Pár mých tipů k nákupu levnějších stavebnic | Matyho kostky

Pár mých tipů k nákupu levnějších stavebnic

Myslím, že všichni víme, že stavebnice LEGO nepatří zrovna k nejlevnějším koníčkům / hračkám. Proto se AFOLové po celém světě neustále snaží najít způsoby, jak nakoupit svou vysněnou stavebnici co možná nejlevněji a nejinak je tomu i u nás. Sepsal jsem proto několik svých tipů a triků, pomocí kterých můžete nakoupit nové LEGO stavebnice o trochu levněji. Budu také rád, když se podělíte o své metody nakupování v komentářích 🙂.

Heureka

Vzhledem k vysoké konkurenci mezi internetovými obchody prodávajícími stavebnice LEGO můžete už použitím srovnávače oproti doporučené ceně výrazně ušetřit. Obecně platí, že čím dražší set je, tím je sleva výraznější. Co se týče setů, které jsou exkluzivní pro oficiální obchody LEGO (včetně internetového), vyplatí se je nekupovat ihned po vydání, protože za pár měsíců se objeví i v českých e-shopech zpravidla za nižší cenu.

Velké e-shopy

LEGO stavebnice naleznete také na většině velkých českých e-shopů, kde se také dá často nalézt pěkná sleva v rámci větších slevových akcí (viz Black Friday několikrát ročně na Alza.cz na Mall.cz zase Mall dny) nebo akcí typu Dny Marianne či Nákupy Ona Dnes. Například již zmíněnou Alzu ve srovnávačích cen nenaleznete, doporučuji tedy při nákupu konkrétní stavebnice ji vždy zkontrolovat, jelikož zde probíhají různé akce prakticky po celý rok.

Problémem u těchto obchodů bývá, že lákavě vypadající vysokoprocentní sleva je často vypočítána z doporučené ceny (i když za tuto cenu obchod set ani standardně neprodává) a ve výsledku se tak nemusíte dostat ni na ceny některých specializovaných e-shopů.

LEGO.cz

Oficiální internetový obchod společnosti LEGO s cenami českých e-shopů nemůže soupeřit. Stavebnice zde jsou totiž prodávány za doporučené ceny, které najdete v katalogu. To však neznamená, že byste jej měli úplně ignorovat, výhoda tohoto obchodu totiž není v cenách, ale v exkluzivních malých setech, které jsou prakticky neustále nabízeny k nákupu nad určitou cenovou hranici zdarma. Exkluzivita a časová omezenost těchto setů znamená, že mají většinou vysokou hodnotu (samozřejmě zde platí čím starší, tím hodnotnější), můžete tak mít doma výjimečnou stavebnici nebo ji prodat a získat část svých peněz zpět.

Za zmínku stojí také LEGO VIP program, kdy za každé cca 3,3 utracené koruny získáte jeden VIP bod. Získané pak můžete vyměňovat za slevy na další nákup či třeba vstupenky do LEGOLANDu, LEGO House nebo různé exkluzivní doplňkové předměty. VIP členům je také čas od času umožněno dřívější objednání nových exkluzivních stavebnic.

Supermarkety a kamenná hračkářství

Ačkoliv alespoň minimální množství LEGO stavebnic nabízí téměř všechny velké supermarkety, větší výběr i slevy naleznete běžně prakticky jen v Albertu a Tesku. Ostatní markety (Globus, Kaufland, LIDL, Makro) zajímavé slevy nabízí velmi zřídka a pokud už, tak jen na velmi omezený sortiment. Pro zajímavé nabídky LEGO setů proto doporučuji sledovat právě letáky Albert a TESCO. Já v Tesku například udělal ten doposud nejlepší nákup v mém životě, když se zde někdy v roce 2005 objevily lokomotivy 10020 Santa Fe za cca 250 Kč 🙂.

Slevy můžete standardně nalézt také v kamenných hračkářstvích jako je Sparkys, Pompo, Bambule nebo Dráčik, ale stejně jako v případě velkých e-shopů jsou slevy počítány z doporučených cen, zajímavé ceny v nich tedy naleznete jen sporadicky. Pokud máte „Pohádkovou kartu„“ z hračkářství Dráčik, získáváte automaticky slevu 15 % na vše. Hračkářství Pompo má na svém e-shopu zpravidla několikrát do roka akci „Festival LEGO slev“, v rámci které se také občas objeví pár zajímavých slev.

Albert a stavebnice za body

V posledních letech je před Vánoci už tradicí akce řetězce Albert, ve které sbíráte body, které vám umožní získat různé LEGO stavebnice se zajímavou slevou. Typicky se jedná o různé polybagy za 19 Kč doplněné o větší položky – v minulosti se jednalo o podložky a také krabice s kostkami LEGO Classic a DUPLO s více než 50% slevou! Pokud se akce bude konat i v budoucnu, důrazně vám ji doporučuji jako zdroj velmi levných setů, jen příliš nezahálejte a nakupte co nejdříve, ty nejzajímavější kousky bývají rychle pryč 🙂.

Reklama

Aukro, Facebook Marketplace, Sbazar

Nové a nerozbalené stavebnice se objevují často také na bazarových inzertních serverech za cenu, která je zpravidla nižší než na nejlevnějších specializovaných e-shopech. Navíc zde můžete nalézt také stavebnice, které se již v obchodech neprodávají. Při těchto nákupech ale doporučuji zvýšenou opatrnost a v případě stavebnic za vyšší částku bych (zejména v případě Facebooku, Sbazaru, Bazoše a pod.) nakupoval pouze formou osobního předání.

Kostky.org a Matyho kostky

Možností, které jsem výše zmínil, je opravdu velká spousta a všechny je sledovat by zabralo velké množství času, proto doporučuji sledovat sekci Akce / Slevy na českém LEGO fóru Kostky.org nebo alespoň můj blog, kde v rámci Týdne v kostce každý týden nové slevy monitoruji.

Cashback

Při nákupu LEGO setů je možné využít také několika cashbackových systémů, které vám vrátí určitá procenta z utracené částky zpět. Jak je to možné? Internetové obchody často v rámci svých marketingových aktivit nabízí svým partnerům provizi za každého zákazníka, kterého mu přivedou. Takto vydělává spousta webů, které doporučují různé produkty (např. do nábytek, čistící prostředky atd.). Na podobném principu ale fungují také cashbackové systémy, jejich tvůrci se však rozhodli nespoléhat na to, že návštěvník webu dá na jejich doporučení, ale ke kliku jej motivují jednoduše tak, že se s ním o část této provize podělí. 

Mezi ty nejvýhodnější cashbackové portály patří Tipli, Hamty.cz nebo VratnéPeníze.cz, většina z těchto portálů navíc nabízí bonus za registraci nebo první nákup minimálně 50 Kč (v případě Tipli je to dokonce 200 Kč). Nabídka obchodů, u kterých můžete cashback uplatnit je u všech zmíněných portálů víceméně stejná a také procenta, která daný portál vrací se liší jen nepatrně. Mezi obchody, které na těchto portálech cashback nabízí jsou 4kids, Bambule, Kouzelný hrad, MrakyHraček, Pompo, Sparkys nebo Wiky hračky. 

Zajímavou formu cashbacku svým klientům nabízí také AirBank, jehož výhoda je především v tom, že se nemusíte nikde registrovat, nabídku stačí pouze aktivovat v mobilní aplikace a pak pouze zaplatit kartou AirBank. Seznam obchodů se zde průběžně mění, vyplatí se proto před každým nákupem zkontrolovat, zda tam není právě ten, ve kterém se zrovna chystáte LEGO nakoupit.

Na závěr dovolím doporučit ještě jeden zahraniční cashbackový systém Rakuten Rewards, který nabízí poměrně slušné 2,5 % zpět z nákupu v oficiálním obchodě LEGO.cz. K výplatě bonusů dochází na váš PayPal účet a pro to, abyste se mohli zaregistrovat, je nutné při první návštěvě potvrdit, že se nenacházíte v EU.

Na co si dát pozor?

Při hledání levných stavebnic LEGO si dávejte pozor, aby se vždy jednalo o stavebnici označenou jako LEGO. Existují totiž e-shopy, které prodávají stavebnice, které jsou převážně čínskými kopiemi nejen oficiálních setů LEGO, ale také některých známých MOCů. Zatím jsem se nesetkal s tím, že by takové stavebnice byly označeny jako LEGO, ale jednotliví prodejci často využívají různé obraty a formulace, díky kterým ve vás mohou vyvolat domnění, že se o LEGO jedná. Zároveň jsou výrobky doplněny oficiálními fotografiemi LEGO, totožným výrobním číslem, popisem i názvem stavebnice.

„V našem obchodě můžete pořídit OEM stavebnice. OEM stavebnice jsou stavebnice bez loga a balení, jsou plně kompatibilní a totožné kvality a to jak barevného odstínu, tak i jakosti materiálu. Nabízíme vám zprostředkovaný nákup stavebnic přímo od výrobce. Tím, že je zboží posíláno přímo od výrobce, není potřeba platit žádné uskladňovací poplatky, nájem prodejny atp. Zboží díky tomu můžete mít za velkoobchodní cenu.“

Podobnými texty se nenechte zmást, když stavebnice na sobě nemá logo LEGO, není to LEGO. Nic jako OEM stavebnice neexistuje. Všimněte se i ale, že e-shop používá stejné názvy, čísla i produktové fotografie setů, jediné, co chybí je označení LEGO.

Podobný problém může nastat na Aukru a dalších inzertních serverech, kdy jsou takové stavebnice prodejcem popsány jako „doplněk k lego“ nebo „lego kompatibilní“.

Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, tento inzerát nenabízí LEGO stavebnici, nýbrž jen její napodobeninu.

Na sociálních sítích na vás může také vyskočit reklama tvářící se jako oficiální LEGO účet a nabízející až směšně levné stavebnice. Po kliknutí jste přesměrováni na webovou stránku, která se tváří jako oficiální LEGO web – má stejnou grafiku, logo i strukturu. Tyto weby se šíří prakticky pouze prostřednictvím reklam na sociálních sítích a vyvarovat se jim lze jednoduše selským rozumem – LEGO set s Hvězdou smrti, Bradavickým hradem nebo Bugatti Chironem vám zkrátka za 30 EUR nikdo neprodá 🙂. Logo „LEGO“ v hlavičce navíc používá pouze oficiální obchod LEGO.cz, pokud jej tedy využívá i obchod s doménou legovipclub.com nebo leggtoys.com nebo jakoukoliv jinou, je na 100 % jisté, že se jedná o podvod.

Hlavička webu tvrdí, že se jedná o web „LEGO House“, doména ale zní online.brickxshops.com, obchod navíc prodává Millennium Falcon (běžná cena okolo 15 000 Kč) za 35 EUR, jedná se tedy o jasný podvod.

A jak nakupujete LEGO sety vy? Budu rád, když se podělíte o své tipy v komentářích 🙂.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
David
David
před 2 lety

Když pominu tu novoroční chybu s cenami na Lego shopu, kdy se mi podařilo také ukořistit pár kousků, tak nejlepší nákupy jsem udělal na FB a Sbazaru. Jak rozbalené tak nové sety. Doposud jsem se ani nespálil. Akorát se mi stalo, že některá rozbalená Lega deklarovaná jako kompletní nakonec kompletní nebyly. Nicméně se vždy jednalo o levné dílky v řádech korun. To se stává většinou u stavebnic po dětech, kdy se rodičům nechce set rozebírat a kontrolovat jednotlivé dílky.
Na FB i Sbazaru jsou prodejci, kteří inzerují větší množství setů a pravidelně přidávají další. U těch bych se nebál nakupovat. Co se týče podvodníků je dobré si dávat pozor jednak na nekvalitní fotky a příliš nízké ceny. Podvodníci také většinou nenabízejí osobní předání, případně se kroutí, pokud se na to člověk zeptá. Další dobrá věc jak předejít podvodům je nechat si poslat fotku nabízeného Lega s lístečkem, kde bude aktulní datum.
Poslední velmi dobrá věc na odhalování podvodníků, kterou jsem objevil nedávno jsou stránky podvodnabazaru.cz, kde lze vyhledávat dle čísla bankovního účtu, tel. čísla apod. Navíc se podvedený může spojit takto s dalšími lidmi, kteří podvodníkovi nalítli. Pokud už někdo podvodníkovi nalétl, tak mám jeden tip, jak se pokusit získat peníze zpět. Zažádejte si přes svou banku o vrácení platby z důvodu zaslaní peněz na chybný účet. Je určitá šance, že se vám peníze vrátí. Případně najděte další podvedené a podejte trestní oznámení.
Na závěr bych ještě rád zmínil dobírku, kterou mnozí považují za záruku jistoty. Už s ev minulosti stalo, že si kupující namísto Lega rozbalil pytlík rýže apod. V takovém případě se pak podvod hůře prokazuje, protože podvodník může doložit, že vám zásilku odeslal a to, že v té zásilce nebylo požadované zboží je pak vaše tvrzení proti jeho.
Doufám, že jsem trochu pomohl.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama