V roce 2024 jsme se konečně dočkali a na krabicích se objevilo logo s nápisem SPACE. Jedná se o označení série napříč produktovými řadami Duplo, City, Classic, Friends, Creator, Dreamzzz a Technic. Na některé skalní fanoušky „klasického vesmíru“ to sice může působit jako vykrádání populární série, ale já to vidím jinak. Logo Space je opravdový poklad firmy LEGO a byla chyba, že ho nepoužili na krabicích už dávno. Jako dobrý marketingový tah hodnotím jeho použití i v dalších sériích. Značka Space žádnou újmu neutrpí a může to udělat dobrou reklamu i starým sériím. Podle mě LEGO zvolilo opatrnou taktiku a testuje trh. Na toto téma by se mohla vést mnohohodinová diskuze, ale tady to raději utnu a vrhnu se na hodnocení nových setů. V diskusi můžeme dále pokračovat v komentářích. 🙂
Když jsem uviděl první neoficiální fotografie krabic se staronovým logem a nápisem SPACE, nebyl jsem z designu úplně nadšený. Možná proto, že kvalita fotek nebyla moc dobrá, nebo jen ze mě mluvila konzerva. Přesto planeta s raketoplánem na moje oči působila jako magnet, a když se mi LEGO dostalo do rukou, prvotní vlažný dojem se hned změnil v nadšení. Nové barvy loga se opravdu povedly a jednoduchý font nápisu SPACE vypadá skvěle.
Nejvíce novinek se staronovým logem na krabici se objevilo v produktové sérii LEGO City. Noví astronauti nechávají Měsíc daleko za sebou a míří na Mars, nebo ještě dál, kam až dětská fantazie dovolí. Už z obalu nejspíš děti pochopí, že hlavním úkolem výpravy je pátrat po mimozemském životě a zkoumat možnosti využití fialových a růžových krystalů. Okamžitě mohou rozvíjet příběh dál: Když se hrabou ve skále, najdou neznámé jednobuněčné organizmy a zatímco ty mrňousky zkoumají v laboratoři, nepozorovaně je sledují trojocí zelení tvorečkové… Hra na objevitele neznámých světů může pokračovat.
Moji dva synové (6 a 9 let) jsou z nových setů nadšení. Stavbu si užívali a z jejich hry jsem šťastný i já. Samozřejmě se k nim většinou přidám a skvěle si hru na objevitele užíváme. Občas se neudržím a „musím“ se podělit o vědomosti z historie kosmonautiky nebo o nějaký LEGO fun fact, ale většinou si jen hrajeme. Vytáhnu několik více než čtyřicet let starých lodí a vozítek, porovnáváme je s funglovkami a hned se rozjíždí další příběh o veteránech a nováčcích.
Krabice
Design nových krabic vychází z produktové série CITY a výrazně se liší “pouze” logem v nových barvách a nápisem SPACE na stříbrném pozadí. Nechybí informace o nejnižším doporučeném věku, číslo setu a název. Na bočních stranách jsou kromě spousty informací zobrazeny minifigurky, robůtci a mimozemšťané. Na zadní straně jsou odhaleny některé herní prvky.
Návod
Dnešní návody jsou přehledné a jednotlivé kroky velmi jednoduché. Stavbou nás provází většinou astronaut pochodující na spodní části a jeho postup znázorňuje, jak daleko jsme pokročili. U setů pro mladší jsou na probíhající stavbě červeně orámovány dílky přidané v posledním kroku. Hezkou grafickou vychytávkou je upozornění na poslední krok každé stavby. Pozadí posledního obrázku se modře, nebo fialově rozzáří. Na konci jako obvykle nacházíme seznam dílků a obrázky dalších setů ze série. Na poslední straně nalezneme informaci o možnosti zúčastnit se soutěže a vyhrát nějakou LEGO cenu, když na lego.com napíšeme stručnou recenzi.
Stavba
Samotné stavby zvládnou i mladší děti, než je doporučeno na krabicích. Technických dílků je použito minimum a méně zkušené pozlobí pouze spojování kolíčky. Úplní začátečníci mohou mít ještě problém s opravami případných havárií u větších setů (60433 a 60434). Stavebnice sice drží dobře pohromadě, přesto může při divočejší hře něco upadnou. Hlavně u základny bych doporučení 8+ dodržel.
Samolepek v nových setech naštěstí nebylo mnoho a lepení těch klasických barevných nám větší problémy nedělalo. U jednoho setu 6+ se však objevily samolepky průhledné. Na ty máte pouze jeden pokus, jinak se lepidlo spojí v malé hrudky a zakalí se. Nevím, jestli šlo o výrobní vadu, ale všechny průhledné samolepky měly na sobě drobnou šmouhu už při sundávání z aršíku.
Design staveb
Nová série SPACE CITY se výrazně liší od dva roky staršího vesmírného projektu, který byl inspirován skutečně připravovanými projekty (SLS, Orion, Gateway, Starship…). Tentokrát designéři nebyli svázáni předlohou a mohli popustit uzdu fantazii. Díky tomu nové sety více vybízejí ke hře.
Dominantními barvami staveb jsou bílá a černá. Doplňky jsou modrošedé a tmavě oranžové. A právě tmavě oranžová (v bricklink terminologii Reddish Orange) je novou barvou pro rok 2024. Všechna “skla” jsou v trans černé barvě a ve skutečnosti jsou výrazně tmavší než na obrázcích na krabici. Celkově mi přijde barevná kombinace málo odvážná, ale možná byla vybrána méně výrazná kombinace barev záměrně, aby mohly více vyniknout minifigurky.
I když barevné schéma staveb nejvíc připomíná vesmírné sety z roku 2019 a Galaxy Squad, označil bych tuto řadu jako následníka série Futuron.
Minifigurky
Ty se opravdu povedly a jsou asi to nejlepší z celé série. Většina astronautů nosí bílé kombinézy s potiskem na torzu i na nohou. Samozřejmě nesmí chybět logo Space, které je v oranžovo černém provedení umístěno na pravé straně hrudníku. Druhým společným prvkem jsou tmavě modré rukavice. Na levé nohavici nosí stejné logo (zřejmě výrobce skafandrů), jako nosili astronauti ze setů 60348, 60349 a 60350. Rozdíl je pouze v barvě. Výprava na Měsíc měla znak červený, marsovská ho má oranžový. Další doplňky už se liší podle jednotlivých povolání. Piloty a řidiče poznáme podle modrých rukávů, batohu a helmy s čirým hledím. Žlutooranžové doplňky označují techniky a podle zelených poznáme vědce. Hlavně zelené a žlutooranžové helmy vypadají skvěle. Drobnou vadou jinak moc pěkných krunýřů s batohem je, že jeho široká zádová část brání pohybu paží. U žlutooranžového je problém výraznější. Technik nemůže pořádně zamávat, nebo zasalutovat.
V celé sérii se objevují čtyři minifigurky, které do barevného schématu úplně nezapadají. U každého povolání se objevuje jeden veterán nebo velitel s tmavšími doplňky.
Ten čtvrtý člen je velitelem celé marsovské výpravy. Kombinézu má v tmavě šedé metalické barvě se zlatými rukávy a nárameníky. Skafandr doplňují bílé rukavice. Jeho zlatá helma je vybavena černým odklápěcím hledím. Z jeho obličeje lze vyčíst, že se jedná o opravdového veterána. Navíc má problémy s chůzí, protože nafasoval slušivou zlatou hůlku. Pracovně jsme ho nazvali Elon. Protože opravdový Elon Musk se nechal slyšet, že by chtěl zemřít na Marsu, ale ne při přistání, rádi jsme mu tedy jeho sen splnili alespoň při hře.
Minifigurky nedostávají žádné vlasy, ale není to vůbec na škodu. Astronauti jsou určeni hlavně ke hraní a ze zkušeností vím, jak rychle se dětem vyměnitelné dílky ztrácejí. Trošku mi mezi barvami chybí červená. Třeba se dočkáme, jestli bude další série.
Zajímavý je vývoj obličejů u minifigurek. Všechny sice mají klasickou žlutou barvu, ale jsou mezi nimi výrazné rozdíly. Dokonce lze na první pohled poznat věkové rozdíly mezi astronauty. Jedna pilotka má dokonce na tváři tetování. Je to obrovský posun od doby, kdy existoval jediný typ obličeje.
Roboti
Astronautům pomáhá několik robotů. Všichni mají barevné označení podle toho, ke kterému povolání patří. Modří pomáhají pilotům a řidičům, žlutí technikům a zelení vědcům. Více informací o nich najdete u recenzí jednotlivých setů.
Příběh
Dobrou volbou bylo ukázat nějaký příběh, který by celou řadu spojoval. Na Marsu je život! Obývají ho zelení usměvaví trojocí šestinozí tvorečkové, kteří nenápadně sledují, jak lidé objevili nějaké mikroskopické organismy, o kterých toho zatím moc nevědí a zkoumají je v laboratoři. Dalším úkolem pro kolonisty je hledání dalších nalezišť fialových a růžových krystalů a zkoumání jejich dalšího využití v energetice. Zdá se, že v blízkosti krystalů se marsovskému životu daří.
Závěr
Marstroni, jak jsme novou sérii doma nazvali, mají celou řadu pozitiv. Když nepočítáme set 4+, stavby obsahují relativně nízký počet velkých dílků. Stavby dobře drží pohromadě. K haváriím jsou samozřejmě náchylnější oba velké sety, ale k těm dochází až při divočejší hře.
Vesmírné sety LEGO City je možné díky speciálnímu dílku, „přechodové komoře“, kombinovat nejen mezi sebou, ale také s letošními vesmírnými sety LEGO Friends a Technic.
Budu se opakovat, ale minifigurky jsou prostě skvělé (i přes malý problém s krunýřem). A nejspíš bude poptávka po vydání samostatného setu například šestici astronautů (podobně, jako tomu bylo u sérií z 80. a 90. let). Kromě toho bych se přimlouval za vydání větší vesmírné lodě.
Jako fanoušek alternativních modelů si myslím, že by se pro ně na krabici trošku místa našlo. U větších modelů s tím samozřejmě nepočítám, ale ještě u stavebnic kolem 300 dílků by neměl být problém aspoň dvě další varianty postavit. Nejlépe by se k tomu hodily vesmírná loď (60430) a rover (60431), které jsou zároveň nejlepšími sety celé série.
Nová řada City Space samozřejmě není úplně bez chyb (drobné nedostatky zmíním v recenzích jednotlivých setů), ale klady jednoznačně převažují. Kromě toho potěší fanoušky ještě jedno velké plus s tím je přijatelná cena stavebnic.
Recenze jednotlivých vesmírných stavebnic LEGO City
Martin Hnilica
O tom, že jeho nejoblíbenějším Lego tématem bude vesmír, rozhodla hned první stavebnice pod stromečkem a sledování seriálu Okna vesmíru dokořán. Ve volném čase se nejraději věnuje rodině a sportu.