, šedou a oranžovou. Jak jsem psal i v mé recenzi na set Vesmírný nakladač LT78, tak toto barevné schéma se opravdu skvěle hodí pro vesmírnou řadu vozidel a pomáhá jasněji rozpoznat, že jde o vozidla pro misi na cizí planetě. Futuristický design vozidla je pak podle mě absolutně úžasný a již na první pohled se mi vzhled tohoto letounu opravdu líbil.
Za zmínku rozhodně stojí i rozměry této vesmírné lodi, ta totiž měří neuvěřitelných 58 cm na délku, 45 cm na šířku a 19 cm na výšku, jedná se tak opravdu o „giganta“, který zabírá podobně plochy jako třeba LEGO City letadla (níže můžete vidět i srovnání s loňským setem 60367 Osobní letadlo). Ještě bych dodal, že si můžete všimnout, že prostřední část lodi je v podstatě prázdná, to je z toho důvodu, aby šel set snadno uchopit do ruky.
Pojďme konečně na funkce setu, kterými je VTOL opravdu napěchovaný! Začal bych funkcí zdvižení podvozku, která se čas od času u LEGO setů objevuje, avšak rozhodně není samozřejmostí. Tato funkce je podle mě vždy velice vítaná a zábavná. Bohužel s touto funkcí přichází také snad má jediná výtka k této sadě, zdvižený podvozek totiž není zamykací, a pokud chcete udržet přistávací nohy zasunuté, tak je potřeba černé ozubené kolečko prstem pořád přidržovat nebo případně „zamknout“ mechanismus na jednom z vybraných míst pomocí jiné LEGO Technic kostičky (můžete vidět i níže na obrázku – žlutá kostička zamkla mechanismus).
Další funkcí tohoto setu je možnost rotace bočních trysek, která se ovládá modrým ozubeným kolečkem. Trysky se otáčí „nahoru a dolu“ a fungují tak v podstatě podobně jako u zrušeného LEGO setu 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey, akorát s tím rozdílem, že u VTOLu je možné otáčet těmito motory o celých 360 stupňů. No a aby toho nebylo málo, tak tyto boční motory lze dokonce otevřít, abyste si mohli prohlédnout některé detaily uvnitř.
Primárním účelem tohoto letounu má být však nakládání a přeprava věcí, tak se pojďme podívat, jak vlastně funguje tato funkce. Defaultně (ve výchozím stavu) jsou nakládací ramena „uzamknutá“, avšak můžete je odemknout snadno zmáčknutím červené LEGO Technic kostičky „v ovládacím centru“ letounu (viz obrázek – zmiňovaná modrá ozubená kolečka slouží k rotaci trysek a černá ozubená kolečka pak k zasunutí a vysunutí podvozku). Po odemknutí nakládacích ramen je potřeba vyzvednout náklad (zaháknout za alespoň jedno nakládací rameno) a následně můžete mechanismus stisknutím stejného červeného Technic dílku znovu uzamknout a zajistit tak, že náklad nevypadne. Celý mechanismus funguje skvěle a tato funkce je stejně jako ty předchozí opravdu zábavná.
Poslední a na první pohled neviditelnou funkcí je automatické naklápění kokpitu. Ten se snaží vždy přejít do svislé polohy vůči zemi, i když letoun zrovna není ve zcela vodorovné poloze. Samotný kokpit pak disponuje dvěma sedadly, ovládacím panelem a kniplem (řídící pákou).
Součástí samotné sady není jen nákladní loď VTOL LT81, ale i bílý přepravní kontejner a malý rover. Rover má i přes svou malou velikost možnost otáčení kol doleva a doprava, což je fajn a na jeho bocích můžete vidět solární panely, které ho napájí. Tento rover pak lze uzavřít do zmiňovaného kontejneru, který je udělaný tak, aby šel snadno „ukotvit“ na nakládací ramena letounu VTOL LT81 (viz předchozí obrázky).
Závěr
VTOL Vesmírná loď na přepravu těžkého nákladu LT81 je podle mě téměř dokonalý set. Tento letoun mě již na první pohled velice upoutal svým vzhledem, ale kromě toho je i funkčnostně neuvěřitelně dobře zpracovaný. Funkce opravdu zabaví a je super, že se myslelo i na snadnou hratelnost – myšleno, že set je snadno uchopitelný a ovládací prvky jsou dobře umístěné. Set navíc za doporučenou cenu 2369 Kč přichází s 1365 dílky, což je super poměr cena/kostičky. Jedinou mou výtkou je, že zasunutý podvozek není uzamykatelný a set přichází s 64 samolepkami, z čehož jsem byl při otevření setu dost udiven, tak se případně obrňte trpělivostí při jejich lepení.
Jinak jsem ze setu, ale opravdu nadšený a nezamykatelný podvozek dokážu v součtu tolika skvělých funkcí odpustit. Dokonce se pro mě jedná o kandidáta na nejlepší set letošního roku.
MYSTERY
Jsem dlouholetý fanoušek LEGO stavebnic a zapálený stavitel. Rád sleduji aktuální novinky ohledně LEGO setů, časopisů, filmů i seriálů a velké události spojené s LEGO. Má oblíbená témata jsou především Ninjago a Technic, ale zajímám se v podstatě o všechny sety, které vyjdou.
Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.