Tantive IV: Tak akorát | Matyho kostky

Tantive IV: Tak akorát

Tantive IV je mezi LEGO návrháři jednou z nejoblíbenějších lodí ze Star Wars. Od roku 2001, kdy se poprvé objevil ve své kostkové podobě, se objevil v 7 vlastních setech a v dalších stavebnicích byl jako vedlejší stavba. Není se čemu divit, v příbězích Hvězdných válek hraje tohle vesmírné plavidlo důležitou roli. My se dnes společně podíváme na jeho nové ztvárnění v podobě setu 75676 Tantive IV.

Věřím, že fanouškům světa Star Wars nemusím Tantive IV dlouze představovat, ale přesto si krátký úvod neodpustím. Jde o pouhých 126 metrů dlouhé univerzální plavidlo sloužící rodu Organa, mimo jiných členů i samotné princezně Leie. Svou roli loď sehrála v bitvě o Yavin, či o Exegol. Její osud zpečetil Darth Sidious, když ji v druhé jmenované bitvě zničil svým silovým bleskem.

Obal nové stavebnice se drží designu ostatních setů pro dospělé. Z tmavých barev vyčnívá světlá loď, a hlavně krásné logo oslav 25. výročí LEGO Star Wars v pravém horním rohu, které provází celou vlnu oslavných stavebnic. Novinka patří do tzv. „Starship Collection“, kterou LEGO založilo loni setem 75356. Uvnitř krabice se nachází 6 plastových sáčků s kostkami, 4 volně uložené plates 2×16, samolepky a manuál. Úvodní stránky návodu už tradičně obsahují informace o předloze stavebnice.

Už od prvních stavebních kroků mi bylo jasné, že tahle stavebnice rozhodně nebude mít problém s pevností. Až jsem si v jednu chvíli říkal, kdy vrstvení dílů skončí. Každá další řádka kostek vytvořila nezničitelné jádro, na které se postupně navěšují další části modelu. Ještě, než se tak stane, dovnitř trupu přijdou 3 postavy v mikro měřítku: princezna Leia, a droidi R2-D2 a C-3PO. Prvně jmenovaný slouží zároveň jako průvodce manuálem. Vždy, když se objeví nějaký zajímavý detail, robot promítne na stránku hologram s textem. Jestli jsem jádro označil jako pevné, to samé bohužel nemůžu říct o čtyřech dílčích strukturách, které tvoří rozšíření v přední části lodi. Opakovaně se mi stalo, že se mi rozpadly v rukou, ale jakmile je umístíte na trup, už se ani nehnou.

Specifický tvar Tantivu IV předznamenává, že stavět se nebude jen směrem vzhůru, ale i dolů a do stran. Úplně nejzajímavější částí modelu je s určitostí jeho záď s 11 motory. Staví se po jednotlivých řadách, které, jako housky hamburgeru, ve finále obklopí prostřední trojici pohonných jednotek. Vše je pevně spojeno Technic osami do jednoho bloku motorů a také k tělu lodi. Na bloku motorů se nejvíce vyřádíte se samolepkami, ostatně ty tvoří veškerou grafiku plavidla. Závěr stavebního procesu patří stojánku. Ten je velmi elegantní, stabilní a zároveň na sebe nestrhává pozornost hlavní hvězdy. Najde se na něm místo pro jednoduchou plaketu s názvem lodi i unikátní kostku s logem oslav 25 let LEGO Star Wars.

Model vesmírné lodě měří přes 32 cm na délku, 11 cm na šířku a 15 cm na výšku. Skládá se z 654 kostek.

Podtitul této recenze hlásá „tak akorát“. Těmito slovy bych mohl v souvislosti se stavebnicí 75676 Tantive IV označit hned několik jejích vlastností. Předně musím zmínit velikost. Je tak akorát, aby každý ikonickou loď bezpečně rozpoznal, ale zároveň se vešla na většinu poliček. Povrch lodi je tak akorát detailní, aby vás neumořil maličkatými díly, ale zároveň zůstaly zachovány detaily. Například chybějící únikový modul, kterým plavidlo upustili droidi R2-D2 a C-3PO. Ignorovat nemohu ani „tak akorát“ cenu. Ta vás nezruinuje, a tak si můžete pořídit i další 2 aktuálně dostupné modely nové kolekce vesmírných lodí ze světa Star Wars. Mimochodem, na ně se v brzy také blíže podíváme.

75376
Tantive IV
💰  Doporučená cena: 1 949 Kč
🧱  654 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 3. 2024

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama