LEGO je a doufám, že i dlouho zůstane, převážně analogovým produktem, tedy takovým, ke kterému není vyžadováno žádné digitální příslušenství. I přesto se ale najde několik šikovných aplikací pro mobilní zařízení, jež můžeme využít při stavění, hledání informací nebo katalogizování sbírky. Do dnešního příspěvku jsem vybral 9 z nich, které buď osobně používám, nebo je považuji za užitečné. Záměrně pak vynechávám LEGO hry, aplikace určené k ovládání LEGO setů a aplikace pro děti.
Na úvod tu máme hned dvě aplikace přímo z dílny LEGO Group. LEGO Builder není ničím jiným než katalogem instrukcí, které normálně najdete přiložené ke každé stavebnici. Výhodou je, že na rozdíl od papírového manuálu můžete na mobilním zařízení obraz přibližovat a podívat se tak z blízka na méně zřejmé detaily. Pokud máte problémy se zrakem, lépe se vám čte z displeje, nebo se vám originální návod někam zatoulal, LEGO Builder je aplikace přímo pro vás.
LEGO 3D Katalog využívá prvky tzv. rozšířené reality. Na určitých místech v tištěném LEGO katalogu jsou značky, které dokáže aplikace přečíst a na displeji vašeho zařízení pak zobrazí model stavebnice v prostoru, případně i technické parametry setu, či nějakou vtipnou doprovodnou animaci. Aplikace bude určitě užitečná pro ty z vás, kteří nemají tak dobrou představivost a neví, jak bude konkrétní set vypadat ze všech stran, nebo si nejsou jistí, zda se jim vejde na poličku. S modelem lze otáčet a umístit ho ve správném měřítku třeba na váš stůl.
Aplikace Brick by Brick je vlastně takovou mobilní obdobou velmi populárního webu a databáze Brickset a nabízí téměř všechny jeho funkcionality. Můžete v ní třídit stavebnice podle témat, najít si k nim potřebné informace, nebo návod na stavbu, a také je přidat do seznamu vlastněných setů nebo seznamu přání. Po přihlášení s Brickset účtem se všechna data synchronizují s webem. Navíc umí upozornit na nový článek a dokáže ho i přímo na displeji mobilního zařízení otevřít.
Pokud by vám aplikace Brick by Brick z nějakého důvodu nevyhovovala, alternativou je BrickSearch. Ačkoliv její tvůrce neuvádí zdroj dat, troufám si tvrdit, že jím bude opět Brickset. Funkčně je Bricksearch s Brick by Brick téměř shodná.
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Nenechte se zmást, aplikace se sice jmenují totožně, ale mají různé autory a každá je určena pro jinou platformu. Funkčně jsou si ale podobné jako vejce vejci. Obě nabízí možnost vyhledávat minifigurky ze sběratelských sérií (jiné figurky neobsahují), zjistit o nich podrobnosti a přidávat je do vlastní sbírky. A jako obvykle, obě aplikace berou svá data z databáze Brickset. Podobných aplikací jsem našel hned několik, ale jen tyto dvě byly aktualizovány v tomto roce. Předpokládám tak, že jejich vývoj stále trvá.
Tato aplikace, na rozdíl od dvou předchozích, umí pracovat se všemi minifigurkami, ne jen těmi sběratelskými, a také funguje trochu odlišně. BrickMonkey dokáže pomocí fotoaparátu vyhledat figurku jen na základě torza a navíc vám řekne, jaká hlavička, nohy a další příslušenství k ní originálně patří. Kromě toho má samozřejmě databázi, která aktuálně obsahuje přes 22 000 unikátních figurek. Vlastněné minifigurky lze přidávat do sbírek.
Jak už název tak trochu napovídá, pomocí této aplikace lze vytvořit stop-motion videa. Není tedy určena specificky jen pro LEGO, ale pro všechny fandy tohoto způsobu natáčení videí. Protože jedno video vydá za tisíc slov, níže se podívejte, jak takový stop-motion výsledek může vypadat.
Na závěr jsem si nechal malou technologickou lahůdku. Aplikace BrickIt v sobě totiž ukrývá kromě stovek různých malých modelů hlavně chytrý algoritmus schopný strojového učení. Celá věc funguje tak, že nafotíte rovnoměrně rozloženou hromádku kostek a aplikace je automaticky rozpozná (nyní dokáže určitě okolo 1 600 různých druhů kostek). Následně vám nabídne seznam staveb, které z vaší hromádky můžete sestavit. Jako třešničku na dortu vám navíc ukáže, kde se potřebné díly v hromadě nacházejí! Tuto aplikaci jsem ze zvědavosti opakovaně zkoušel s různými výsledky. Někdy jsem dostal docela pěkné návody a jindy aplikace ani kostky nerozpoznala. Každopádně se jedná o pěknou ukázku využití moderních technologií a jsem rád, že vývoj nadále běží.
Používáte nějakou z uvedených aplikací, nebo máte tip na jinou? Napiště do komentářů.
Vlastimil Novák
Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.
Potřeboval bych appku, kterou bych vyfotil nebo nahrál kostičku a řekla by mi její číslo, abych si ji mohl dát do databáze 🙂
Tak o takové nevím, ale kdyby se zase nějaké zajímavé apky ukázaly, tak udělám pokračování ?