Octan: Pozoruhodný příběh fiktivní korporace | Matyho kostky

Octan: Pozoruhodný příběh fiktivní korporace

Jak asi mnozí z vás ví, velmi rád zkoumám historii stavebnic LEGO a zároveň mou vůbec nejoblíbenější tematickou řadou je město. Už možná není tak známo, že mou profesí je grafický design, což se u mě mimo jiné už od malička projevovalo tak, že mě zajímaly firemní značky nebo loga a jejich využití a aplikace v nejrůznějších situacích. Přirozeně mě proto taky vždy bavily značky a brandy objevující se (nejen) v LEGO městě, přičemž snad žádná jiná nemá za sebou tak zajímavý příběh jako fiktivní petrolejářský gigant Octan:

Na co se jezdilo před Octanem?

Stavebnice s čerpací stanicí byla jednou z vůbec prvních, které se v rámci nové řady Town Plan v roce 1955 objevily na trhu. Tehdy byly kostky LEGO na trhu teprve šest let a navíc ještě ne v dnešní podobě (revoluční inovace, díky které kostky v sobě pevně držely, přišla až v roce 1958). Díky tomu se jim prodejně příliš nedařilo a právě nové tematické stavebnice s městskými budovami to měly zvrátit. A to se také povedlo, sety se staly hitem a mezi nimi také ten s č. 1237, který nesl značku Esso tehdejší americké společnosti Standard Oil of New Jersey (dnes známá pod názvem ExxonMobil).

První čerpací stanice LEGO (zdroj: The Unofficial LEGO Sets/Parts Collectors Guide)

Čerpací stanice Esso se tak staly jedním z vůbec nejstarších partnerů LEGO Group, jejichž značka se objevila také ve stavebnicích. Prakticky každá stavebnice, která měla co dočinění s palivem v 50. a na počátku 60. let, nesla logo Esso. Jediný ještě starší partner, který mě napadá, je už pouze dánská logistická společnost Maersk.

Značka Esso v prvním LEGO městě.

Typický design čerpacích stanic Esso v Dánsku 50. let (zdroj: Esso tanken i Sorø,s venner)

Od poloviny 60. let se však v LEGO městě začíná rozmáhat konkurence z Evropy – Royal Dutch Shell. I přesto se americké benzínky do LEGO světa krátce vrátily alespoň v USA v první polovině 80. let, kdy zde byly přebrandovány tehdejší sety nesoucí v Evropě již logo Shell. Společnost Standard Oil of New Jersey však už tehdy nesla název Exxon, který také v LEGO světě nahradil starší Esso.

Sety se značkou Exxon byly v 80. letech dostupné pouze v Severní Americe.

První sety LEGO x Shell (1966–1971)

Právě Shell je společnost, kterou si s LEGO Group jistě spojí většina pamětníků zlaté éry klasického LEGO města z 80. a raných 90. let. V něm byl Shell prakticky všudypřítomný – logo se zlatou mušlí se objevilo na benzínkách, cisternách, vagonech, závodních autech, odtahových vozech i formulích. Zřejmě právě toto široké využití vedlo LEGO Group k „založení“ vlastní petrochemické společnosti s názvem Octan, jejíž zeleno-červené logo si mohla ve stavebnicích využívat jak jen chtěla bez nutnosti používat licenci třetí strany.

Shell v LEGO světě v 80. letech.

Ani Shell však z LEGO světa nevymizel ihned, stavebnice s logem společnosti se však od té doby objevovaly jen jako tzv. promosety, které nebylo možné koupit v běžné prodejní síti, nýbrž typicky v rámci věrnostního programu čerpacích stanic Shell. Spolupráce, která byla po již zmíněném Maersku jedna z nejdéle trvajících, byla ukončena v roce 2014 pod tlakem Greenpeace (o tom si můžete více přečíst v článku Kontroverzní momenty v historii LEGO Group).

Promosety Shell 1998–2014.

Zrod Octanu

Pokud jste se domnívali, že dnes již ikonická fiktivní zeleno-červená společnost začala svůj byznys v LEGO světě nenápadně, není tomu tak. Debut Octanu se odehrál v oficiálním katalogu pro rok 1992 a jeho logo se objevilo hned v šesti setech, z nichž zřejmě nejznámější je čerpací stanice (6397), kterou považuji dodnes za jednu ze dvou vůbec nejpovedenějších v historii (tou druhou je 60132 z roku 2016). Octan hned v prvním roce nahradil Shell také na poli sponzoringu motorsportu, i když zatím jen toho terénního.

Debut Octanu v roce 1992.

📝 Poznámka:

Přestože stavebnice Octan se poprvé objevily v roce 1992, set 10264 Rohová garáž, časově zasazený do cca 40. let minulého století, obsahuje čerpací stanici Octan dokonce s dobovým logem. Podobně se v setu 60258 Tuningová dílna objevilo logo, které zase evokuje spíše 50. nebo 60. léta. Je tedy patrné, že Octan má ještě hlubší historii, než jsme si mysleli. 🤔 Za povšimnutí si loga i jeho rekonstrukci patří dík Baileymu Fullartonovi z blogu BrickNerd.

Na poli sponzorství dohnal Octan Shell hned v následujícím roce, kdy se logo objevilo také na jezdcích a vozidlech nejen silničních závodů, ale dokonce také vodních. V roce 1994 společnost navíc také rozšířila své portfolio o lodní a letecká paliva a také expandovala to světa LEGO DUPLO. Od té doby se logo Octan, nebo alespoň barely s červeným a zeleným pruhem objevily takřka v každé stavebnici LEGO, jejímž tématem byly závody, přeprava nákladu, lodě, letadla nebo servis vozidel. A v roce 1998 dokonce došlo ke kuriozní situaci, kdy se loga Octanu i Shellu objevila souběžně ve fotbalovém promosetu pro společnost Shell – nizozemskému gigantu sice patřila dominantní plocha na reklamním poutači, designérům se však podařilo do stavebnice logo Octan propašovat na torzu jednoho z diváků.

V průběhu 90. let Octan expandoval napříč LEGO světy – kromě města a vlaků se objevil také v řadách DUPLO, Model Team nebo Technic.

Jedna z mála stavebnic, kde se loga Shellu a Octanu objevily vedle sebe (logo Octanu najdete na na bundě minifigurky s trumpetou).

Octan nesmrtelný

O pár let později se Octan stal jedním z mála prvků klasického LEGO města, který přežil příchod tzv. juniorizace a divoký přelom tisíciletí, během kterého společnost LEGO Group kompletně překopala své produktové portfolio, což ji také přivedlo až na pokraj bankrotu. Octan se dokonce objevil ve fanoušky nenáviděných řadách LEGO Jack Stone a 4Juniors a stal se tak jednou z mála konstant, které toto divoké období pojily se starým LEGEM tak, jak ho znaly předchozí generace. Vždyť tyto stavebnice měly za cíl vyřadit z výroby dokonce i legendární minifigurku!

Octan během období tzv. „juniorizace“.

Znalci historie LEGO Group jistě ví, že se vše zlomilo cca v roce 2005, kdy se nový management společnosti rozhodl vrátit ke kořenům, ke kterým v té době Octan již nepochybně patřil a zejména městských stavebnic se proto tato značka držela i nadále. V roce 2008 navíc slavila kostka LEGO své 50. narozeniny a u té příležitosti byl vydán remake tehdejších stavebnic včetně ikonické čerpací stanice. Již tehdy však musel ve vedení Octanu stát zlomyslný prezident Byznys, protože se mu podařilo nepozorovaně přepsat historii a ve zmíněném setu se namísto historicky přesné benzínky Esso objevil právě Octan.

Výroční set 10184 Town Plan nebyl příliš historicky přesný.

Octan Energy a Taco Tuesday

Na počátku 10. let 21. století Octan poprvé po mnoha letech expandoval, tentokrát se stal exkluzivním dodavatelem raketového paliva pro nový kosmodrom LEGO City a také poprvé v historii sponzorem sportu, který nesouvisel s jeho palivy – fotbalu. Nedlouho poté, zřejmě pod vlivem celospolečensky sílícího odporu k fosilním palivům, společnost vstoupila také na pole obnovitelné energie, což byla ale zřejmě jen zástěrka pro to, aby mohla na svých cisternách používat nové pokrytecké logo se zelenými lístečky. Ostatně další expanze z tohoto období již příliš eco-friendly nebyla – namísto dosavadního prostého sponzoringu totiž založila svou vlastní motorsportovou stáj s názvem Octan Racing.

Octan na přelomu 1. a 2. desetiletí 21. století.

Pamětníci Taco Tuesday zcela jistě již mezi řádky výše četli postupný a nebezpečný vzestup vlivu a moci zeleno-červené korporace, která v roce 2014 mohutně expandovala do dalších odvětví včetně potravinářského, zábavního nebo mediálního až nakonec pohltila prakticky kompletní společenský život ve světě LEGO.

Krátce před událostmi na Taco Tuesday ovládal Octan téměř veškerý život ve městě – od kebabu přes instalatéry po popeláře. 

Octanu se v té době také podařilo infiltrovat do skutečného světa a rozmístit zde dokonce několik svých čerpacích stanic. Zlé plány prezidenta korporace Byznyse se však, jak známe ze snímku LEGO Příběh, naštěstí nenaplnily – celý Octan jak jsme jej tehdy znali, zkolaboval. A neuspěl ani plán na ovládnutí našeho světa, i když tři zeleno-červené čerpací stanice v Rusku pravděpodobně stojí a fungují dodnes.

Ruské Octanky můžete do detailu prozkoumat na Google Maps.

Co by to však bylo za úspěšnou korporaci, kdyby neměla své imitátory? V Maďarsku proto sice Octan nenajdete, za to tam ale mají Oktán. 😀

Oktán.

Modrá + žlutá = zelená

Po událostech na Taco Tuesday se Octan vrátil do starých kolejí a nadále působí opět pouze jako petrochemická a energetická společnost. Rozpuštěna byla dokonce také divize Octan Racing a korporace se vrátila k prostému sponzoringu jiných týmů. V roce 2020 představila novou modro-žlutou značku Octan E, pod kterou začala budovat nejen novou síť dobíjecích stanic, ale také vlastní komponenty pro elektromobily.

Octan v současném LEGO světě,

V současnosti tak značka Octan E téměř vytlačila klasické zeleno-červené logo, které pohání svět LEGO už více než 30 let. Naštěstí však ne zcela, pro sponzoring ženského fotbalu v novém setu Icons of Play společnost resuscitovala logo Octan Energy s lístečky z éry před cca 10 lety, jen dnes však už nepůsobí až tak pokrytecky.

LEGO 40634 Icons of Play

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

5 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matouš Zemek
Matouš Zemek
před 9 měsíci

To je vtipný, já jsem zrovna začátkem července tankoval na čerpací stanici Oktan u Votic a samozřejmě jsem si na Lego vzpomněl. Uvažoval jsem, jestli to má s Legem něco společnýho, ale tahle byla modro žlutá. Nikdy předtím jsem ji neviděl, tak nevím jak moc je rozšířená.

Matouš Zemek
Matouš Zemek
před 9 měsíci
Odpověď pro  Matouš Zemek

Pardon, je zeleno žlutá, ještě jsem na to koukal. Jinak moc díky za článek. Tohle téma mě zajímá a už kdysi jste v newsletteru odkazovali na podobnej článek v angličtině, ale tenhle mi přijde obsáhlejší ❤️

Adam
Adam
před 7 měsíci

Zdravím,

moc prima článek. Jen škoda, že nikde na obrázku není Shell benzinka 6394. Ta je super, to otvírání a zavírání mě neskutečně bavilo.

Budu si ji muset zase postavit.

Pěkný den,
A.

1

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama