Symboly v LEGO návodech a jejich význam | Matyho kostky

Symboly v LEGO návodech a jejich význam

Ten, kdo s dánskou stavebnicí tráví své volné chvíle od dětství, pravděpodobně nebude mít se čtením manuálů žádné obtíže, ale určitě se mezi námi najdou i nováčci, nebo navrátilci, kteří potřebují s orientací trochu pomoci. Dnes se proto společně podíváme na nejčastější symboly doprovázející proces stavby LEGO setů. 

Vysypte pytlík číslo… a Díl není v sáčku s ostatními

S tímto symbolem se setká téměř každý stavitel. U větších setů jich může vidět i několik desítek. Jak už napovídá nadpis, obrázek vám říká, abyste v hromádce sáčků vyhledali ten s příslušným číslem a jeho obsah vyprázdnili. Vysypané díly budete potřebovat pro další progres při stavění. 

V návaznosti na první popsaný symbol můžete najít i obrázek kostky 2×2 doplněný matematickým znaménkem pro sčítání (+). Napovídá, že je třeba k dílům, které jste právě vysypali z plastového, či papírového pytlíku, přidat ještě díl uložený jinde. Nejčastěji bude volně uložený v krabici, nebo v nečíslovaném pytlíku. Může jít o větší díly, například kokpit letadla, nebo základovou desku či pneumatiky. 

Otočte

Dvě šipky obíhající pomyslnou kouli znázorňují nutnost otočit aktuální strukturu, ať už jste v jakékoliv fázi stavebního procesu. Zvláště méně zkušení stavitelé by možná ocenili informaci, jakým směrem konkrétně model rotovat. I mně se mnohokrát stalo, zvlášť u stavebnic řady Technic, že jsem stavebnicí zběsile otáčel a nemohl najít tu správnou orientaci pro pokračování. 

Samolepka

Některým nevadí, jiní je nenávidí. Mluvím samozřejmě o samolepkách v LEGO světě. Já osobně se přikláním spíše k druhému táboru, ale na druhou stranu musím uznat, že bez nich by některé stavebnice postrádaly tak potřebné detaily. Symbol samolepky má vlastně hned dva významy. Oznamuje, že je čas na lepení a zároveň říká, jakou samolepku zvolit. Číslo na symbolu odpovídá číslu na archu se samolepkami a díky tomu si nepopleteme třeba stranově orientované samolepky. 

Svítí ve tmě

Na rozdíl od předchozího symbolu, v tomto případě grafici zvolili právě hlavu minifigurky, aby nám sdělili, že dílek svítí ve tmě. Samozřejmě se nemusí jednat jen o hlavu. Toto označení je důležité obzvlášť proto, že svítící kostky jsou za denního světla téměř nerozeznatelné od těch obyčejných bílých. Díky němu budete alespoň vědět, že je třeba pořádně pátrat a zkoušet. 

Lesklý nebo metalický díl

Na lesklý či metalický díl upozorňuje malá hvězdička, chcete-li odlesk, u požadovaného dílu. Najdete ji v seznamu kostek potřebných v konkrétním stavebním kroku (obvykle rámeček v levém horním rohu návodu). 

Díl o přesném rozměru

Tento symbol budou dobře znát především milovníci LEGO Technic, ale setkat se s ním můžeme i v jiných řadách. Jeho grafika může na první pohled někoho zmást, ale vše, co na ni najdete, má svůj smysl. Největší část zabírá obrázek samotného dílu, který budete potřebovat. Může to být osa nebo třeba Technic nosník. V malém kroužku, či čtverečku, pak najdeme číslo značící délku požadovaného dílu. Na ukázkovém snímku jde o nosníky s délkou 5, 7 a 9. Označení „1:1“ pak říká, že je vyobrazení v reálné velikosti. Díl tak můžete kdykoliv přiložit k návodu a ujistit se, že jeho velikost odpovídá. S papírovým manuálem to bude fungovat vždy, u digitálního bohužel ne, protože na každém displeji vypadá trochu jinak. 

Správná orientace a díl

Z Technicu můžete znát i tento symbol. Ukazuje, který díl použít a také jeho správnou orientaci, aby při následujícím postupu stavbou nepřekážel nebo aby se části modelu vůči sobě pohybovaly hladce. Zelená fajfka říká takhle ano, červený křížek zase opak. 

Aktivujte světelnou kostku

Vzácným úkazem je symbol aktivace světelné kostky. Ukazuje, že je třeba vytáhnout ze spodní strany kostky plastovou zarážku. Tím dojde k propojení vnitřních kontaktů a po zmáčknutí tlačítka se kostka rozsvítí. Světelná kostka se v současnosti ve stavebnicích objevuje velmi zřídka a je tak docela možné, že se s ní většina stavitelů ani nesetká. To je ostatně i můj případ. 

Společné stavění

Relativní novinkou mezi symboly je ukazatel možnosti společného stavění. LEGO nám vybrané stavebnice prezentuje jako projekt pro více osob, a právě tento symbol, a číslo na něm, ukazuje pro kolik lidí současně je set určen. Stavební instrukce jsou pak obvykle rozděleny na několik dílů, aby všichni mohli stavět zároveň. Symbol se obvykle vyskytuje na obalu stavebnice (viz pravý dolní roh na obrázku výše), ale v některých případech je i uvnitř návodu. 

Manuály samozřejmě obsahují ještě další instrukce a symboly. Jde o různé šipky, osy či přerušované čáry, které nám naznačují správnou orientaci a co s čím spojit. To hlavní jsem vám však popsal v předchozích odstavcích.  

Jaké jsou vaše zkušenosti se symboly z návodů a jsou vám na první pohled jasné? Dejte vědět do komentářů. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
r
r
před 2 měsíci

ahoj, mna by zaujimalo ci nevies spravit clanok akym sposobom sa robili manualy ked este neboli pocitace a graficke programy.. akym sposobom sa to kreslilo, dik 🙂

Pavel
Maty Crew
Pavel
před 2 měsíci
Odpověď pro  r

Ahoj, co jsem pochopil, tak před nástupem počítačů se jednotlivé kroky nafotily a pak z fotografií ručně překreslovaly do finální podoby. Díky tomu byla tvorba návodů velmi nákladnou položkou a proto se v LEGU dříve snažili do jednoho kroku vměstnat co nejvíce kostek. Dnes už takový problém neexistuje a proto jsou někdy kroky v návodu doslova po kostce. 🙂

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama