Kolik barev LEGO vlastně má? | Matyho kostky

Kolik barev LEGO vlastně má?

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik barev obsahuje LEGO paleta, která barva se ve stavebnicích vyskytuje nejčastěji a jaké barvy jsou s námi od vzniku samotných kostek? V dnešním článku si nejen na tyto otázky odpovíme. Jelikož nové sety neustále přibývají a barvy taktéž, informace obsažené v následujícím textu jsou platné pro dobu vydání příspěvku. Lze však říci, že v posledních letech nové barvy nepřibývají tak rychle, jako v minulosti. Pro potřeby tohoto příspěvku budeme černou a bílou považovat za barvy, ačkoliv se o této problematice vedou debaty. 

Během své 74leté historie se kostky LEGO objevily ve stavebnicích celkem 164 různých barvách (nepočítáme-li 37 barev, které byly použity jen v řadě Modulex), které můžeme rozřadit do následujících kategorií:

Standardní barvy

Drtivá většina barev (92) spadá do základní kategorie barev bez jakýchkoliv příměsí, či speciálních úprav. Asi vás nepřekvapí, že právě mezi těmito barvami najdete i tu nejčastěji se vyskytující – bílou. Unikátních dílků v bílé barvě existuje více než 14 000 a najdeme je v 10 680 různých stavebnicích. O pozici nejvzácnější standardní barvy se dělí světlá šeříková a světle růžová. Obě existují pouze v jediné variantě (2×2 DUPLO kostka, respektive 1×2 plate).

Průhledné a průsvitné barvy

Druhou kategorií, co se počtu zástupců týká, jsou barvy průsvitné a průhledné. Máme jich celkem 22. LEGO ve své historii nabídlo celkem 1 000 různých čistě průhledných kostek, naopak pouze 10 průsvitných v odstínu světle zelené. 

Perleťové barvy

Na třetím místě se se 17 odstíny umístily barvy s příměsí perleti. V této kategorii jednoznačně vede perleťově zlatá s celkem 1 077 variantami. V počtu setů, ve kterých se objevila, ji ale předhání stříbrná.  

Chromové barvy

Chromových barev vzniklo v historii značky pouze 7 – zlatá, stříbrná, mosazná, černá, modrá, zelená a růžová. Dvě posledně jmenované patří k těm nejvzácnějším barvám z celé palety. Chromově zelený můžete mít jediný dílek. Tím je krystal z roku 1999, který byl součástí setů s tématikou vesmírného průzkumu. V chromově růžové existuje jen korunka z 10 stavebnic řady Belville. 

Saténové barvy

Se stejným počtem odstínů se můžete setkat také v případě barev se saténovou povrchovou úpravou. Dá se říci, že všechny dílky s touto úpravou jsou docela vzácné. Nejvíce různých kostek se dočkala saténově průsvitná světle modrá, celkem 34 různých variant v 61 setech. Nejvzácnější je saténově průsvitná černá s 6 variantami v 11 stavebnicích. 

Glitrové barvy

Celkem 6 různých barev si můžete dopřát s příměsí třpytivých částeček – čistě průhlednou, průsvitnou oranžovou, průsvitnou neonově zelenou, průsvitnou světle modrou, průsvitnou fialovou a průsvitnou tmavě růžovou. Rekordmanem v této kategorii je průsvitná oranžová. Ta byla vyrobena pouze v jednom designu a objevila se v jediném případě. Šlo o doplněk k minifigurce Stargirl ze série DC sběratelských figurek. 

Metalické barvy

I když bych si osobně přál, aby jich bylo mnohem víc, kovové barvy máme jen 4 – stříbrnou, zelenou, zlatou a měděnou. Nejvíce dostupnou barvou je stříbrná. Najdeme ji na 200 různých kostkách v téměř 700 setech. Naopak nejvzácnější v této skupině je metalická zelená. Ta existuje jen v 31 variantách a pouhých 9 stavebnicích. 

Mléčné barvy

Do této kategorie patří pouze 4 odstíny. Kromě jednoho mají všechny jednu skvělou vlastnost – svítí ve tmě. Po přečtení předchozí věty už máte určitě všichni v hlavě obraz typického LEGO ducha, který za tmy nazelenale světélkuje. Mléčné barvy jsou následující – mléčná bílá, svítící bílá, svítící tmavě neprůhledná (překlad berte s rezervou) a svítící průsvitná. 

Flekaté barvy

Čtyři zástupce má také kategorie, kterou jsem si nechal na úplný závěr. Tento speciální typ barev vypadá, jako by někdo dílky nahrubo nastříkal barvami. Na povrchu jsou nepravidelnosti a jakoby kapičky. Pro lepší představu si prohlédněte obrázky. K dostání byly černo-stříbrná, černo-zlatá, černo-měděná a šedo-stříbrná. Tento typ barvy, konkrétně černo-stříbrná, se naposledy objevil v roce 2013. 

Udržovat takto širokou paletu barev ve výrobě by pro LEGO bylo velmi nákladné a navíc zbytečné, protože by tolik odstínů ani nevyužilo. Z toho vyplývá, že ne všechny odstíny jsou v produkci současně. Mezi všemi barvami je však 5, které přetrvávají od prvních dnů stavebnice LEGO až do současnosti. Asi vás nepřekvapí, že všechny patří k základním barvám. Jsou to bílá, červená, žlutá, zelená a světlejší modrá. Černá barva se poprvé objevila až v roce 1957, tedy 8 let po zahájení výroby první verze stohovatelných kostek. Mezi nejnovější barvy patří střední hnědá, střední písková a neonově žlutá. Tyto tři spatřily světlo světa teprve v loňském roce. V prvních desetiletích výroby přibývalo barev relativně pozvolna, pytel s novými odstíny se roztrhl až začátkem 90. let 20. století, kdy počet narůstal raketovým tempem až do dnešních počtů.

V roce 2023 se kostky LEGO vyrábí v celkem 73 barvách. Přehlednou tabulku výše má na svědomí Chris Clarke z blogu BrickNerd

Já osobně nejsem schopný tolik odstínů rozeznat, natož je pojmenovat, ale pokud chcete proniknout do světa LEGO barev hlouběji, nebo je dokonce použít při své práci, doporučuji navštívit stránku Swooshable, kde najdete barvy, včetně jejich zkratky, zařazení, a hlavně HEX kódu. Pro kompletní výpis a možnost prokliknout se přes barvu až na varianty kostek, nebo výskyt v jednotlivých setech, navštivte barevnou paletu na Bricklinku. Barvy v kombinaci se světem LEGO kostek jsou pro mě naprosto fascinující, v budoucnu se na ně určitě ještě zaměřím.

Jak jste na tom s barvami vy? Vystačíte si při stavění se základními barvami, nebo neustále hledáte nějaké originální odstíny? 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama