Vyplatí se LEGO jako investice? | Matyho kostky

Vyplatí se LEGO jako investice?

Před několika lety se i v mainstreamových médiích začalo objevovat mnoho článků (1, 2, 3, 4)  o novém fenoménu jménem LEGO investice a svět obletěly titulky typu „LEGO je výhodnější investice než zlato“ nebo „Investice do LEGA je lepší než cenné papíry” apod. I „běžní smrtelníci“ si totiž začali všímat, že hodnota některých stavebnic LEGO s postupem času dosahuje poměrně zajímavého percentuálního růstu. Vyplatí se skutečně nakupovat LEGO jako investici i dnes? A na co si dát pozor?

Ne každý LEGO set je budoucí zlatý důl

Předně je důležité zmínit, že pokud nejste alespoň trochu fanoušky kostek LEGO a k investování vás přivedl jen některý z výše zmíněných článků a vidina snadného zisku, půjde to docela těžko. Stejně jako při spoustě dalších investičních artiklů, ani investice do stavebnic LEGO se neobejde bez alespoň základních znalostí.

Rozhodně totiž neplatí, že stačí zajít do nejbližšího hračkářství, nakoupit zde několik setů a pak počkat až jejich cena stoupne. Investičně zajímavé jsou totiž jen některé stavebnice, a to zpravidla ty dražší, které (alespoň v počátcích prodeje) nejsou dostupné v běžných hračkářstvích, nýbrž jsou například exkluzivní pro oficiální LEGO obchody (kamenné i online). Pro začátek bych tedy doporučoval si projít sekci „Exkluzivní“ na LEGO.cz a vybrat si zde, co by se vám líbilo. Zde je opět vhodné, když nejste jen investor hledající novou příležitost, ale také LEGO fanoušek. Pokud se totiž cena nebude vyvíjet podle vašich představ, prostě si můžete set rozbalit a alespoň si jej užít tak, jak byl původně zamýšlen 🙂.

Jak ale zjistit, který set vybrat? To podle mě záleží na mnoha kritériích, například:

1. Vzácnost

Podobně jako u jiných sběratelských artiklů i zde platí „čím vzácnější, tím hodnotnější“. Jak už jsem zmínil výše, dobrý start jsou exkluzivní stavebnice, pokud ale hledáte skutečně vysoké zhodnocení, bude třeba jít po ještě vzácnějších kouscích. Mezi ty patří zejména:

2. Unikátní dílky a minifigurky

Pokud daná stavebnice obsahuje unikátní díly a minifigurky, které v žádné jiné nenajdete, je velice pravděpodobné, že její cena rychle poroste. I investice do takového setu není ale vždy stoprocentní, může se totiž velice snadno stát, že se daný díl nebo minifigurka objeví v nové stavebnici, čímž ztratí na své unikátností a také hodnotě. Jako příklad je možné uvést kostku 1×2 se svislou drážkou uprostřed, která se v barvě „Sand Green“ objevila pouze ve dvou setech – 10185 Green Grocer (2008) a 10217 Diagon Alley (2011). Pokud byste si jich chtěli koupit na BrickLinku dostatečné množství (56) v nepoužitém stavu pro stavbu třeba setu Green Grocer, museli byste za ně aktuálně zaplatit přes 6 tisíc korun. Je tedy pochopitelné, že i samotná stavebnice se nerozbalená nedá sehnat pod 30 tisíc, výše zmíněná kostka totiž není zdaleka jedinou takto vzácnou, kterou uvnitř najdete.

3. Licence

Obecně podle mě platí, že ty nejhodnotnější sety jsou také ty nejpopulárnější mezi zákazníky a také často velmi povedené modely. Dlouhodobě se mezi takovéto sety řadí především ty licencované, tedy založené na filmech, seriálech a videohrách.  Pokud tedy zvolíte některý set třeba z řady LEGO Star Wars Ultimate Collector Series, pravděpodobně neprohloupíte.

4. Historie

Na webu BrickEconomy si můžete prohlédnout historický vývoj, za kolik se dané sety v minulosti prodaly na webech jako je BrickLink nebo eBay. Pokud tedy například zjistíte, že stavebnice určité série mají historicky vysoké zhodnocení, je pravděpodobné, že se podobného růstu dočkají i novější přírůstky do této řady. Typickým příkladem takové série mohou být třeba modulární domy nebo pouťové atrakce.

LEGO je dlouhodobá investice

Ačkoliv se v minulosti objevily stavebnice, jejichž cena vzrostla poměrně rychle, většinou je pro slušné zhodnocení nutné vyčkat několik let. Při nákupu tak musíte počítat s tím, že své sety budete muset i třeba 10 let někde skladovat a zajistit jim vhodné podmínky tak, aby se například kvůli vlhkosti nepoškodila krabice. Některé nové exkluzivní sety za několik tisíc korun jsou navíc skutečně obrovské a tak i pár krabic může zabrat nemalé množství prostoru. Před takovým nákupem je tedy dobré nejprve zvážit, jestli vůbec doma máte prostor, kde by se LEGO dalo vhodně skladovat a navíc jim věnovat speciální péči třeba při případném stěhování.

Je nutné také počítat s tím, že ty největší stavebnice mají poměrně dlouhý životní cyklus. Můj kamarád koupil set 75192 Millennium Falcon krátce po vydání v roce 2017 za 20 000 Kč s investičním záměrem. Zřejmě ale nečekal, že se stavebnice bude v oficiální distribuci prodávat téměř pět let (podle posledních zpráv je ukončení prodeje naplánováno na polovinu roku 2022) a teprve poté začne jeho hodnota růst. Mezitím stavebnici začali prodávat další prodejci, díky čemuž se v současnosti dá set sehnat i za 15 000 Kč. Kamarád tedy již čtyři roky doma skladuje obrovskou LEGO krabici a zatím je 5 000 Kč v mínusu. Slušný výdělek z prodeje tak může očekávat minimálně za dalších pět let, tedy v roce 2027.

Pro mne osobně by rovněž bylo problémem to pokušení set rozbalit a postavit. I z tohoto důvodu investiční LEGO sety nenakupuji, dlouhodobě se mi daří ponechat neotevřený jen jeden set, a to jen proto, že jej mám dvakrát. 😃

Kdo si počká, ten se dočká

Jak vyplývá z příběhu výše, není vždy úplně výhodné nakupovat v oficiálním LEGO obchodě. Některé exkluzivní stavebnice se totiž už po pár měsících dostanou do distribuce i dalším českým obchodům, které je často nabízejí s výraznou slevou. Před každým nákupem proto doporučuji projet alespoň Heureku, případně se přihlásit k odběru mého newsletteru Týden v kostce, ve kterém každý týden informuju o těch nejvýraznějších slevách v e-shopech:

🗞 Týden v kostce

Pokud vás článek zaujal, budu rád, když se přihlásíte k odběru Týdne v kostce, newsletteru, ve kterém každý týden najdete nově představené stavebnice, nové články z mého blogu, zajímavosti i aktuální slevy. 🙂

Reedice může váši investici znehodnotit

Grand Carousel z roku 2009, Millennium Falcon z roku 2007 nebo Taj Mahal z roku 2008 – tyto sety mají jedno společné – všechny znamenaly pro své majitele výhodnou investici a jejich hodnota stoupala do pohádkových výšin (Taj Mahal na cca 50 tis. Kč v červnu 2016, Carousel na cca 75 tis. Kč v červenci 2016, Millennium Falcon až na cca 115 tis. Kč v únoru 2017). V roce 2017 však přišla studená sprcha – všechny tři sety totiž byly vydány ve více či méně totožné podobě znovu. Výsledek? Cena Carouselu klesla v červenci 2017 o polovinu na cca 38 tis. Kč, Taj Mahal spadl v prosinci 2017 na cca 23 tis. Kč a Millennium Falcon jste si v únoru 2018 mohli koupit už za pouhých 25 tis. Kč! Od tohoto momentu se ceny vyvíjely různě – cena Carouselu letos již dosáhla hodnot před vydáním reedice, Millennium Falcon je aktuálně na hodnotě zhruba 90 tis. Kč a Taj Mahal stoupl jen velmi mírně na cca 30 tis. Kč.

Jak je vidět na tomto grafu z BrickEconomy, cena Millennium Falconu se doposud do hodnot před vydáním reedice nevrátila.

Reedice tedy může váš set poměrně snadno znehodnotit i o více než polovinu, i přesto ale na prodeji setu rozhodně neproděláte – Taj Mahal v době své nejnižší ceny v prosinci 2017 pro své majitele pořád znamenal trojnásobnou hodnotu oproti nákupní ceně v roce 2008. Všechny tři reedice byly rovněž vydány 8-10 let po vydání předchůdce, což možná může pomoci určit, jak dlouho byste si měli takový investiční set ponechat.

Shrnutí

Pokud bych tedy měl odpovědět na otázku v titulku článku, pak podle mého názoru ano, LEGO investice se vyplatí. Má to však mnoho háčků, které jsem popsal výše a pokud jste opravdovým laikem, který se ve světě kostek LEGO vůbec neorientuje, pravděpodobně pro vás bude začátek těžší než pro ostříleného AFOLa, který ví, co zkrátka hodnotu má a co ne. Jedná se rovněž o běh na dlouhou trať, která si vybírá daň v podobě poměrně velkých prostorových nároků a pro ty nejlepší úlovky je nutné dění v LEGO světě pravidelně sledovat. Pokud tedy nepatříte k fanouškům kostek a stavebnic LEGO, doporučil bych vám spíše investici do odvětví, ke kterým máte bližší vztah.

Pokud vás však výše zmíněné nevýhody neodradily a chcete se i tak stát LEGO investorem, držím vám palce a budu moc rád, když mi třeba do komentářů napíšete své zkušenosti!

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

9 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš
Tomáš
před 2 lety

No jo, jedna věc je set koupit, druhá je komu a jak ho za těch pár let prodat…

Jan
Jan
před 2 lety
Odpověď pro  Tomáš

Hele, zajím nakupuji, prodej mě bude zajímat za 30 let až půjdu do důchodu. Teď to nemá cenu řešit. Buď to půjde prodat a něco vydělám nebo si budu na důchod stavět.

6
Jaroslav
Jaroslav
před 2 lety

Hodně setů s licencí si schovávám jako investici, ale beru to jako takovou sranda investici, zbohatnout se z toho nedá, primární investici mám jinde. Nemyslím si, že by v budoucnu rostly jen kolektorky, obyčejné herní sety rostou také a některé i více jak kolektor. Nikdo nedokáže předpovídat u kterého setu se protnou všechny příznivé faktory a poletí nahoru. Většina stoupá velmi pomalu. Nespekuluju na zaručené sety co vám doporučují všichni jutubeři z Lego kanálů, nebo skoupí armáda skalperů, ale jdu si vlastní cestou.

3
Michal
Michal
před 2 lety
Odpověď pro  Jaroslav

To je těžké, zalezi dost na tom, kolik z toho chcete mit, ja sem zatim na 35% v prumeru zist a nedrzim nic vic jak rok a pul. Koupim na bazosi popr na heurece ve sleve a v okamziku kdy to jde z pultu a na heurece je prazdno, tak prodavam. Vetsinou lego com cena+ neco navic. To 30-40% udela hned. Co ziskam jde hned zas do lega. Naprd buggati chiron koupebo za 6k v lete a par mesicu v klidu strelim za 10k…

Michal
Michal
před 2 lety

To je těžké, zalezi dost na tom, kolik z toho chcete mit, ja sem zatim na 35% v prumeru zist a nedrzim nic vic jak rok a pul. Koupim na bazosi popr na heurece ve sleve a v okamziku kdy to jde z pultu a na heurece je prazdno, tak prodavam. Vetsinou lego com cena+ neco navic. To 30-40% udela hned. Co ziskam jde hned zas do lega. Naprd buggati chiron koupebo za 6k v lete a par mesicu v klidu strelim za 10k…

Zdeněk
Zdeněk
před 2 lety
Odpověď pro  Michal

A mohl bys nám, prosím, říct, kde prodáváš a jak dlouho průměrně čekáš, než se set prodá? Jak napsal Tomáš, také mám pocit, že prodat se ziskem není tak jednoduché jak se na první pohled může zdát.
Děkuji za odpověď

Jakub
Jakub
před 1 rokem
Odpověď pro  Michal

Ahoj Michale, také by mě zajímalo kde prodáváš. Protože co jsem si tak zjištoval tak největší bolehlav je případný prodej setu.

Jospr
Jospr
před 1 rokem

Já jsem hrdý AFOL, kupuju sety z řady Lego Technic, ne však jako investici, ale pro radost ze stavění. Teď jsem se začal vydávat i cestou minifigurek, kde se mi povedlo zakoupit pár limitovaných, jako třeba zajíček Nesquik – který se dal sehnat v roce 2001 jen v cereáliích nebo Vincenta Van Gogha za 1k, ani mi nevadí pokud nic nevydělám, kupuji je hlavně ze sběratelských účelů. Nechápu, jak si někdo může koupit set a třeba 10 let jej neotevřít a pak prodat, vždyť z něj nemůže mít radost a proč je Lego vyrábí? Právě z radosti ze stavění – to je podle mě hlavním cílem Lega, tak proč tuto vizi ničit investicí?

1

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama