Nakupování kostek na BrickLinku: Wanted list | Matyho kostky

Nakupování kostek na BrickLinku: Wanted list

BrickLink – mocný nástroj, pomocí kterého si můžete obstarat jakýkoliv LEGO dílek na světě prakticky v jakémkoliv množství. Je to komplexní web, který ale bohužel pokulhává ve své uživatelské přívětivosti a pro začátečníka se může zdát velmi složitý. Pokud patříte do této skupiny, je tento obsáhlý návod přesně pro vás!

Začínáme

Registrace na BrickLinku je jednoduchá – stačí vyplnit pár nenáročných polí a je to. Po potvrzení registrace e-mailem na svém profilu ještě vyplňte adresu a můžete jít rovnou nakupovat!

Svou adresu můžete vložit v menu „Account Info“.

Reklama

Wanted List

Tento „seznam přání“ je na BrickLinku klíčovou funkcí pro každý větší nákup. Pomocí něj si totiž můžete nejen vytvořit seznam potřebných dílů, ale také nalézt ty nejvhodnější obchody, ve kterých nakoupit. Nejprve si proto ukážeme, jak se takové seznamy tvoří a jak se s nimi dá pracovat:

Vytvoření a správa Wanted Listu

Příslušné menu naleznete po přihlášení v pravém horním rohu pod šedou ikonkou srdíčka s nápisem „Want“. Po kliknutí na položku „Wanted List“ se dostanete přímo do sekce věnované seznamům vámi vytoužených dílků. Nový seznam můžete vytvořit klikem na modré tlačítko „Create New List“. Pro vytvoření stačí seznam pojmenovat a případně můžete přidat také jeho podrobnější popis.

V rámci BrickLinku můžete vytvořit takových seznamů kolik jen chcete, můžete tak mít samostatný seznam pro každý z vašich MOCů nebo třeba pro každý set, který se snažíte poskládat.

V hlavním panelu Wanted Listů mužete spravovat a prohlížet jednotlivé seznamy (1), zobrazit si dílky v nich podle kategorií a barev (2) a také vytvořit úplně nový seznam (3).

Přidání kostek

1. Ručně

Základním způsobem jak si vybrané dílky můžete přidat do svého seznamu je ze stránky samotného dílu v katalogu BrickLinku. Na tu se můžete dostat například přímým vyhledáním dílu prostřednictvím vyhledávacího pole v horní části stránky, z nabídky některého z obchodů nebo třeba ze seznamu dílů na stránce určitého setu.

Dílek do seznamu vložíte klikem na tlačítko „Add to My Wanted List“.
U každého dílku si můžete zvolit, do kterého Wanted Listu má být vložen (1), jakou má mít barvu (2), v jakém má být stavu (3) a také v jakém má být množství (4). Jakmile máte hotovo, stačí kliknout na modré tlačítko „Add to Wanted list“.

Nejjednodušší cestou, jak přidat ručně díly do Wanted Listu, je však prostřednictvím tlačítka „Add Item“ přímo na stránce daného seznamu. Zde si můžete díly vybrat jednoduše podle druhu a následně filtrovat i podle barvy.

Tlačítko „Add Item“ naleznete přímo uvnitř daného seznamu.
Nejprve si vyberte, jakou položku budete chtít přidat (1), nejčastěji se asi bude jednat o díly (Part), poté zvolte druh dílu (2), konkrétní díl (3), barvu (4), požadovaný stav (nový / použitý, 5), množství (6) a případně také maximální cenu, jakou jste ochotni zaplatit (7) a poznámku (8). Jakmile máte vyplněno, stačí vše odkliknout tlačítkem „Add to List“.

Pozornost je dobré věnovat také informaci, kdy se daný dílek vyráběl, je totiž pochopitelné, že kostka, která se naposledy vyrobila v roce 1974 bude dražší, než ta, která se vyrábí dodnes.

Díly „Tile 2×2 with Groove“ a „Tile 2×2 without Groove“ jsou na první pohled k nerozeznání, období jejich výroby se ale značně liší a s tím je spojena také jejich podstatně odlišná cena.

Reklama

2. Part Out

Tato funkce vám přijde vhod zejména v případě, kdy jste se na BrickLink vydali s vidinou nákupu vašeho vysněného setu po jednotlivých dílech. Na stránce setu v katalogu za tímto účelem v sekci „❤️ Wanted List“ klikněte na tlačítko „Part Out“, pomocí něhož si můžete přidat všechny díly v daném setu do nového nebo již stávajícího Wanted Listu.

Tlačítko „Part Out“.
Při výběru setu z katalogu BrickLink typ položky (1) a konkrétní set (2) již vyplní za nás, necháme je tedy tak, jak jsou. Ve třetím kroku (3) si můžete zvolit, zda chcete nakoupit pouze dílky nebo i minifigurky, návod a krabici a na konci (4) si už jen vyberete, do jakého Wanted Listu chcete dílky přidat, případně můžete vytvořit úplně nový. V políčku „Condition“ si pak ještě můžete zvolit, zda chcete dílky nové, použité nebo jakékoliv.

3. BrickLink Studio

Síla BrickLinku spočívá také v tom, že má vlastní a kvalitní software pro virtuální stavění z LEGO kostek. Díky provázání s katalogem BrickLinku tak můžete už při stavění průběžně kontrolovat průměrnou cenu použitých dílků a program vás také upozorní, když například stavíte z dílků, které v dané barvě neexistují.

Díky Studiu se stavění neprodraží a vyhnete se i nechtěnému překvapení v podobě neexistující barevné varianty dílků.

Především si ale kompletní seznam použitých dílků můžete nahrát jako Wanted List přímo do vašeho BrickLink účtu. Cesta je jednoduchá, stačí v aplikaci kliknout na nabídku Model -> Model Info -> Add to Wanted List. Toto tlačítko automaticky spustí web BrickLinku, kde nový seznam pojmenujete, překontrolujete všechny dílky a jednoduše potvrdíte.

V panelu „Model Info“ si můžete prohlédnout přehled všech použitých dílů, jejich cenu i celkovou cenu vaší stavby. Užitečná je zejména možnost seřazení dílů od nejdražšího, vyhnete se tak nákupu zbytečně drahých dílů a ihned je můžete nahradit za levnější alternativu. Navíc vás aplikace opět upozorní na díly použité v neexistujících barvách.

4. Další aplikace pro virtuální stavění

Pokud preferujete pro stavění aplikace LDraw nebo dnes už již poměrně zastaralý LEGO Digital Designer, pak i z těchto si můžete vytvářet automaticky Wanted Listy. Pomocí možnosti „Upload“ jednoduše nahrajte soubor s vaší stavbou na web BrickLinku a zvolte, zda se mají dílky přidat do již existujícího nebo zcela nového Wanted Listu

Nahrávat můžete soubory .bsx, .ldr, .lxf nebo .io.

Práce s Wanted listem

Jakmile máte Wanted List vytvořen a naplněn potřebnými díly, můžete s ním i nadále pracovat a upravovat jej:

Filtry

Každý Wanted List nabízí široké možnosti filtrování – např. podle typu kostky, barvy, požadovaném množství nebo stavu. Pokročilé možnosti naleznete pod odkazem „More Options“.

Zobrazení obchodů

Pod stejným odkazem naleznete také možnost si zobrazit u každého dílu seznam prvních 20 obchodů seřazených podle vámi daného parametru (nejužitečnější zde bude zobrazení dle nejnižší ceny). Zobrazit si můžete navíc jen obchody z daného regionu (např. Evropská unie) nebo země.

Některé pokročilé možnosti zobrazení dílů ve Wanted Listu: 1. podle druhu dílů, 2. podle barvy, 3. podle požadovaného stavu (nový / použitý) 4. zobrazení nabídky obchodů (skrýt / zobrazit) 5. zobrazení obchodů jen z určité oblasti 8. řazení obchodů.

Zohlednění objednávky

Velmi užitečnou funkcí je tlačítko „Apply Order“ – z dané nabídky si můžete vybrat již uskutečněné objednávky a BrickLink pak díly, které v nich byly obsaženy, označí jako již nakoupené.

Postup pro přiřazení již realizované objednávky k Wanted Listu.

Hromadné úpravy

Barvu, stav, maximální cenu a množství můžete upravit u každého dílku zvlášť, BrickLink ale umožňuje zaškrtnout také několik dílů a ty pak upravit hromadně pomocí tlačítek v horní části seznamu. Díly můžete také přesouvat nebo kopírovat do jiných nebo nových Wanted Listů.

Pomocí těchto tlačítek můžete měnit parametry označených dílů.

Posledním tlačítkem, kterým jsme se zde zatím nezabývali, je to nejdůležitější s nápisem „Buy“. Jak pokračovat poté, co na něj kliknete, najdete v druhém díle tohoto návodu zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jedna odpověď

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama