9 výrobců stavebnic kompatibilních s LEGO kostkami – 1. část | Matyho kostky

9 výrobců stavebnic kompatibilních s LEGO kostkami – 1. část

Náš web je zaměřen na značku LEGO, na tom se nic nemění a ani do budoucna změnu nechystáme, občas ale není na škodu podívat se i na práci konkurence. Pro tuto třídílnou sérii jsem proto vybral celkem 9 alternativ k LEGO kostkám. Zvolil jsem ty značky, které osobně považuji za legitimní, mající vlastní invenci a licence. Na světových trzích je totiž k dostání nepřeberné množství stavebnic, které se chlubí kompatibilitou s originálem, ale mnohdy nemají žádné vývojové oddělení a jen kopírují oficiální LEGO sety, nebo dokonce výtvory fanoušků. Protože patent na samotný systém stavebních kostek již vypršel, jsou alternativy zcela legální a musím uznat, že leckdy nabízí velmi zajímavé modely.

Cobi je jediným evropským zástupcem v celém výčtu. Kromě sídla najdeme v Polsku i vývojové kanceláře a kompletní výrobu. Společnost byla založena ve Varšavě v dubnu 1987 s cílem vyrábět puzzle a deskové hry. O 4 roky později ale zahájila i produkci plastových stavebnic. Ty se staly tak populárními, že dnes tvoří jádro celé společnosti. Firma své zboží vyváží do více než 50 zemí světa a běžně na ně narazíte i v našich hračkářstvích.

Většina polských kostek odpovídá těm z Dánska, výrobce však vymyslel i velké množství vlastních tvarů. Cobi má několik produktových řad a na rozdíl od LEGO Group se nebrání ani vojenské tématice. Mezi značky, které si Cobi licencovalo, patří několik automobilek (včetně české Škody), zbrojařská společnost Northrop Grumman, či výrobci letadel Lockheed Martin a Boeing. Nabízí také stavebnice podle veleúspěšného filmu Top Gun: Maverick.

Kostky tohoto výrobce jsem osobně vyzkoušel a kvalitu hodnotím velice pozitivně. Pro příznivce vojenství je Cobi jasná volba. Jako velké plus vidím kompletní náhradu samolepek za potisk, o čemž se nám u LEGO stavebnic zatím jen zdá. Trochu zvláštně na mě působí figurky. Ty jsou sice v obličeji více plastické a snaží se o větší realističnost, ale více mi prostě sedí minifigurky z Billundu.

Tato značka vznikla roku 2004 v Číně a dnes patří (alespoň dle toho, co jsem zjistil na internetu) mezi výrobce kvalitativně se nejvíce blížící LEGO standardům. Na rozdíl od jiných výrobců z této obří země, vlastní Sluban i důležité certifikáty kvality a bezpečnosti a také vlastní mozky na vymýšlení nových stavebnic. Stejně jako Cobi, ani Sluban se nebrání vojenským motivům. V českých kamenných hračkářstvích jsem tyto sety z Číny zatím nezaznamenal, ale prodává je mnoho internetových obchodů a k dostání jsou ve velkém třeba na známém prodejním portálu Aliexpress.

V portfoliu Slubanu najdeme mnoho vojenských letadel, obrněných vozidel i zbraní, civilní dopravní prostředky, stavební stroje, vesmírné rakety, menší budovy, roboty atd. Nabídka je opravdu široká. I přesto, že některé modely více než očividně připomínají reálné předlohy, na žádné z krabic ze současné nabídky jsem licencované logo nenašel. V minulosti ale Sluban vyráběl stavebnice na motivy filmu Pacific Rim 2. Kromě všeho uvedeného výše, nabízí i ucelenou řadu stavebnic pro dívky připomínající LEGO Friends.

Podle obrázků se zdá, že kromě kopie LEGO kostek, vyvinuli v Číně i některé nové díly. Figurky jsou zcela originální a líbí se mi více než ty od Cobi.

Kre-O

Kre-O jsem vždy považoval za společnost pocházející z USA, ve skutečnosti ale pochází z Jižní Koreje. Produkt vznikl pod hlavičkou firmy Oxford v Busanu. Faktem ale je, že značku na trzích zastupuje zámořský hračkářský gigant Hasbro. První stavebnice tohoto výrobce vstoupily na trh roku 2011. Všechny kostky jsou plně kompatibilní s LEGO dílky a splňují vysoké standardy kvality.

Úplně první řadou na pultech obchodů byli Transformers. Následovaly série G. I. Joe, Star Trek, CityVille, Dungeons & Dragons, či řady podle filmů Bitevní loď a Trolové. V roce 2014 Kre-O chystalo skupinu produktů s licencí Jurský svět, ale z produkce nakonec sešlo a jak už víme, stavebnic s dinosaury se ujalo LEGO. Z předchozího výčtu vyplývá, že výrobce je zcela závislý na licencovaných tématech.

Oproti Cobi a Slubanu jsem u Kre-O nenašel žádné zcela originální dílky, to však neplatí o pojetí figurek, které mají schopnost nejen nohy zvedat, ale i roztáhnout od sebe. Ne, že bych tuto možnost u LEGO minifigurek postrádal, ale alespoň je znát, že nad nimi v Busanu někdo přemýšlel.

Nevynechte ani druhou a třetí část seriálu.

Máte doma některou z alternativních značek, nebo jste věrní LEGO stavebnicím? Dějte vědět do komentářů.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama