Knihy, se kterými se ponoříte do LEGO světa ještě hlouběji | Matyho kostky

Knihy, se kterými se ponoříte do LEGO světa ještě hlouběji

Když zazní název LEGO, každému z vás se v mysli nejspíše ukáže nějaká oblíbená stavebnice, nebo jen hromádka náhodných kostek. To jsou věci, které milujeme a taky důvod, proč zrovna čtete tenhle článek. Pod stejnou hlavičkou však společnost produkuje každoročně i nezanedbatelné množství knih. Kromě toho se naší oblíbené stavebnici věnují i autoři z řad fanoušků. V dnešním příspěvku se podíváme na ty nejlepší knihy o společnosti LEGO, její historii, stavění a věcech souvisejících.  

Když chcete vědět víc

Novinkou letošního roku a zároveň jedinou knihou autorizovanou samotným vnukem zakladatele Kjeldem Kirkem Kristiansenem je dílo s názvem LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě od Jense Andersena. Kniha se sympatickým žlutým přebalem probírá historii firmy od prvních dní, kdy se v Billundu usadil Ole Kirk Christiansen, přes všechny strasti v jejím rozvoji až do současnosti, kdy je LEGO jednou z neúspěšnějších společností na světě. Kromě detailů z historie rozvoje výroby, nabídne kniha i bližší pohled na rodinu, která dodnes stojí v čele LEGO Group.  

Pro milovníky historie a ekonomie vznikla kniha s chytlavým názvem Brick by Brick. Její autor David Robertson dílo pojal jako případovou studii, na které svým studentům na vysoké škole ukazuje dopady konkrétních rozhodnutí na ekonomický vývoj společnosti. Surová ekonomická data se v zajímavém mixu prolínají s historií značky. Knihu jsem osobně zkoušel číst, ale nedočetl. I přes zajímavé informace mě nakonec odradilo až extrémně detailní zaměření na ekonomickou stránku věci a také složitá angličtina. Kniha bohužel nevyšla v češtině. 

Stejně je na tom i dílo s naopak velmi stručným jménem The LEGO Book od Daniela Lipkowitze. Podobně jako k názvu autor přistoupil také k obsahu. Nechybí v něm žádné důležité údaje z historie, ale vše je podáno snáze stravitelnou formou. Více než na rozvoj samotné LEGO Group je kniha zaměřena na jednotlivé produktové řady. Vše je doplněno o fotografie. Speciální edice knihy, která vyšla u příležitosti 60. výročí vzniku LEGO kostky a k 40. narozeninám minifigurky, navíc obsahuje exkluzivní kostku 4×2 s potiskem, kterou jinde neseženete. 

Ještě větším masám běžných fanoušků LEGO stavebnic je určena kniha LEGO: Naprosto všechno, co musíš vědět. Podobně jako kniha z předchozího odstavce se ani tohle dílo s astronautem Bennym na obalu příliš nezaobírá historií firmy. Hlavním obsahem jsou fotografie, zajímavá fakta a statistiky. Já osobně z ní čerpám hlavně tzv. fun facts do našeho Podcastu v kostce. Kniha vyšla v češtině v roce 2018 a datum vydání už je na ní trochu znát. Některé nejnovější informace v ní prostě chybí, ale stále má co nabídnout. Formou zpracování cílí spíše na mladší čtenáře, ale rozhodně neurazí ani dospělé.

Pro sběratele minifigurek LEGO připravilo hned dvě knihy. První z nich je nádherně zpracované dílo LEGO Minifigure: A Visual History. Na 256 stranách vás kniha provede historií minifigurky od jejího vzniku až do současnosti. Uvnitř najdete více než 2 000 různých fotografií figurek a jedna exkluzivní – oranžový kosmonaut – je rovnou přibalena. Přibližně o 100 stran méně má kniha The Art of the Minifigure, ale to neznamená, že by v ní něco důležitého chybělo. Bohatě ilustrovaná kniha vezme fanoušky do zákulisí a seznámí je s vývojem minifigurky. Zároveň obsahuje i rozhovory, překrásné fotografie a materiály z archivu výrobce, ke kterým se jinak nedá dostat.

Svou knihu mají i některé produktové řady, nechybí mezi nimi Star WarsMarvelDCSpace a mnoho dalších. Vlastní knihy se dočkal dokonce i LEGO House. 

Baví vás LEGO čtení? Máte doma nějakou zajímavou tematickou knihu, kterou jsem nezmínil? Napište do komentářů. 

Když chcete stavět

Hned několik různých autorů napsalo knihu s cílem naučit čtenáře různé stavební techniky a probudit v nich představivost.  Všechny mají podobnou strukturu a vizuál, ale mě se nejvíce líbí tyto 3: 5-Minute Builds, LEGO Build Every Day a 365 Things to Do with LEGO Bricks. Mým osobním favoritem je druhá jmenovaná. Na každý den vám připraví krátké počtení a potom stavěcí úkol. Postupně a nenásilnou formou vás tak připravuje na stále větší a větší výzvy.

Dalším knižním tipem potěším zejména milovníky řady Technic. Jejím autorem je Pawel Kmiec, na internetu známý jako Sariel. Tento geniální polský stavitel připravil knihu o 424 stranách naplněnou skvělými radami a tipy na stavbu převodovek, motorů, diferenciálů, řízení, odpružení atd. Dílo s názvem The Unofficial LEGO Technic Builder’s Guide by nemělo chybět v knihovně žádného Technic fanouška. 

Obdivovatele architektury a chytrých technických řešení naopak nejspíše zaujme jedna z knih z následující čtveřice. The LEGO Engineer a The LEGO Castle Book jsou knihy Jeffa Friesena zaměřené, jak již názvy vypovídají, na stavbu města a hradů. Na stovkách stran najdete tipy a triky na stavění v mikro měřítku. Stejný obsah mají i knihy The LEGO Architecture Idea Book a The LEGO Architect. Je ohromující, jak dokonalé modely se dají v této velikosti postavit.  

Když chcete LEGO fotit a natáčet

LEGO kostky a minifigurky neuspokojují jen naše touhy po tvoření, ale mohou sloužit i jako umělecké médium. Například loni vyšla kniha s názvem In Focus zaměřená na uměleckou fotografii LEGO produktů. Obsahuje snímky od 30 nejlepších fotografů hraček z celého světa doplněné o záběry ze zákulisí a fotografické tipy. 

Pro tvůrce animovaných videí pak existuje kniha nesoucí jméno The LEGO Animation Book. Ta čtenáře provede procesem tvorby tzv. stop-motion videí od návrhu, přes přípravu scény, výběr softwaru až po finální střih. I přes poněkud starší datum vydání (2016) si kniha na Amazonu drží velmi pozitivní hodnocení.

Je až neuvěřitelné, kolik knih zaměřených na LEGO v posledních letech vzniká. Některé jsou zcela excelentní, u jiných kvalita trochu pokulhává, ale rozhodně si vybere každý. Knihy na trh doprovází ještě mnoho různých pracovních sešitů, samolepkových sešitů a dalších produktů ke čtení. 

Baví vás LEGO čtení? Máte doma nějakou zajímavou tematickou knihu, kterou jsem nezmínil? Napište do komentářů. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama