Nemocnice v městečku Heartlake: Zdravotní péče za 2- | Matyho kostky

Nemocnice v městečku Heartlake: Zdravotní péče za 2-

Nemocnice jsou vděčné téma stavebnic. Snad každý někdy nějakou navštívil, nebo byl nedej bože hospitalizován, takže je v tomto prostředí snadné vymyslet mnoho herních scénářů. Stavebnice se zdravotnickou tematikou vnímám jako vysoce edukativní, protože se děti dozvědí o různých odděleních, zdravotních problémech a postiženích. Zvlášť v posledních letech LEGO zařazuje do svých výrobků i figurky s různými obtížemi. Jak v tomto ohledu obstála novinka pro rok 2024 se dozvíte z následujících řádků.  

Úvod

Set 42621 Nemocnice v městečku Heartlake je v pořadí již třetí nemocnicí v sérii Friends. V roce 2017 představilo LEGO stavebnici 41318 Nemocnice v Heartlake a o 3 roky později set 41394 Nemocnice městečka Heartlake. Zdá se, že se výrobce drží v představování nového zdravotnického zařízení tříletého intervalu. Nová stavebnice se sice bude prodávat až od ledna příštího roku, ale představení připadlo na letošek, takže je vše v pořádku. Oproti svým předchůdcům má novinka suverénně nejvyšší počet kostek – 1 045 (vs. 871 v roce 2017 a 389 ve 2020). Vede také co do celkové velikosti. 

Kostky výrobce zabalil do 9 plastových pytlíků a ty umístil do krabice o velikosti 47,5 x 37 x 6,5 centimetru. Kromě kostek samozřejmě nechybí ani manuál a arch se samolepkami. Oboje v ochranné papírové obálce. Obal se nijak zásadně neliší od ostatních ze stejné produktové řady. Výrazná barevná grafika je hlavně pro děti, kterým je stavebnice určena, velmi lákavá. Tentokrát LEGO nastavilo věkovou hranici na 7 let.  

Stavba

Celá stavba začíná vrtulníkem a malým robotickým pomocníkem. Nečekejte žádnou leteckou přepravu pacientů, tenhle vrtulník uveze jen jednoho pasažéra a maličkatý náklad v podobě zdravotnického materiálu a léků. Představuji si, že slouží spíš k rychlému doručení léků do odlehlých oblastí. Vrtulník se nápadně podobá tomu, který byl obsažen již v nemocnici z roku 2017. Díl sloužící jako přední sklo je dokonce úplně totožný. Stroj má samozřejmě své místo na střeše budovy, kde je pro něj přichystána plocha s typickým H. Vrtulník je bohužel neuvěřitelně křehký, prakticky při jakémkoliv pokusu o hru mi nějaká jeho část odpadla. Týká se to hlavně listů rotoru, ale ani přistávací ližiny pořádně nedrží. Mnohem raději bych v balení viděl vůz záchranné služby, který je, dle mého názoru, dětem bližší a také rozšíří herní možnosti. LEGO se však rozhodlo vydat sanitku jako samostatný set. Úvodní pytlík kostek nabídne ještě malého robůtka, jehož smysl úplně nechápu. Opět si mohu jen domýšlet, že v nemocnici slouží jako virtuální asistent a pomocník při donášce nejrůznějších věcí. Balónek v jeho ruce napovídá, že se věnuje především dětem. 

Po tomhle krátkém úvodním stavění konečně přijde na řadu hlavní budova. Jako první se staví menší levé křídlo nemocnice. Přízemí nabízí hned dva vchody, jeden pro zaměstnance nemocnice a druhý pro canisterapeutického psa. Oba vedou do odpočinkové místnosti. Ta nabízí posezení, malou kuchyňku, šatní skříň a pelech pro psa. Musím se přiznat, že mi nejdříve přítomnost psa v nemocnici nedávala smysl, ale když jsem celou stavebnici dostavěl a zjistil, jaká další oddělení se v ní nachází, vše do sebe zaklaplo. Shodou okolností jsem hned následující den v práci (pracuji v nemocnici) potkal našeho čtyřnohého terapeuta. Na střeše této části budovy už se nachází jen terasa s posezením. U budovy stojí květináč se stromem. Plaketa oznamující založení v roce 2012 odkazuje na letopočet, kdy byla odhalena řada Friends. 

Spodní patro hlavního křídla obsahuje vstupní prostor s recepcí, vyšetřovnu s rentgenem a toaletu. První a poslední místnost nejsou ničím zvláštní, jsou prakticky zařízeny. Zato ordinaci musím pochválit. Na velmi omezeném prostoru se návrhářům podařilo zachytit vše potřebné. Posuvný mechanismus umožňuje hýbat snímačem přístroje, což je skvělý herní prvek. Výsledek vyšetření je ihned zobrazen na monitoru počítače. Případné zlomeniny může lékař rychle ošetřit sádrou a dalšími nástroji uloženými ve skřínce. 

První podlaží skýtá ordinaci protetika, oddělení šestinedělí a malou spojovací chodbičku vedoucí na venkovní terasu. Právě první zmíněná místnost je tím neoriginálnějším prostorem celé nemocnice a skvělým místem pro rozšíření obzorů malých stavitelů. Díky téhle stavebnici se mohou leccos dozvědět o různých typech postižení a zdravotních omezení, se kterými se setkávají i v běžném životě. Místní lékař se evidentně zaměřuje na protézy rukou.  

Vedlejší pokoj je extrémně stísněný. Na malém prostoru se nachází postel pro matku a dvě lůžka pro novorozence. Víc už se toho nevešlo. Celé horní patro je pěkně prosvětlené díky vysokým stropům a prosklené střeše. Tyto prvky zároveň poskytují větší manipulační prostor pro ruce toho, kdo si se stavebnicí bude hrát. I těch pár centimetrů na výšku dělá velký rozdíl, zvlášť v porovnání s přízemím. Střecha už toho moc nenabídne, pouze heliport, dva malé solární panely, aby se neřeklo, že nemocnice není dostatečně „eko“ a komunikační satelit. Vlastně bych málem zapomněl na docela povedené logo zdravotnického zařízení. Tvoří jej symbol srdce protnutý EKG křivkou. 

Na závěr jsem si záměrně nechal ten vůbec nejzajímavější prvek celé stavby. Je jím prosklený výtah na pravé straně nemocnice. Vede z úrovně ulice rovnou do ordinace protetické medicíny. Určený je hlavně pro osoby využívající invalidní vozík. Mechanismus zvedání plošiny je ovládán ozubeným kolem na zadní straně nemocnice a využívá poměrně nový dílek šroubovice. Jeho chod je hladký a na pár otočení vyveze pacienty tam, kam potřebují. Díky tomu, že se odklápí celá prosklená fasáda, figurky se do něj velmi snadno nakládají. Je znát, že na osoby s pohybovými problémy bylo myšleno od začátku, protože jsou všechny vstupy vybaveny nájezdovými rampami. 

Zatímco detaily vnitřních prostor tvoří z velké části samolepky, a že jich je opravdu mnoho, vnějšek zdobí hlavně květiny. Jejich umístění v korýtkách pod okny je logické a vypadá dobře. Co mi ale smysl nedává, jsou květiny jakoby rostoucí z fasády nemocnice okolo terasy a na střeše. Mám pocit, že jsou tam umístěné na sílu a zcela zbytečně. Po jejich odebrání působí budova čistěji a lépe vynikne povedené barevné schéma. 

Hotový model měří přes 35 cm na šířku, 25 cm na výšku a 18 cm do hloubky. 

V balení se nachází celkem 5 minidolls, dvě miminka a terapeutický pes. O pacienty se starají lékaři Alycia a Brendan, čerstvá matka Mary Joy přivedla na svět dvojčata Eman a Jaysona. Nejzajímavější z celé pětice je zcela jistě postava jménem Autumn. Právě tahle figurka nemá část jedné z horních končetin a využívá protézu. Do nemocnice ji doprovází kamarádka Mia. Jako vždy v sérii Friends se můžeme spolehnout na moc pěkné potisky těl a povedené příslušenství. K dispozici je i invalidní vozík.  

Závěr

Téma nemocnice je mi osobně blízké a v LEGO světě ho vidím rovněž rád, ale ze setu 42621 Nemocnice v městečku Heartlake mám trochu rozporuplné pocity. Některé jeho části jsou naprosto skvělé (protetika, výtah) a jiné bych klidně zcela vynechal, nebo minimálně upravil (vrtulník, pokoj pro matku a děti, květiny). Kdo nemá rád samolepky, bude při stavbě trpět. Jak už je v řadě Friends zvykem, právě díky jejich velkému počtu je interiér detailnější.  

Chápu, že se autoři stavebnice snažili nabídnout každému něco a obsáhnout na omezeném prostoru co nejvíce oblastí zdravotnictví. Já bych byl mnohem raději, kdyby se zaměřili na menší množství a větší detail. Umím si představit rozvést jedno odvětví medicíny třeba na celé patro. S přihlédnutím k tomu, komu je stavebnice určena, se jedná, i přes mé výtky, o povedený set. Opravdu mě štve snad jen vrtulník, který se vám doslova rozpadá v rukou. 

Stavebnice 42621 Nemocnice v městečku Heartlake obsahuje 1 045 dílků a bude v prodeji od 1. ledna 2024 za doporučenou cenu 2 369 Kč. 

 Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama