Jak se LEGO Batman (opět) vrátil do roku 1989 | Matyho kostky

Jak se LEGO Batman (opět) vrátil do roku 1989

Osobně jsem velmi rád, když se LEGO rozhodne ze svých kostek ztvárnit legendární staré filmy. Většinou se tak děje v rámci stavebnic pro dospělé, avšak letošní lineup Batmana, stejně jako Indiany Jonese nebo Jurského parku, přináší nezvykle mnoho takových setů také pro stavitele mnohem nižšího věku. Věřím, že většina z nás z toho má radost, cílová skupina těchto stavebnic však jsou děti okolo 10 let, kterou podle mě sety založené na 30 a více let starých filmech příliš neosloví. Jediné přijatelné vysvětlení pro mě je takové, že i těmito stavebnicemi LEGO cílí na dospělé fanoušky a chce jim dopřát také menší a cenově přijatelnější modely, které by svým množstvím i velikostí mezi velké a exkluzivní kousky pro dospělé asi příliš nezapadly.

Na druhou stranu zrovna u filmů  z pera DC to vypadá, jak kdyby LEGO již dopředu tušilo, že letošní Flash i Shazam u fanoušků propadnou, a proto si pro své letní stavebnice jen vyzoblo Michaela Keatona coby vracejícího se Batmana. A já se upřímně nezlobím, Batmany Tima Burtona považuji za jedny z vůbec nejlepších komiksových snímků (stále se nemohu rozhodnout zda u mě vítězí Burton nebo Nolan) a tak jsem nabídku na recenzi nové kolekce, kterou tvoří Batmobil, Batwing a ještě jedou Batmobil ve verzi 4+ velmi rád přijal. 

Batman vs. Joker: Honička v Batmobilu

Začal jsem hned tím, na co jsem se nejvíce těšil – podle mě asi nejpovedenější filmový Batmobil, který kdy vznikl. Stavebnice obsahuje docela slušných 438 dílků a během celé stavby jsem jen zíral jak pečlivě a detailně je celý stroj postaven. Snad jen s výjimkou zadních „křídel“ v pytlíčcích nenajdete větší kostku a o to více vás překvapí, jak se designerovi setu Adamu Gabowskému podařilo krásně vystihnout veškeré ladné křivky tohohle elegantního vozu. Díky tomu z něj přímo sálá ta temná atmosféra osmdesátkového Gothamu, ve kterém řádil Jack Nicholson jako Joker. Mimochodem, Adam Gabowski navrhl také dřívější letošní set Batmanova jeskyně – sběratelský box, který je inspirován Batcave Michaela Keatona z filmu Batman se vrací a obsahuje téměř totožný Batmobil, jako tento set.

Co mě vyloženě pobavilo, jsou kanóny, které vysunete pomocí nenápadného kolečka na boční straně vozu a které velmi efektně „vystřelí“ z vnitřku kapoty přičemž z ní odpadnou wedges 6×2, pod kterými se skrývají. 

Druhou pohyblivou „fičuru“ tvoří plamen vedoucí z trysky na zádi vozu. Ten je pomocí os napojen na zadní nápravu a když Batmobil rozjedete, plamen se začne otáčet. Bez této funkce bych se upřímně obešel, velký díl ve tvaru plamene vypadá docela lacině a k propracovanému vozu se příliš nehodí. Jako dítě v cílové věkové skupině bych z něj byl však nadšený (byl bych však nadšený z Batmobilu z filmu, který jsem pravděpodobně neviděl?)

Plamen se otáčí díky napojení na zadní nápravu pomocí ozubených kol.

Stavebnice obsahuje figurku Batmana a Jokera. Batman má novou dual-moulded masku s bílýma očima, která však paradoxně v tomto případě není založena na skutečnosti. Pokud se nepletu, bílé svítící oči měl pouze Batman Bena Afllecka. Hlava má dva výrazy, jeden serióznější a jeden bojový, a torzo obsahuje nový potisk inspirovaný netopýřím oblekem Michaela Keatona se žlutým Batlogem na prsou. Joker má typický fialový oblek s tyrkysovou vestičkou (nový potisk) a zelené vlasy s kouty, které jsou pro tuto postavu a v této barvě použity vůbec poprvé.

Batmobil hodnotím 9,5 body z 10, jedná se o velmi detailní a povedenou stavbu, kterou si i dospělý stavitel užije a navíc bude vypadat skvěle třeba na stole nebo poličce každého fanouška Burtonova Batmana. Celá stavebnice navíc obsahuje jen čtyři samolepky – tři na přístrojovou desku a jednu na kryt úložného prostoru – to je vše. Cena 1 199 Kč je poměrně vysoká, avšak i tak se jedná o nejlevnější cestu, jak si aktuálně můžete Batmobil z roku 1989 pořídit.

76224
Batman™ vs. Joker™: Honička v Batmobilu
💰  Doporučená cena: 1 199 Kč
🧱  438 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 8. 2023
LEGO | Alza | Mall | Heureka

Batwing: Batman vs. Joker

Netopýří křídlo má dílků lehce méně než Batmobil (357) a díky tomu také stavba ubíhá poměrně svižně. Čemu se ale nevyhnete, je repetitivní stavba, protože křídla stroje jsou pochopitelně jen zrcadlově obrácená a stavíte tedy totéž dvakrát. Na druhou stranu díky tomu máte druhou šanci obdivovat (skoro) dokonale vyřezaný tvar křídel, čehož je docíleno pomocí krásné kombinace zkosených a zakřivených plates. 

Tvar křídel je poctivě vystavěn z plates.

Rád bych zde také vyzdvihnul konstrukci ocasu, u které jsem se dokonce na několik minut zastavil a jen obdivoval použité stavební techniky, díky kterým vznikl tento unikátní tvar.

Povedená zadní část stroje.

Batwing je stejně jako Batmobil krásným skloubením herních funkcí, které si užijí (nejen) děti, a dokonalého designu, který zase budeme obdivovat my dospěláci. Ani jedno však neustupuje tomu druhému, stroj je krásný a zároveň pevný a bytelný stejně jako herní prvky neničí jeho vzhled. Konkrétně u něj můžete ovládat klapky, kormidla a na povrchu najdete dva kanóny, kterými můžete střílet na padouchy projektily ve formě round plates 1×1.

Potěšilo mě, že přestože se jedná o výrazně menší model, než Batwing z roku 1989, i tento si můžete pověsit na zeď a upřímně nevypadá vůbec špatně. A stejně jako Batmobil potěší odpůrce samolepek – obsahuje pouze tři s přístroji pro vybavení kokpitu.

Batwing hodnotím 10 body z 10 – set je bytelný, na první pohled poznáte jeho předlohu, můžete si jej pověsit na zeď a dokonce má několik hratelných funkcí. Škoda pouze, že i v tomto setu dostanete minifigurky Jokera (s klouboukem) a Batmana (totožný jako v Batmobilu). Burtonovy filmy přitom obsahují ikonických postav více a Jokera zde mohli nahradit třeba Catwoman nebo Tučňák. To však není chyba setu jako takového, ale spíše konceptu celé letošní řady.

76265
Batwing: Batman™ vs. Joker™
💰  Doporučená cena: 889 Kč
🧱  257 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 8. 2023
LEGO | Alza | Mall | Heureka

Pronásledování v Batmobilu: Batman vs. Joker

Letošní Batmaní lineup uzavírá další Batmobil, tentokrát ve variantě 4+, která naznačuje, že je stavebnice méně detailní, obsahuje větší díly a díky tomu je snadnější ji sestavit pro ještě ne tolik vytrénované ruce menších dětí. Upřímně je to vůbec poprvé v mém životě, co jsem takto označenému setu věnoval větší pozornost. Batmobil postavíte samozřejmě velmi rychle, protože je složen jen z 54 dílků, avšak přestože má podobně jako první recenzovaný set vyobrazovat Batmobil z roku 1989, téměř vůbec se mu nepodobá (obzvláště ve srovnání třeba se setem 76180 z roku 2019). Jediným pojítkem jsou „křídla“ na zadní části karoserie. Zbytek svou hranatostí připomíná spíše Batmobil z nejnovějšího filmu s Robertem Pattinsonem.

Celý Batmobil je postaven na obrovské základové kostce 6x16.

I tato stavebnice obsahuje figurky Jokera a Batmana. Batman má stejně jako v předchozích setech novou masku s bílýma očima, liší se však torzo, které tentokrát není ničím výjimečné, objevilo se už ve 23 setech. Odlišný je také unikátní Joker, jehož oblek má bledší, levandulovou, barvu, než v případě předchozích dvou setů, a na klopě mu nechybí kyselinu stříkající květina.

Celý Batmobil je postaven na obrovské základové kostce 6x16.

Tento Batmobil hodnotím 2 body z 10. To, že je stavebnice postavena z větších dílů o menším počtu ještě podle mého neznamená, že by měla ignorovat i ty nejzákladnější designové prvky předlohy. Upřímně bych v této kategorii přivítal třeba auto Jokera ve fialových a zelených barvách, nebo přímo jeho dodávku. Předloha obojího je podstatně hranatější, výsledek by tak nemusel dopadnout až tak špatně a zároveň by se set dal použít jako doplněk k ostatním ze série. Stavebnice má navíc docela extrémní cenovku 639 Kč, což je jen o 60 Kč méně než třeba cena Batmobilu z roku 2022, který má však skoro sedmkrát více kostek.

76264
Pronásledování v Batmobilu: Batman™ vs. Joker™
💰  Doporučená cena: 639 Kč
🧱  54 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 8. 2023
LEGO | Alza | Mall | Heureka

 Stavebnice na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama