Jak jsem obnovoval svou sbírku: Zažloutlé kostky | Matyho kostky

Jak jsem obnovoval svou sbírku: Zažloutlé kostky

Jedním z hlavních poslání tohoto blogu je pomoci novým AFOLům, aby byl jejich vstup do světa dospělého LEGO sběratelství co nejvíce o stavění a co nejméně o googlení správných postupů a řešení problémů. V minulosti jsem s tímto záměrem napsal články jako Pár mých tipů k nákupu levnějších stavebnic, Vyplatí se LEGO jako investice? nebo třeba Nakupování kostek na BrickLinku – všechny je najdete rubrice Základy. Většina z těchto návodů je však o nakupování nových stavebnic a dílků, přitom věřím, že spousta z vás se, stejně jako já, k LEGO stavebnicím pouze vrací a že někde doma, nebo u rodičů, máte tu jednu obrovskou krabici plnou dílků, ze kterých byste zase rádi postavili vaše milované modely z dětství. Proto jsem se rozhodl, že pro vás popíšu kompletní proces, kterým jsem si prošel od hromady krabic plných netříděných dílků (ze kterých byla spousta špinavá, zažloutlá či jinak poškozená) až po organizovanou sbírku a modely z dětství, které vypadají jako nové.  

Asi vůbec nejviditelnějším překvapením pro mě po rozbalení krabic bylo místy až masivní zežloutnutí zejména bílých dílků. Během třídícího procesu jsem si tedy vyčlenil jednu krabici na dílky, které měly nějakou vadu a jakmile jsem měl roztříděno, začal jsem hledat cesty, jak co nejvíce vadných dílků zachránit. Zažloutlé dílky mezi nimi zcela jasně dominovaly, proto jsem se rozhodl tento problém vyřešit jako první.

Nejprve bych se ale chtěl věnovat otázce, co vlastně žloutnutí způsobuje. Mezi AFOLy je obecně známo, že žloutnutí má většinou na svědomí vystavení přímému slunečnímu světlu a cigaretovému kouři. Když jsem ale zhruba před rokem doma rozbalil krabice s LEGEM, které jsem si přivezl z rodného města, narazil jsem na pro mě docela záhadu. To, že LEGO nemám nechávat na sluníčku vím už od dětství a rodina jsme zcela nekuřácká, přesto došlo k něčemu, co se mi doposud nepodařilo smysluplně vysvětlit ani vygooglit. A hlavní roli v této záhadě hraje jeden z mých vůbec nejcennějších a nejoblíbenějších setů – 10185 Green Grocer.

10185 Green Grocer

Tento set jsem dostal v roce 2008 k 15. narozeninám a i přes to, že už mi tehdy docela najíždělo „temné období”, měl jsem z něj obrovskou radost – modulární domy byly tehdy čerstvou novinkou a pro mne, jako celoživotního stavitele LEGO města, byly láskou na první pohled. Po následujících více než 10 let se tak modulární domy staly jedinými stavebnicemi LEGO, na které jsem nezanevřel ani během střední a vysoké školy a taky jedinými, které jsem si pyšně vystavoval u rodičů ve svém pokoji. Znajíce základní pravidlo „přímé sluneční světlo = žluté kostky“ to však bylo vždy tak, aby byly ve stínu. Pro jistotu jsem ale stav domů vždy, když jsem rodiče navštěvoval, zkontroloval – a vždy byly bez známky jakéhokoli poškození.

Zhruba někdy v roce 2019 jsem se rozhodl si všechno LEGO přestěhovat k sobě do Brna (Matyho kostky už tehdy byly v procesu tvorby) – modulární domy tedy šly do krabic a mně trvalo více než rok, než jsem vymyslel systém třídění a skladování kostek a LEGO z krabic opět vytáhl. K mému překvapení jsem ale modulární domy, které šly do krabic jako nové, vytáhl zažloutlé a opravdu hodně to odnesl právě nejstarší Green Grocer. Z toho jsem vydedukoval, že kromě dvou základních příčin žloutnutí je zde přítomna ještě třetí – dlouhodobé vystavení běžnému dennímu světlu a poté uložení na delší dobu do temna.

Tento fakt mě opravdu velmi zklamal, tenhle set je jedním z mých vůbec nejoblíbenějších a kromě emocionální hodnoty má už taky i slušnou hodnotu finanční. Rozhodl jsem se proto o tomto problému zjistit trochu víc – hned ze začátku jsem objevil diskuzi kolegů z kostky.org, kteří již dříve narazili na totožný problém:

Petrovi Kučerovi se stalo doslova totéž a dokonce i s tím stejným setem jako mně.

Během dalšího pátrání jsem narazil několik technik a zkušeností s bělením LEGO kostek pomocí různých přípravků – nejčastěji byl zmiňován peroxid vodíku a savo. Když jsem se do pátrání ponořil ještě hlouběji, tak jsem dále zjistil, že savo je zcela nevhodné, protože narušuje strukturu plastu, kostky se pak stávají křehčí a začnou se rozpadávat. I obecně pro jakoukoliv manipulaci s LEGO kostkami platí – čím méně invazivní tím lépe. Proto jsem nakonec jako vhodný přípravek zvolil peroxid vodíku v nejnaředěnější, tříprocentní, variantě.

Samotný peroxid však k vybělení kostek nestačí – další, a poměrně důležitou, ingrediencí je UV záření. Chemií jsem na střední škole prolézal se čtyřkami, pokusím se proto jen velmi stručně naznačit, co se s kostkami děje při procesu žloutnutí. Celý problém podle všeho způsobuje brom, který je do plastu ABS, ze kterého se kostky LEGO vyrábí, přidáván, aby snížil jejich hořlavost. Jakmile je kostka vystavena UV záření, molekuly bromu se začínají uvolňovat a hromadit na povrchu kostky. A jelikož je brom přirozeně žlutohnědý, začne se v důsledku tohoto přesunu měnit také barva povrchu kostky. Tento proces se naštěstí dá zvrátit a to právě naložením do peroxidu vodíku a opětovným vystavením UV záření. což by mělo způsobit navázání bromu a jeho „odchod“ z povrchu kostky. 

Pokud chemii rozumíte více než já, budu moc rád, když třeba v komentáři tento odstavec doplníte, případně uvedete na pravou míru, pokud se ve svých tvrzeních mýlím. 

Co budete potřebovat

Pojďme se tedy pustit do samotného procesu bělení a nejprve si shrňme, co budeme potřebovat:

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Postup

1. Vyberte kostky, které chcete vybělit

Já postupně během rozbalovaní krabic s LEGO kostkami nacházel další a další zažloutlé kostky, ty odkládal do speciální krabice a poté postupně bělil během několika odpolední. Pokud tolik času bělením trávit nechcete, doporučuji vybrat jen vzácné díly a třeba běžné kostky 2×2, 2×4 apod. raději nahradit třeba z vlastních zásob.

Ne každý díl je na bělení vhodný, určitě do peroxidu nevkládejte díly obsahující elektroniku a jiné kovové prvky. Dále také do peroxidu nenamáčejte dílky se samolepkami, naopak u dílků s potiskem jsem si nevšiml žádné škody. Jediný dílek, u kterého jsem zaznamenal poškození byl White Bar 1×6 with Open Studs, který po peroxidové lázni „zgumovatěl“ a z pevného plastu se tedy stal pružný.

Moje první várka kostek na bělení.

2. Kostky vložte do průhledné nádoby a zalejte dostatečným množstvím peroxidu.

Kostky by měly zůstat kompletně pod hladinou, je tedy vhodné je zatížit.

Můj provizorní systém zatížení – průhledná víčka menších nádob a skleničky 😀

3. Lázeň položte na přímé sluneční světlo

Čím větší je horko, tím rychleji se budou kostky bělit. Mně se během 30stupňových srpnových odpolední kostky většinou vybělily za tři až čtyři hodiny. Silně zažloutlé (=nerozeznatelné od kostek v béžové barvě) kostky však bylo nutné bělit déle / několikrát.

4. V pravidelných intervalech (cca po 60 minutách) kostky promíchejte

Už po několika desítkách minut začnou kostky blednout.

5. Poté, co se kostky vybělí (nebo zapadne Slunce), je přeceďte cedníkem,

ale peroxid nevylévejte! Dokud se v lázni budou tvořit okolo kostek bublinky, můžete ji použít i opakovaně.

6. Důkladně kostky propláchněte vodou a nechte usušit

Úspěšné vybělené kostky.

Závěr a možné problémy

Ačkoli se mi všechny kostky podařilo úspěšně vybělit, na internetu jsem mnohokrát četl, že po několika měsících od vybělení kostky opět zežloutnou a to ještě více než před touto procedurou. Na druhou stranu jsem našel také přibližně stejné množství reakcí, které tvrdily, že ani po roce od vybělení k opětovnému žloutnutí nedošlo. Já své kostky bělil v průběhu srpna 2022, takže aktuálně je ještě příliš brzo na to, abych úspěšnost procedury hodnotil, nicméně zatím jsou kostky stále krásně bílé.

Právě z výše uvedeného důvodu jsem se do bělení Green Groceru, který jsem zmínil v úvodu, zatím nepustil a vybělil převážně jen kostky z mých stavebnic z dětství. Podle toho jak dopadne tato várka, se příští léto rozhodnu, jestli tento můj milovaný set také bělící kůru podstoupí, či nikoliv. O tom vás samozřejmě budu informovat.

Zkoušeli jste také bělit své LEGO kostky? Jak to dopadlo? Máte případně nějaké tipy ke sdílení s ostatními?

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

9 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin
Martin
před 1 rokem

Dobrý den,
Váš článek mne zaujal. Mám obdobný problém s Lego sety s dětství, které byli při stěhování uloženy v krabici a po znovu vybalení údiv nad jejich stavem zežloutnutí nejen bílé. Zkoušel jste i jiné barvy? V jakém jsou stavu bílé kostky nyní?
Nějak nemám odhavu se do bělení pouštět.
Jak skladujete Lego nyní? Já mám bukové regály / knihovny a místnost je odstíněna od denního světla. Místnost je určena čistě pro sbírku Lega. Zdá se, že sety, které byli postaveny a minimálně vystaveny slunci jsou okey. Ty s dětství jsou jak jsem psal viz výše.

Martin
Martin
před 1 rokem

Dobrý den,
děkuji. Jsem slepoň 🙂 neuvědomil jsem si, že tam skutečně máte i jiné barvy 🙈
Každopádně budu čekat na další článek případně doplnění informace stávajícího. Plánují své Lego s dětství dát do co nejlepšího / kompletního stavu jak bude možné.
Odstranění zežloutnutí je jeden s prvních kroků co bude potřeba provést. S tím, že mne nadchnul Váš postup neb ten s kostky.org znám pomocí SAVA a do toho jsem se rozhodne nechtěl pouštět.
Děkuji a přeji krásný den.

MaraKM
MaraKM
před 5 měsíci

Dobrý den, děkuji za zajímavý článek a měl bych k němu doplňující dotaz… jak třídíte tedy kostičky by jste se nepochlubil? 🙂

Dušan
Dušan
před 4 měsíci

Zdravím, môžem vedieť s odstupom času ako sú na tom bielené kocky? Vrátilo sa zažltnutie alebo nie?
Díky

Jan Bezděk
Jan Bezděk
před 2 měsíci
Odpověď pro  Dušan

Dobrý den, měl bych k Vám prosím dotaz. Mám v plánu po mém návratu ze zahraničí si doma postavit z Lega město. Bude se skládat hlavně ze setů z 70.,80. a 90.let …Chtěl bych od Vas radu prosím, když máte z Legem takové zkušenosti. Uprostřed toho města chci nějak mezi stoly vměstnat a upevnit bazén z vodou kde bude plavat loď a taky přímo ve vodě mám v plánu postavit ropnou rafinerii(Lego 1053). Nevíte zda pro tyto účely firma Lego takové průhledné nádoby vyrábí a jestli ano v jakých velikostech ? Nikde o tom nemůžu nic najít. Ta nádoba navíc musí mít i možnost upevnění na boční stranu stolu.Nerad bych ji něčím podkládal, nevypadalo by to hezky.Pokud máte nějaký nápad anebo třeba znáte někoho kdo podobný problém řešil, můžete se mi prosím ozvat? Mockrát děkuji a přeji hezký den….

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama