LEGO90: Jak to všechno začalo (1932) | Matyho kostky

LEGO90: Jak to všechno začalo (1932)

Společnost LEGO letos slaví již neuvěřitelných 90 let své existence. U této příležitosti jsem se proto rozhodl napsat sérii článků, které zachytí zajímavé momenty, které se v této dánské společnosti odehrály právě v letech, kdy slavila svá kulatá výročí.

Jako první se pochopitelně podíváme na rok 1932, což je letopočet, který LEGO Group oficiálně udává jako rok svého založení. Přesněji se však jedná o rok, ve kterém zakladatel společnosti Ole Kirk Kristiansen vůbec poprvé začal vyrábět dřevěné hračky. Samotné jméno „LEGO” pak vzniklo až o dva roky později spojením slov „leg” a „godt”, která v češtině znamenají „hezky si hraj“.

Kdo ale vůbec byl Ole Kirk Kristiansen a proč začal uprostřed pustých jutských vřesovišť, kde byli zemědělci rádi, když si vydělali na základní obživu rodiny, vyrábět právě hračky? Ole se narodil 7. dubna 1891 v osadě Omvrå nedaleko vesnice Filskov v centrální části Jutského poloostrova. Pocházel z velké (měl 12 sourozenců) ale také chudé rodiny, již v šesti letech proto doma začal pomáhat s dobytkem a v sedmi dokonce pracoval u místního rolníka. Do školy chodil pouze dva dny v týdnu, jen aby se naučil číst a psát.

Doba, místo ani poměry, ve kterých vyrůstal mu nedávaly příliš kariérních možností a tak se po vzoru svého staršího bratra vyučil tesařem. Tomuto řemeslu se věnoval i po vyučení a už v roce 1916 si za své úspory koupil dům a dílnu v Billundu, vesnici vzdálené méně než 30 kilometrů od jeho rodného domu. Zde se také oženil a s manželkou následně vychoval čtyři syny.

Rodinná fotografie Kristiansenových pravděpodobně z první poloviny 20. let (zdroj: LEGO Group).

V průběhu dalších let si Ole postupně díky zakázkám v celém regionu získal pověst schopného řemeslníka, to však neznamenalo, že by se mu dařilo i finančně. Ačkoli byli jeho zákazníci vždy spokojeni, do větších projektů si zde mohl dovolit investovat málokdo. K tomu měl Ole dobré srdce, a tak třeba kostel v nedalekém Skjoldbjergu postavil zcela zdarma. To nejhorší však mělo teprve přijít.

🗞 Týden v kostce

Pokud vás článek zaujal, budu rád, když se přihlásíte k odběru Týdne v kostce, newsletteru, ve kterém každý týden najdete nově představené stavebnice, nové články z mého blogu, zajímavosti i aktuální slevy. 🙂

Velká hospodářská krize, která naplno vypukla v Dánsku v roce 1930, zasadila Oleho podnikání zdrcující ránu. Zakázky klesly na nulu a Ole se začal potýkat s existenčními problémy. Rozhodl se proto zkusit něco nového – ze zásob dřeva začal vyrábět drobné předměty do domácnosti. Sousedům z okolí tak začal nabízet například žehlící prkna, žebříky, stoličky nebo stojany na vánoční stromky. Tento postup dával smysl, místní obyvatelé si zcela jistě mohli více dovolit tyto drobnosti než například novou stodolu, jméno Kristiansen pro ně navíc znamenalo záruku prvotřídní kvality.

„Život je nejen darem, ale také výzvou.“

I z těchto výrobků mu však zůstala spousta nepoužitelných zbytků a tak aby i je nějak využil, začal z nich vyřezávat miniaturní verze výše zmíněných produktů. Od toho už ke skutečným hračkám nebylo daleko. A právě tento druh výrobku šel zřejmě na odbyt ze všech nejvíce, protože už v prvním roce jich vyráběl přes 20 různých druhů! Na hračky se pak v dalších letech soustředil čím dál tím více, na ceníku z roku 1934 níže můžete vidět, že zatímco dřevěných produktů nabízel jen pár (na levé straně), hraček (na pravé straně) měl v nabídce podstatně více. A o jaké se konkrétně jednalo? Zejména o takové, které by dnes zapadly asi do série LEGO City – autobusy, náklaďáky s přívěsem, hasičské stříkačky, autojeřáby, osobní auta, lokomotivy, tramvaje, letadla i parníky.

Ceník produktů z roku 1934 (zdroj: LEGO Group).
Ukázka portfolia produktů z roku 1932 (zdroj: LEGO Group).

Přestože se první dřevěné hračky LEGO dařilo Olemu prodat, zdaleka ještě neměl vyhráno. V roce 1933 byl dokonce nucen objet své sourozence a požádat je o pomoc se zajištěním půjčky. Ti mu nakonec pomohli, ale varovali jej, aby s penězi udělal něco smysluplnějšího, než je investice do výroby hraček. To ostatně Ole ani původně neplánoval, zpočátku měly hračky pouze vyplnit mezeru v příjmech ze stavebních zakázek. Jakmile by krize opadnula, chtěl se opět vrátit k tesařině. Nakonec ale zjistil, že i v krizových letech chtějí rodiče svým dětem dopřát jen to nejlepší, díky čemuž šly billundské hračky nejvyšší kvality poměrně dobře na odbyt. Výroba hraček Oleho navíc bavila, proto své sourozence nakonec neposlechl a naopak se hračky staly jeho primárním zájmem.

Prohlédněte si také další díly seriálu k výročí 90 let od založení LEGO Group:

1942: Jak byla budoucnost firmy třikrát ovlivněna požárem

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kniga
Kniga
před 2 lety

Dekuji za velmi pekne zpracovany vlanek o historii Lega. Uz se tesim na dalsi dil!

2

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama