Vesmír je letošním ústředním tématem pro LEGO sety napříč všemi možnými tématy včetně LEGO Technic, které pro březen 2024 představuje hned 4 vesmírné sady. Těmito sadami jsou vozidla Vesmírný nakladač LT78, VTOL Vesmírná loď na přepravu těžkého nákladu LT81, Průzkumné vozítko s posádkou na Marsu a posledním novým vesmírným modelem je Planeta Země a Měsíc na oběžné dráze. Právě první zmíněný model bych vám pak rád představil v této recenzi.
„Marstron“ aneb LEGO vesmír po 46 letech očima fanouška i dětí
Úvod
Vesmírný nakladač LT78 je smyšlené futuristické vozidlo pro vesmírné mise, které by mělo sloužit ke sbírání různých vzorků a přemisťování kontejnerů. To, že je vozidlo smyšlené je v LEGO Technic mimochodem výjimka, obvykle se v této řadě designéři drží reálné předlohy.
Stavba
Tento vesmírný nakladač na první pohled upoutá vzhledem, který ihned evokuje futurismus. Jeho hlavní barevné schéma, které mimochodem sdílí i s dalšími vesmírnými LEGO vozidly, je tvořeno černou, šedou, bílou a novým odstínem oranžové (nový pro rok 2024). Myslím, že tyto barvy byly pro vesmírná vozidla zvoleny vhodně a na finálním modelu vypadají skvěle. Nakladač však nevyniká pouze svým designem, ale i funkcemi, kterých je tu poměrně dost, a proto se pojďme kouknout i na ně.
Snad tou vůbec nejzajímavější funkcí tohoto vesmírného vozu je možnost změny náklonu jeho přední části, respektive zvednutí těžiště vozidla. Tuto funkci aktivujete otáčením červeného Technic dílku umístěného v zadní části nakladače. Po dokončení změny náklonu vozidlo působí absolutně odlišným, avšak stále velice působivým dojmem. Díky tomuto kroku pak samozřejmě může vozidlo přejíždět různé vyšší překážky bez toho, aby došlo ke konfliktu s kokpitem. Stejně jako u mnoha dalších LEGO Technic setů je pak samozřejmostí funkce otáčení kol (doleva a doprava), v tomto případě však neovládáte přední kola, ale ty zadní podobně jako to mají například vysokozdvižné vozíky – ještěrky (otáčení kol se ovládá modrým kolečkem na zadní části vozidla).
Přední část vozidla disponuje dvěma robotickými pažemi, z nichž jedna slouží pro úchop věcí a druhá má připevněný detektor. Samotná řídící kabina (skrytá za tmavým sklem) je pak vybavena sedadlem, volantem a řídícím panelem.
No a konečně se dostávám k nakládací funkci, která je umístěna na zadní části vozu. Nakládání je rozděleno na dvě části – tou první je vyklopení celého mechanismu na stranu tak, aby se nedostal do konfliktu s koly a tou druhou je samotné zdvihnutí nákladu (v tomto případě úložného kontejneru, který je součástí setu). Ve zmíněném oranžovém kontejneru nebo chcete-li přepravce pak najdeme jakýsi vzorek bakterií či jiných mikrobů. Samozřejmě je to fajn doplněk k setu, protože k čemu by byl nakladač, když by neměl co naložit.
Kompatibilita nových LEGO Technic Space setů šla dále, než je dodržení jednotného barevného stylu a nakladač má tak v prostřední části vyklápěcí „držadlo“, díky kterému celou stavbu můžete zavěsit jako náklad na nový LEGO Technic set VTOL Vesmírná loď na přepravu těžkého nákladu LT81. Této možnosti si neskutečně cením a strašně se mi líbí, jak si designéři dokážou vyhrát i s takovými funkcemi.
Závěr
LEGO 42178 Vesmírný nakladač LT78 je z mého pohledu po všech stránkách skvělým setem. Líbí se mi celkový design včetně barevného schéma, je tu dost funkcí a opravdu jsem nadšený z toho, že set je kompatibilní se sadou 42181. Snad jedinou malou výtkou by mohl být počet samolepek, kterých je tu 22, což je poměrně hodně na set v této cenové kategorii (podobné počty samolepek jsou obvykle jen u Speed Champions setů), ale osobně mi samolepky nějak nevadí, a hlavně významně pomáhají vzhledu vozidla. Celkově jsem tak nadmíru spokojený a myslím, že v této cenové relaci bych si od sady nemohl přát více.
MYSTERY
Jsem dlouholetý fanoušek LEGO stavebnic a zapálený stavitel. Rád sleduji aktuální novinky ohledně LEGO setů, časopisů, filmů i seriálů a velké události spojené s LEGO. Má oblíbená témata jsou především Ninjago a Technic, ale zajímám se v podstatě o všechny sety, které vyjdou.