15 užitečných aplikací a nástrojů pro LEGO fanoušky | Matyho kostky

15 užitečných aplikací a nástrojů pro LEGO fanoušky

V minulosti jsme vydali již několik článků, které se zaměřovaly na weby, aplikace a software, které usnadňují LEGO sběratelům a stavitelům život. Vývoj jde ale kupředu, neustále se objevují nové vychytávky zatímco jiné mizí v propadlišti dějin. Níže proto najdete novou, aktuální, digitální výbavu LEGO sběratele pro rok 2025:

Brickset

Ultimátní nástroj pro evidenci sbírky

Největší světová databáze stavebnic tak trochu popírá první odstavec článku – je totiž tou nejsilnější stálicí na poli online LEGO nástrojů. LEGO stavebnice eviduje od roku 1997 a dodnes je tou nejužitečnější databází – obsahuje stavebnice, dílky i minifigurky logicky tříděné do sérií, let i tematických okruhů prostřednictvím tagů. Má obrovskou komunitu uživatelů, která stavebnice aktivně hodnotí, komentuje a recenzuje a v neposlední řadě vám umožňuje velmi detailní evidenci vlastní sbírky a seznamu přání. Sbírku si zároveň můžete exportovat ve formátu, který je univerzálním standardem a podporuje jej mnoho dalších níže zmíněných nástrojů. To vše v jednoduchém a přehledném rozhraní, zdarma a bez reklam (pokud reklamy vidíte, stačí si vytvořit účet a zmizí). Osobně jej používám každý den a nemůžu si jej vynachválit. 😍

Brickognize

Nejrychlejší identifikace LEGO kostek i figurek

Webová aplikace, která z fotografie pozná dílky i minifigurky, vždy jen jeden kus naráz. Je to tedy super pomocník pro ty případy, kdy nejste schopni identifikovat konkrétní kostku či figurku nebo si nemůžete vzpomenout, do kterého setu patří – stačí jen vyťukat brickognize.com a můžete skenovat – žádné aplikace, registrace ani reklamy. Z výsledku vyhledávání se můžete prokliknout přímo na BrickLink (kde si můžete zobrazit, v jakém setu se díl nachází) nebo si zkopírovat ID dílku pro rychlé vyhledání třeba při stavění ve Studiu. Osobně mám Brickognize v záložkách na telefonu a kdykoli mi tak je velmi rychle po ruce. 

LEGO Builder

Svižná evidence sbírky, 3D návody a prostředník pro stavění ve více lidech přímo od LEGA

K této aplikaci přímo od LEGO Group jsem si upřímně hledal dlouho cestu, zpočátku totiž sloužila hlavně jako zobrazovač elektronických návodů, kterým moc neholduju. To se změnilo loni, když do ní byla přidána čtečka QR kódů z návodů, jejichž naskenováním získáte 20 bodů do programu LEGO Insiders. Tehdy jsem zjistil, že obsahuje docela rozsáhlou databázi stavebnic a můžete si zde tvořit také vlastní sbírku. Aplikace je opravdu dobře navržena a tak musím přiznat, že po ní často sáhnu raději než po Bricksetu, je totiž velmi rychlá a snadno se v ní orientuje. To však platí jen pokud hledáte základní informace o stavebnicích, v míře detailu informací a vlastně ani množství stavebnic (historie zde sahá jen do poloviny 90. let) se s Bricksetem měřit nemůže. V poslední době je navíc také umožňuje skupinové stavění, tedy propojení s více lidmi, kdy se každému zobrazí na vlastním zařízení určitá část návodu, která plynule navazuje na zbytek, který staví vaši spolustaviteleé. Zajímavá, ale, pokud nejste vyloženě začátečník, asi ne zas tolik užitečná je funkce 3D návodu. Tato fičura vám celý proces stavby hezky animuje a rozestavěný model navíc můžete otáčet do všech stran, ale jak jsem už psal, já jsem spíš na ten papír. 🙂

Rebrickable

Už nikdy nebudete trpět nedostatkem nápadů, co si postavit

I v tomto nástroji si můžete vést svou sbírku, nebo ji importovat z Bricksetu, na seznam jsem jej ale zařadil z jiného důvodu. Rebrickable totiž vyniká hlavně jako komunita stavitelů alternativních modelů, tedy takových, které můžete postavit z kostek jiné stavebnice. Talentovaní stavitelé z celého světa zde nabízejí tisíce návodů ke stažení zdarma i za peníze (placené jsou zejména popracované velké modely) a vy tak díky nim můžete vdechnout nový život i roky staré stavebnici. K mým oblíbeným autorům těchto modelů patří samozřejmě náš recenzent a expert na alternativní modely Tomáš Vít a pod přezdívkou „grohl“ pak také český LEGO designer Milan Reindl (můj rozhovor s Milanem si můžete přečíst zde), který zde zveřejňuje návody k jeho vlastním stavebnicím – třeba k setu 42177 publikoval neuvěřitelných 36 alternativních návodů zdarma. Z dalších umělců mám na Rebrickable v oblibě také dalšího Čecha Dayens Creations, polskou stavitelku Agatu Baśkiewicz (brickative), která i z malé stavebnice dokáže postavit modulární dům, nebo dalšího stavitele modularů Brick Artisan. Věřím ale, že objevíte spoustu dalších skvělých návodů i stavitelů. 

BrickLink Studio

Jednička pro virtuální stavění

BrickLink jako tržiště se stavebnicemi, díly a minifigurkami sám stoji za zmínku, jelikož jsem mu ale už v minulosti věnoval samostatný dvoudílný článek, zameřme se tentokrát na Studio – aplikaci, díky které si můžete stavět bez omezení ve vašem počítači. Upřímně jsem za svou dlouhou kariéru AFOLa vyzkoušel mnoho programů na stavění, příchod Studia v roce 2016 však byl zcela revoluční. Aplikace umožňuje opravdu intuitivní  stavění (pokud jste někdy pracovali s Figmou nebo Illustratorem, budete zde jako doma) a má mnoho funkcí navíc – můžete si generovat krásné fotorealistické rendery vašich staveb, vytvářet vlastní dílky nebo taky generovat návody. Zároveň si můžete seznam použitých dílů rovnou naimportovat do wishlistu na BrickLinku, tam nakoupit a svůj vysněný MOC tak snadno zrealizovat. Studio je opravdu to nejlepší, co můžete zvolit a jiné alternativy snad ani nestojí za řeč.

Pileometer

Revoluce v organizaci LEGO sbírky?

Pileometer je nová aplikace od tvůrců Brickitu, který před pár lety způsobil pozdvižení tím, že dokázal skrze fotoaparát rozpoznat konkrétní kostky v hromadě a zároveň k nim nabídnout návody na malé modely, které znich půjdou sestavit. Pileometer jde ale ještě dál, nově by měl rozpoznat úplně všechny kostky a umožnit vám tak mít přehled o celé vaší sbírce v telefonu. Ideální cesta, jak na to, je kostky skenovat po cca 200 kusech a jakmile máte hotovo, vložit je do pytlíku nebo krabičky a tu označit číslem, se kterým budete mít v aplikaci spárované i nalezené kostky. Jakmile pak jednu budete potřebovat, stačí najít v aplikaci číslo umístění a pak už jen konkrétní kostku v pytlíku / krabičce. Tohle je podle mě skvělé řešení pro ty z vás, kteří mají kostky namixované v několika obřích krabicích. Pro větší stavitele je asi stále jednodušší třídění podle druhu kostek – hledat 400 tiles 2×2 náhodně rozhozených v desítkách pytlíků asi není moc usnadnění práce. 😀 Když jsem navíc aplikaci sám testoval, tak bohužel rozeznala jen zhruba 80–90 % kostek, což je sice slušný výkon, ale pro seriózní organizaci to nestačí. Věřím ale, že s každým dalším skenováním se aplikace učí a postupně bude lepší a lepší. 

BrickScan

Evidence sbírky (nejen) minifigurek

Tahle aplikace je primárně zaměřena na sběratele minifigurek, které si v ní můžete ukládat do sbírky a kochat se celkovou hodnotou, kterou v nich máte. Figurky je možné přidat buď ručně vyhledáváním (třeba podle setu), importem z Bricksetu / Rebrickable nebo naskenováním pomocí fotoaparátu (takto můžete skenovat i jednotlivé části figurek a třeba tak zjistit, jaké další součástky jsou třeba ke kompletaci), tuto funkci ale bohužel kazí omezení 5 naskenovaných figurek denně, poté je bohužel nutné zakoupit členství za 199 Kč měsíčně. Figurky ale můžete vyhledávat taky podle kódu, který si můžete zkopírovat při skenování pomocí Brickognize (který je plně zdarma, viz výše) a pak jej vložit do BrickScanu a přidat do sbírky. 

Minifig Scan

Nejrychlejší skenování QR kódů LEGO Minifigures

Od roku 2024 se na krabičkách sběratelských LEGO Minifigurek objevují QR kódy, pomocí kterých je možné identifikovat figurku uvnitř. Fanoušci samozřejmě nelenili a vytvořili hned několik různých aplikací, které figurky rozpoznají. Mně se však nejlépe používá Minifig Scan – skenování je super rychlé a navíc můžete rozpoznat hned několik krabiček najednou. Co víc si přát? 🙂

Bricksee

Přehledná správa sbírky stavebnic i dílů v mobilu

Bricksee podle mě minimálně stojí za zmínku. Jedná se o aplikaci na správu LEGO sbírky na iOS, má ze všech nejpřehlednější uživatelské rozhraní, nechybí informace o stavebnicích, dílech i minifigurkách a pokud máte nějaké kostky navíc, můžete si je jednoduše přidat do sbírky naskenováním i několika kostek naráz. Jako největší minus naopak vnímám, že si nemůžete již vytvořenou sbírku importovat odjinud.

omgbricks

LEGO centrum pro váš telefon

Tohle je k mému překvapení i přes hrozné uživatelské prostředí nejpopulárnější LEGO aplikace na iOS. Je totiž nabitá funkcemi – najdete v ní nejnovější stavebnice, slevy (pro Česko je ale relevantní snad jen Amazon), vyhledávač stavebnic, možnost importovat sbírku z Bricksetu a navíc taky skenovat QR kódy na krabičkách LEGO Minifigures.

BlueBrick

Nejlepší nástroj pro návrh kolejišť a měst

Přestože může BlueBrick na první pohled působit trochu archaicky (vychází z TrackDesigneru pro Windows 95), jedná se o dodnes aktualizovaný nástroj, pomocí kterého si můžete navrhnout své vysněné LEGO město nebo kolejiště. Najdete v něm jak všechny druhy kolejí od 4.5 V z 60. let po moderní kolejnice horské dráhy, tak všechny druhy silnic včetně těch uvedených v roce 2021.

BrickEconomy

Pravá ruka LEGO investora

Jak už název napovídá, BrickEconomy analyzuje ekonomiku nových i použitých stavebnic LEGO. Web střádá data uskutečněných obchodů na BrickLinku a eBay a díky tomu je schopen docela realisticky odhadnout hodnotu konkrétních stavebnic (tedy na základě cen, které za stavebnice byl někdo opravdu ochoten utratit). Pokud máte sbírku na Bricksetu, můžete si ji snadno importovat a rychle tak zjistit, jakou má hodnotu.

Sariel's Tools

Sada nástrojů od fanouška pro fanoušky

Sarielův YouTube kanál a na něm prezentované stavby patří k těm vůbec nejslavnějším na internetu. Vedle toho ale pro fanoušky jako je on sám vytvořil spoustu užitečných nástrojů, které najdete na jeho webu, některé i v podobě aplikace pro Android. Patří mezi ně třeba přehledná tabulka technických údajů všech LEGO motorů, převodník jednotek (kolik studů má jeden metr? a kolik kostek na výšku? nebo jak vysokých je pět minifigurek na sobě?), nebo nástroj, který spočítá jak se použití různých ozubených kol projeví na výsledné funkčnosti modelu. 

Font Tester

Libovolný text v LEGO podobě pomocí několika technik

Pokud zvažujete, že „napíšete“ nějaký text v LEGO podobě, Font Tester vám pomůže vybrat ten správný „LEGO font“ a kliknutím na ikonku oka taky zjistíte, jak daný text postavit. 

Colorschemer

V jakých barvách bude vaše plánovaná stavba vypadat nejlíp?

Pro grafické designéry existuje spousta nástrojů, pomocí kterých si mohou ověřit, jestli k sobě ladí dvě nebo více barev. No a Colorschemer dělá totéž s barvami kostek LEGO. 🙂

Máš další tipy na zajímavé LEGO appky? Napiš mi do komentáře!

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

4.3 6 hlasů
Hodnocení článku
guest

4 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Legac
Legac
před 2 lety

Potřeboval bych appku, kterou bych vyfotil nebo nahrál kostičku a řekla by mi její číslo, abych si ji mohl dát do databáze 🙂

Josef
Josef
před 3 dny

Minifig scan používám často a doporučuju od doby kdy udělali QR kódy. Ale ztratilo to kouzlo. Nahmatavani figurek bylo vic prace a překupníci nemohli jednoduše vybrat figurky co maji nejvyšší cenu. Teď najit celou serii do sbírky je peklo. Už kupuju celý boxy a zbytek prodam, protože od D&D serie jsem to vzdal.

Brickset je super, celou dobu jsem tam evidoval sbírku, ale nakonec jsem ji presunul na briky. Je v češtině a mají tam lepe vyřešené filtrování sbirky i víc věcí k evidenci a líbí se mi jak tam mají nabídky z aukra i bazose, nemusím to hledat a vidim aktuální ceny. A nepoužívám už ani brickeconomy, protože to zobrazuje i hodnotu sbírky v korunách, za mě super.

1
Pavel
Maty Crew
Pavel
před 1 dnem
Odpověď pro  Josef

Josefe, díky moc za doplnění! Co se tyče figurek, naplno rozumím, u Netopýřího pána jsem taky párkrát zkoušel skenovat jen abych zjistil, že to je beznadějné a nakonec to vzdal a koupil ho na internetu přímo 🤷‍♂️

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.