Hasičský vůz 4×4 a záchranný člun: Nadměrná velikost | Matyho kostky

Hasičský vůz 4×4 a záchranný člun: Nadměrná velikost

Hasičská technika mě vždycky bavila. Ne, že bych se o ni zajímal nějak do detailu, ale už jako malý jsem každé prázdniny z babiččina okna rád pozoroval výjezdy dobrovolných hasičů ze sousední zbrojnice. V dětství jsem pár požárnických setů měl a i v současnosti mě zajímá, s čím LEGO každý rok přijde. Po hasičském letadle se dnes podíváme na set 60412 Hasičský vůz 4×4 a záchranný člun.

Balení stavebnice má rozměry 35 x 19 x 5,5 centimetru. Obsahuje 4 plastové sáčky s díly, 3 sešity návodu a volně uložený člun. K sestavení modelu budete potřebovat 301 kostek. Set je určen pro věkovou skupinu 5+ a i přesto, že neobsahuje závratně složité a originální stavební postupy, výsledek se povedl.

Letošní hasičská stanice se už na první pohled moc povedla (na recenzi se můžete už brzy těšit), ale moje pozornost se stejně více stáčela právě ke stavebnici, o níž si zrovna čtete. Hlavním důvodem je hlavně samotný terénní, hasičský vůz. Troufám si tvrdit, že je nejpovedenější za několik posledních sezón. Vypadá realisticky a moderně, má funkci hašení, alespoň malý úložný prostor a utáhne vozík se člunem. Co víc si přát. Kabina auta pojme jednu figurku. V zadní části se pak nachází naviják a na něm stočená hadice tvořená provázkem se studem na obou koncích. Oproti staršímu řešení, kdy se musel provázek na navijáku zavázat, je to sice nyní jednodušší, na druhou stranu se mi téměř při každé manipulaci šňůrka od navijáku oddělila. A když ne od něj, tak od „pistole“ nacházející se na jejím konci. Rozhodně nelze počítat s tím, že byste za ni hadici odvinuli. Tento otravný problém velmi kazí hru se stavebnicí. Všechnu grafiku na autě tvoří potisk.

Možná vás zajímá, proč jsem do podtitulu tohoto článku vložil slova „nadměrná velikost“. Důvodem je fakt, že je hasičská čtyřkolka ve velkém velikostním nepoměru vozem obsaženým v setu 60414 Hasičská stanice s hasičským vozem. I přesto, že se stavebnice prodávají samostatně, zbrojnice je přímo připravena na zaparkování jeepu. Dohromady však bohužel hasičská auta nevypadají vůbec dobře.

Přívěsný vozík se člunem je z nějakého důvodu ohromně dlouhý. Nedovedu si představit, jak by se s ním hasiči pohybovali v náročném terénu. Přehršel místa před naloženým člunem nemá ani žádné smysluplné využití. Ve volném prostoru si umím představit třeba hasicí přístroj nebo další vybavení do akce. Samotný člun vypadá dobře. Je poháněn rovnou dvěma lodními šrouby.

Na úplný závěr jsem si schoval část, která vlastně dle stavebního postupu vzniká jako první. Je jí náznak krajiny se stromem, stanem, plynovým vařičem a molem naznačujícím, že se nacházíme u vodní plochy. Oceňuji, že nám autoři stavebnice přichystali herní scénář s edukativním přesahem. Dětem se bude hned snadněji vysvětlovat, že v přírodě je třeba dát velký pozor, abychom nechtěně nezaložili požár. Stan je sice složen z několika málo dílů a chybí mu dvě stěny, ale v rámci kategorie stavebnice je dostačující.

Výrobce do krabice vložil hned 3 minifigurky: 2 členy hasičského sboru a nebohého táborníka obklopeného plameny. Ochuzeni nejsme ani o příslušenství, například helmy, záchrannou vestu, sekeru, vysílačku či pánev a obracečku. Všechny postavy mají i alternativní obličeje. Hasičské uniformy jsou totožné pro celou letošní vlnu City požárníků, a tak vypíchnu alespoň moc povedené torzo stanaře.

Celkově hodnotím novou stavebnici pozitivně (hlavně díky krásnému designu vozu), ale jsou tu detaily, které výsledný dojem srážejí. Nepoměrnou velikost auta v porovnání s hasičským vozem z jiného setu bych vlastně mohl i odpustit, přeci jen ne každý bude obě stavebnice vlastnit. Mnohem větší problém představuje nefunkční možnost rozvinout hadici z navijáku a pustit se s minifigurkou do boje proti lesnímu, či jinému, požáru. K čemu je pak celé hasičské auto s nádrží vody?

60412
Hasičský vůz 4×4 a záchranný člun
💰  Doporučená cena: 699 Kč
🧱  301 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
Pavel
před 2 měsíci

On to spíš než stan bude tarp, což je prakticky jen plachta podepřená tyčemi/hůlkami, případně zavěšená za strom. Jinak fajn recenze a i stavebnice vypadá hezky.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama