BrickLink – mocný nástroj, pomocí kterého si můžete obstarat jakýkoliv LEGO dílek na světě prakticky v jakémkoliv množství. Je to komplexní web, který ale bohužel pokulhává ve své uživatelské přívětivosti a pro začátečníka se může zdát velmi složitý. Pokud patříte do této skupiny, je tento obsáhlý návod přesně pro vás!
Začínáme
Registrace na BrickLinku je jednoduchá – stačí vyplnit pár nenáročných polí a je to. Po potvrzení registrace e-mailem na svém profilu ještě vyplňte adresu a můžete jít rovnou nakupovat!
Reklama
Wanted List
Tento „seznam přání“ je na BrickLinku klíčovou funkcí pro každý větší nákup. Pomocí něj si totiž můžete nejen vytvořit seznam potřebných dílů, ale také nalézt ty nejvhodnější obchody, ve kterých nakoupit. Nejprve si proto ukážeme, jak se takové seznamy tvoří a jak se s nimi dá pracovat:
Vytvoření a správa Wanted Listu
Příslušné menu naleznete po přihlášení v pravém horním rohu pod šedou ikonkou srdíčka s nápisem „Want“. Po kliknutí na položku „Wanted List“ se dostanete přímo do sekce věnované seznamům vámi vytoužených dílků. Nový seznam můžete vytvořit klikem na modré tlačítko „Create New List“. Pro vytvoření stačí seznam pojmenovat a případně můžete přidat také jeho podrobnější popis.
V rámci BrickLinku můžete vytvořit takových seznamů kolik jen chcete, můžete tak mít samostatný seznam pro každý z vašich MOCů nebo třeba pro každý set, který se snažíte poskládat.
Přidání kostek
1. Ručně
Základním způsobem jak si vybrané dílky můžete přidat do svého seznamu je ze stránky samotného dílu v katalogu BrickLinku. Na tu se můžete dostat například přímým vyhledáním dílu prostřednictvím vyhledávacího pole v horní části stránky, z nabídky některého z obchodů nebo třeba ze seznamu dílů na stránce určitého setu.
Nejjednodušší cestou, jak přidat ručně díly do Wanted Listu, je však prostřednictvím tlačítka „Add Item“ přímo na stránce daného seznamu. Zde si můžete díly vybrat jednoduše podle druhu a následně filtrovat i podle barvy.
Pozornost je dobré věnovat také informaci, kdy se daný dílek vyráběl, je totiž pochopitelné, že kostka, která se naposledy vyrobila v roce 1974 bude dražší, než ta, která se vyrábí dodnes.
Díly „Tile 2×2 with Groove“ a „Tile 2×2 without Groove“ jsou na první pohled k nerozeznání, období jejich výroby se ale značně liší a s tím je spojena také jejich podstatně odlišná cena.
Reklama
2. Part Out
Tato funkce vám přijde vhod zejména v případě, kdy jste se na BrickLink vydali s vidinou nákupu vašeho vysněného setu po jednotlivých dílech. Na stránce setu v katalogu za tímto účelem v sekci „❤️ Wanted List“ klikněte na tlačítko „Part Out“, pomocí něhož si můžete přidat všechny díly v daném setu do nového nebo již stávajícího Wanted Listu.
3. BrickLink Studio
Síla BrickLinku spočívá také v tom, že má vlastní a kvalitní software pro virtuální stavění z LEGO kostek. Díky provázání s katalogem BrickLinku tak můžete už při stavění průběžně kontrolovat průměrnou cenu použitých dílků a program vás také upozorní, když například stavíte z dílků, které v dané barvě neexistují.
Především si ale kompletní seznam použitých dílků můžete nahrát jako Wanted List přímo do vašeho BrickLink účtu. Cesta je jednoduchá, stačí v aplikaci kliknout na nabídku Model -> Model Info -> Add to Wanted List. Toto tlačítko automaticky spustí web BrickLinku, kde nový seznam pojmenujete, překontrolujete všechny dílky a jednoduše potvrdíte.
4. Další aplikace pro virtuální stavění
Pokud preferujete pro stavění aplikace LDraw nebo dnes už již poměrně zastaralý LEGO Digital Designer, pak i z těchto si můžete vytvářet automaticky Wanted Listy. Pomocí možnosti „Upload“ jednoduše nahrajte soubor s vaší stavbou na web BrickLinku a zvolte, zda se mají dílky přidat do již existujícího nebo zcela nového Wanted Listu
Práce s Wanted listem
Jakmile máte Wanted List vytvořen a naplněn potřebnými díly, můžete s ním i nadále pracovat a upravovat jej:
Filtry
Každý Wanted List nabízí široké možnosti filtrování – např. podle typu kostky, barvy, požadovaném množství nebo stavu. Pokročilé možnosti naleznete pod odkazem „More Options“.
Zobrazení obchodů
Pod stejným odkazem naleznete také možnost si zobrazit u každého dílu seznam prvních 20 obchodů seřazených podle vámi daného parametru (nejužitečnější zde bude zobrazení dle nejnižší ceny). Zobrazit si můžete navíc jen obchody z daného regionu (např. Evropská unie) nebo země.
Zohlednění objednávky
Velmi užitečnou funkcí je tlačítko „Apply Order“ – z dané nabídky si můžete vybrat již uskutečněné objednávky a BrickLink pak díly, které v nich byly obsaženy, označí jako již nakoupené.
Postup pro přiřazení již realizované objednávky k Wanted Listu.
Hromadné úpravy
Barvu, stav, maximální cenu a množství můžete upravit u každého dílku zvlášť, BrickLink ale umožňuje zaškrtnout také několik dílů a ty pak upravit hromadně pomocí tlačítek v horní části seznamu. Díly můžete také přesouvat nebo kopírovat do jiných nebo nových Wanted Listů.
Posledním tlačítkem, kterým jsme se zde zatím nezabývali, je to nejdůležitější s nápisem „Buy“. Jak pokračovat poté, co na něj kliknete, najdete v druhém díle tohoto návodu zde.
Děkuji za pěkný článek 😉
Funkci „part out“ určitě využiju, třeba u BNSF nebo Santa Fe, vždyť ty sety se prodávají použité za 20-ti násobnou cenu než v době vydání. Doufám, že i na to čelní sklo zbyde cash…