Stavebnice z řady Art mám rád. Kromě radosti ze stavění přinášejí i bonus v podobě možnosti si díly vyzdobit obydlí nebo třeba kancelář. Umělecké sety mají evidentně úspěch, jinak by LEGO letos nepřišlo hned se dvěma novými koncepty. Prvním z nich byl obraz s prostorovým efektem 31209 Úžasný Spider-Man. Druhou novinkou je pak stavebnice, na kterou se blíže podíváme v následujících odstavcích – 31210 Moderní umění.
Úvod
Set s generickým názvem Moderní umění na první pohled láká na nový způsob stavění a vůbec uvažování o využití kostek. V historii nejspíš nenajdeme stavebnici, která by byla více uměním než hračkou. Jsem rád, že se LEGO konečně odpoutalo od licencovaných témat a vydalo se vlastní cestou. V tuto chvíli nedokážu odhadnout, jaký bude mít tento krok úspěch, ale já snahu cením. I když to aktuálně na žádný úprk od licencí nevypadá, každý originální nápad si zaslouží zvláštní zmínku.
Stavebnici dostanete ve většinově černé krabici o rozměrech 38 x 26 x 9,5 centimetru. Její čelní stranu zdobí, kromě názvu, velký obrázek hlavního modelu a tří dalších alternativních variant v menším provedením. Vzadu najdeme návrhy možného vystavení obrazu v interiéru. Uvnitř najdete 7 očíslovaných pytlíků s kostkami, 2 platy 16×8 v modré a růžové barvě a volně uložený manuál. Set obsahuje 805 dílků a je určen pro dospělé stavitele.
Stavba
Jestli patříte k odpůrcům opakování neustále stejných stavebních kroků, tohle rozhodně nebude stavebnice pro vás. První dva pytlíky dílů slouží jen ke stavbě rámu, na který se následně věší jednotlivé moduly. Až do pytlíku číslo 6 stavíte opakovaně stejné části, jen v jiných barvách. Ocenit musím šedé pozadí návodu. Stavební postup je srozumitelný, ale narazil jsem v něm na jednu chybu. Podle manuálu máte použít kostky, které jsou stále ještě v sáčku. Na nutnost vysypat díly budete upozorněni až o několik stran později. Než jsem přišel na to, kde je problém, tak jsem se pořádně zapotil, neboť jsem byl přesvědčen, že jsem dílky poztrácel.
Monotónnost stavebního procesu narušují dvoustránky s výkladem principů umění. Autoři zde na názorných příkladech ukazují vyvážení, rytmus a pohyb. LEGO tak nabádá stavitele k tvorbě vlastního obrazu.
Takhle se nás LEGO snaží vzdělat v uměleckém cítění.
Od strany 92 (celkem jich je 173) už se nestaví, ale jen skládají jednotlivé části do výsledných děl. Vybrat si můžete ze 4 připravených návrhů. Vlastní fantazii se však meze nekladou, je velmi snadné moduly kombinovat podle svého. Ultimátní fandové si mohou pořídit sety rovnou dva a poskládat si z nich jedno velké dílo. Výrobce to naznačuje úplně na konci manuálu.
Takto vypadají 4 varianty, které pro nás připravilo přímo LEGO. Samozřejmě nelze postavit více než jednu současně.
Závěr
Musím se přiznat, že když jsem tento set viděl poprvé, očekával jsem propadák. Tento pocit ve mně převládal i během stavby, kterou ani zdaleka nemohu označit za zábavnou, nebo snad naplňující. Potom jsem ale začal nad celým konceptem více přemýšlet. Fakt, že by tato stavebnice přivedla k umění fanoušky dánských kostek a umělecké duše ke stavění, se mi vlastně líbí. Ve světě, kde rok uteče rychle jako lusknutí prsty, je vždy skvělé na chvíli zpomalit a jen tak bez stresu něco tvořit. Tato stavebnice na první dobrou masy nejspíš neosloví, ale když bude LEGO myšlenku rozvíjet, mohli bychom se v budoucnu dočkat celé galerie obrazů.
Set 31210 Moderní umění obsahuje 805 dílů a bude v prodeji od 1. srpna 2023 za doporučenou cenu 1 229 Kč.
Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Vlastimil Novák
Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.