Další 3 výrobci stavebnic kompatibilních s LEGO kostkami | Matyho kostky

Další 3 výrobci stavebnic kompatibilních s LEGO kostkami

Na přelomu loňského a letošního roku jsem se rozhodl odbočit od naší oblíbené značky LEGO a zabrousit do světa výrobců produkujících kompatibilní stavební systémy. Výsledkem byla 3dílná série (1. část, 2. část, 3. část) představující 9, většinou asijských, konkurenčních výrobců. Když jsme před nedávnou dobou opět navštívili značkovou prodejnu Bluebrixx v Drážďanech, objevil jsem tam další produkty, o které bych vás nerad ochudil. Dnes si proto rozšíříme obzor o další 3 výrobce stavebnic kompatibilních s LEGO kostkami.

Převahu čínských výrobců potvrzuje hned první zástupce – Reobrix. Výrobce těchto stavebních bloků, společnost Juhan, vznikl roku 2015. Dnes sídlí a své produkty vyrábí ve městě Šan-tchou na jihovýchodě Číny, na dohled od ostrova Tchaj-wan.

Nabídka Reobrix je opravdu široká. Najdete v ní auta ve stylu Speed Champions, evropskou středověkou architekturu, piráty s úžasnými loděmi, vojenské stíhací letouny, tanky i zbraně, vesmírnou sérii připomínající kombinaci Star Wars a měsíční LEGO sety z řady City, vánoční sety a sety k Novému lunárnímu roku, a dokonce i robota na dálkové ovládání. Z dílů inspirovaných LEGO Technic můžete postavit motorky, stavební stroje, nebo hasičské vozy.

Reobrix své produkty na českém trhu oficiálně nenabízí. Ve velkém je můžete sehnat třeba na obřím tržišti Aliexpress, ale ve vlastním e-shopu. Výrobce se překvapivě rozhodl nekonkurovat cenou. Při zběžném pohledu se mi zdá, že cenovky jsou velmi podobné obdobným setům z Dánska. Společnost vůbec nenabízí vlastní minifigurky, stavby jsou tedy neobydlené. Reobrix se, stejně jako většina čínských producentů, drží na hraně očividného porušování ochranných známek apod. Jeho modely se zjevně inspirují reálnými objekty (například vozy a motorkami), ale názvy se alespoň mírně odlišují a jméno výrobce není zmíněno.

Ve srovnání s Reobrix, je nabídka stavebnic Jaki Blocks naprosto minimální. Na svém vlastním e-shopu v době psaní tohoto textu nabízel výrobce pouhých 16 stavebnic (některé z nich v mnoha barevných variantách). O něco širší nabídku najdete opět na Aliexpressu. O samotném výrobci jsem žádné detailnější informace nenašel, jisté však je, že pochází z Číny.

Produkty společnosti Jaki mě zaujaly svou originalitou a použitou barevnou paletou. Velkou část nabídky tvoří květinové stavebnice inspirované řadou LEGO Botanical. Ty pak doplňují zajímavě umělecky provedené stavebnice s vesmírnou tématikou.

Ani v tomto případě nemůžeme o kopírování hovořit, i když inspirace je zřejmá. Jaki si od LEGO Group vypůjčilo ideu, ale poté už šlo svou cestou. Cenovky stavebnic hodnotím jako odpovídající počtu dílků a celkové velikosti setů.

Ani třetí značka dnešního výčtu není výjimkou a pochází z Číny. Vznikla roku 2015 v provincii Guangdong, opět na jihovýchodě země. Společnost patří do rodiny Guangdong Longoon, ve které najdeme značky jako Lepin a Cogo, tedy další stavebnice kompatibilní s LEGO kostkami.

Nabídka v oficiálním e-shopu se na první pohled zdá až neuvěřitelně bohatá. Po kratším zkoumání však zjistíte, že Sembo zde nabízí i produkty jiných výrobců, třeba výše uvedeného Jaki, nebo v minulých částech zmíněné značky CaDa. I po vyloučení jiných značek, vás procházení obchodu zabaví na několik hodin. Sembo nabízí doslova desítky různých automobilů jak z klasických kostek, tak z dílů inspirovaných LEGO Technic, motocykly, vojenskou techniku, květiny, architekturu, stavebnice ve stylu LEGO City a mnoho dalšího. Nechybí ani dálkově ovládaný robot. 

Bohužel se mi nepodařilo ověřit, zda má Sembo opravdu licenci na ztvárnění Spongeboba v kalhotách a Digimon, ale vzhledem k prezentaci log těchto značek v obchodě, budu předpokládat, že tomu tak je. Tak jistý už si nejsem v případě restaurací KFC, McDonald’s, Apple storu a mnoha dalších, které Sembo taky nabízí.

Už dávno neplatí, že by asijští výrobci nabízeli zboží za výrazně nižší ceny než LEGO. V případě Sembo se mi dokonce zdá, že v některých případech je cenovka nastavena ještě výše.

Původně jsem měl v plánu v dnešním příspěvku uvést ještě značku Morkmodel, jejíž architektonické sety mě v Drážďanech uchvátily. Jenže potom jsem si prošel oficiální e-shop a zjistil, že nemalou část produkce tvoří přímé kopie LEGO setů. Výrobce se nebojí naprosto zkopírovat nejen stavbu, ale i balení a název. Tento přístup odsuzuji, a proto se o ní nebudu více rozepisovat.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lukáš
Lukáš
před 9 měsíci

Zdravím,
perfektní a zajímavé články na toto téma, jen by mě zajímalo, zda mají jednotlivé stavebnice nějaké poznávací znamení, jako mají lego nebo i cobi, vylisované nápisy na jednotlivých pinech, nebo megy značku na kostce

Díky za případnou odpověď

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama