Základna na Marsu a raketa: Skvělé místo pro objevování vesmíru | Matyho kostky

Základna na Marsu a raketa: Skvělé místo pro objevování vesmíru

LEGO přišlo pro příští rok s novým, hodně zajímavým konceptem. Místo jedné vesmírné produktové řady, nám tohle oblíbené téma naservíruje napříč několika sériemi. Spojuje je stejná grafika na obalu stavebnic v podobě stříbrného trojúhelníku v pravém horním rohu, nápis SPACE a logo odkazující na historickou řadu Classic Space. Mnohem důležitější je ale oranžový spojovací prvek, který umožní vzájemně propojit moduly z různých řad do větších struktur. Zatím víme, že objevovat se bude v Technicu, City, DUPLO a Friends. Právě na zástupce posledně jmenované série se dnes blíže podíváme. 

Úvod

Není to zdaleka poprvé, co se série Friends podívala do vesmíru. Už loni vyšla ve spolupráci s NASA stavebnice 41713 Olivia a vesmírná akademie. Je vidět, že výcvik astronautů již pokročil a v roce 2024 se minidolls dostanou až na Mars. Oproti staršímu setu se pro cestu na rudou planetu mírně změnila barevná paleta vybavení i skafandrů. 

Všech 981 kostek, potřebných k dokončení stavebnice 42605 Základna na Marsu a raketa, dostanete v krabici o rozměrech 53,5 x 28 x 7,5 centimetru. Kromě 8 plastových pytlíků s dílky v ní najdete ještě 6 sešitů s návodem a aršík se samolepkami. Balení je velice pěkně graficky zpracováno. Hotový model je na jeho přední straně umístěn na pozadí marsovského povrchu. Nechybí již zmíněné nové logo vesmírných stavebnic. Na opačném boku můžeme vidět detaily a funkční prvky setu. Stavebnice je určena pro stavitele od 8 let. 

Stavba

Jako obvykle není první na řadě samotná základna, ale raketa. Už se asi stalo standardem, že nás autoři stavebnic takto napínají a hlavní části modelu nechávají na pozdější dobu. Vesmírná raketa se skládá ze tří částí – motoru, modulu pro uložení roveru a vrtulníčku, který zároveň slouží jako laboratoř, a kokpitu. Kabina pro posádku nabízí místo pro dvě postavy. Upřímně musím přiznat, že nacpat do něj dvě minidolls dalo docela zabrat, ale není to nemožné. Kromě sedaček už je v této části jen ovládací displej. Raketu pohání jeden motor, ve vertikální pozici ji drží čtyři stabilizační nohy. Na výšku měří 20 centimetrů. 

To nejzajímavější se odehrává uprostřed. Oddělitelný modul se spojovacími prvky na obou koncích má hned několik funkcí. V základní konfiguraci slouží jako místo pro spánek posádky. Po odklopení postele se ukáže laboratoř vybavená mikroskopem a počítačem. Hezkým detailem je obrázek želvušky na displeji. Tento tvor je známý svou extrémní odolností a schopností přežít i ve volném vesmíru. V neposlední řadě se do tohoto stísněného prostoru dokáže složit malé vozítko pro jednočlennou posádku a ještě roztomilý vrtulníček. Návrhář této části má můj obdiv za to, jak se mu podařilo velmi omezený prostor do posledního milimetru využít.

Po raketě přichází na řadu samotná základna a její jednotlivé moduly. V základu jsou 4 a k nim ještě venkovní platforma. Jak už jsem uvedl v úvodním odstavci, díky standardizovanému spojovacímu dílku, bude možné základnu rozšiřovat o další části z jiných sérií. Základem je modul s přechodovou komorou. Díky ní mohou astronauti i zásoby vstupovat z nehostinného povrchu planety do kontrolovaného prostředí základny. Do modulu je vsazen šikovný posuvný mechanismus. Ozubené kolo na vnější straně ovládá pohybující se plošinu, přičemž se efektně otevřou dveře do vnitřních prostor. Za figurkami lze uzavřít těžký vnější poklop a pomocí mechanismu je přesunout dovnitř, což dodává modelu na realističnosti. Tu zase trochu snižuje prosklená kupole na vršku modulu, kterou obývá kočka.

Jak naznačuje návod, na obě strany přechodové komory lze umístit moduly s velkými prosklenými plochami. Právě díky nim a možnosti zcela je odklopit si lze s figurkami hrát i v těchto místech. Tyto části sdílí stejný základ a liší se pouze vnitřním vybavením. Jedna obsahuje společenský prostor, druhá místo na pěstování a přípravu jídla. Žádná vesmírná mise se samozřejmě neobejde bez kávovaru a chutných sušenek! 

Posledním dostupným modulem je toaleta. Žádná marsovská základna si nemůže dovolit plýtvat místem, a tak ani tato část nemá jen jednu funkci. Kromě již zmíněné, extrémně stísněné a otočné toalety, poskytuje tato část i energii ze solárního panelu na střeše, a hlavně nabízí port pro připojení dalších částí. Otáčením panelu se pohybuje i celá toaleta. Vstup do ní se tím pádem pohne ke stěně pro větší soukromí. Asi už vám došlo, že právě sem se dá přidat například prostřední část rakety. 

Tři poslední části tvoří venkovní platforma, anténa a držák na nástroje a skafandry. Neustále označuji platformu za „venkovní“, ale snadno si lze domyslet, že se může nacházet i uvnitř větší haly. Na této ploše najdeme křeslo, kameru a několik monitorů se snímky z Marsu. Nejdůležitějším prvkem je však místo pro průzkum zajištěných vzorků, nebo opravy techniky. Anténa není stavebně nijak zajímavá, jedná se prakticky jen o sloup tvořený jedním velkým kusem a dva satelitní talíře. Zato musím pochválit místo pro uložení skafandrů a nářadí. To je velmi praktické a díky němu se vám potřebné vybavení jen tak nepoztrácí. 

Všechny části základny mají u země kostky umožňující jejich propojení pomocí technic pinů. Lze je tak libovolně přeskládat. K tomu vybízí i manuál, který kromě základní konfigurace představuje i další možnosti uspořádání.  

Posádku základny tvoří 3 minidolls jménem Olivia, Aveline a Julian. Podle barev uniforem lze poznat, že Olivia s Julianem právě přiletěli na Mars, zatímco Aveline už tam nějakou dobu pobývá. Všechny figurky mají velmi povedený potisk. Je zajímavé, že postava nazvaná Olivia byla obsažena i v loňském vesmírném setu, který jsem zmiňoval v úvodu. Podle obrázků se mi ale nezdá, že by šlo o tu stejnou osobu. Nebo možná Olivia za rok zestárla kvůli náročnému výcviku. Lidskou trojici doplňuje kočka s kosmobrýlemi a ještě podivný tříoký mimozemšťan v průsvitně zelené skořápce. Jeho přítomnost mě trochu zaráží. Než jsem na něj v návodu narazil, měl jsem dojem, že se stavebnice snaží o alespoň částečně realistické znázornění budoucího života na Marsu. Chápu, že set je zaměřen na dětské stavitele a tenhle zelený tvor přidá další herní scénáře, ale mně prostě ke zbytku nesedí. Naopak velmi povedené jsou moderně působící skafandry. Pro jejich nasazení je třeba odebrat figurkám vlasy. Škoda jen, že nelze otevřít jejich hledí. 

Závěr

Myšlenka propojit téma vesmíru napříč produktovými řadami mě nadchla. Věřím, že 42605 Základna na Marsu a raketa bude skvělým základním kamenem pro budování obřích sídel nejen na rudé planetě. Už teď jsem extrémně zvědavý, jakých kompatibilních setů se v příštím roce dočkáme. Novince nemám téměř co vytknout. Mně osobně trochu méně sedí divoká barevná kombinace, ale to je otázka osobního vkusu a pořád je třeba myslet na to, že stavebnice míří hlavně na děti. Já si myslím, že by bohatě stačila jedna akcentová barva. Těší mě, že kromě modulu s toaletou, jsou prostory základny dostatečně velké i pro dospělé ruce.   

Stavebnice 42605 Základna na Marsu a raketa obsahuje 981 dílů a bude v prodeji od 1. ledna 2024 za doporučenou cenu 2 149 Kč. 

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.  

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kanak
Kanak
před 4 měsíci

Mně se kombinace fialové s oranžovou moc líbí, jen mi moc nesedí k barvě Marsu. Jedna výrazná barva asi bude muset pryč. Nejspíš to dopadne tak, že u nás doma budou mít Friends základnu na tmavě šedém povrchu Měsíce.

Pavel
Maty Crew
Pavel
před 4 měsíci
Odpověď pro  Kanak

Wow, to jsem zvědavý na výsledek! 😍

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama