Mistr stavitel: „Vynálezce“ LEGO umění Nathan Sawaya | Matyho kostky

Mistr stavitel: „Vynálezce“ LEGO umění Nathan Sawaya

Když jsem před několika měsíci psal o umělci, který jako médium pro své výtvory využívá pouze černé LEGO kostky, vzpomněl jsem si na velmi známou sochu lidského torza s otevřeným hrudníkem, z něhož se sypou kostky (viz úvodní foto), a začal pátrat po jejím původu a autorovi. Brzy jsem objevil dílo Nathana Sawaye a zjistil, že vlastně díky němu je dnes LEGO uznáváno jako jedna z forem umění.

Nathan se narodil 10. července 1973 v americkém státě Washington. Na univerzitě v New Yorku získal titul z práva a v tomto oboru zahájil svou kariéru jako obhájce. Poprvé na sebe upozornil v roce 2004 poté, co opustil úspěšnou právnickou firmu a vydal se na dráhu LEGO umělce. V témže roce nastoupil do LEGO Group, kde ale strávil jen 6 měsíců a následně si otevřel umělecký ateliér ve městě New York. Protože jako materiál pro tvorbu svých soch zvolil právě naše oblíbení plastové kostky, stal se vůbec prvním uznávaným LEGO sochařem. Sawaya již není LEGO zaměstnancem, ale je společností uznáván jako jeden z nejlepších umělců a zároveň je držitelem funkce „LEGO certifikovaný profesionál“.

„Rád používám lego jako umělecký prostředek, protože mě baví sledovat reakce návštěvníků na věci, které jsou vytvořené z něčeho, co oni velmi dobře znají. Každý může tvořit, i to je poselství mých výstav.“

Mezi Nathanova nejznámější díla patří postavy typické svou jednobarevností, ale nezalekne se ani zvířat, budov, komiksových hrdinů, replik uměleckých děl či abstraktních motivů. Aktuálně po světě putuje jeho výstava The Art of the Brick, která byla CNN označena za jednu top 10 výstav umění, které stojí za to navštívit. V tuto chvíli exhibice kotví v Budapešti, kde bude do konce ledna příštího roku. Sawaya získal za svou práci mnoho ocenění. Bez zajímavosti není ani fakt, že se jako odborný poradce podílel americké verzi show LEGO Masters. Pomáhal vymýšlet sety a výzvy pro soutěžící. V roce 2014 založil nadaci na podporu vzdělávání v umění.

Obrázky řeknou více než tisíc slov, a proto se na nejlepší díla Nathana Sawaye podívejte v galerii.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama