9 výrobců stavebnic kompatibilních s LEGO kostkami – 3. část | Matyho kostky

9 výrobců stavebnic kompatibilních s LEGO kostkami – 3. část

Jdeme do finále! Dnes vám představím poslední 3 alternativní výrobce stavebních kostek, kteří si, dle mého názoru, zaslouží pozornost. Pokud ale máte pocit, že jsem nějakou důležitou značku vynechal, budu rád, když mě na ni upozorníte. Určitě existuje možnost, že se k tomuto seriálu v budoucnu vrátím. Prozatím mám v plánu alespoň v jednom článku zmínit i méně kvalitní a originální značky. Teď už ale jdeme na to. 

Hned na úvod si odbudeme to zásadní – Mould King je výrobce patřící pod nechvalně známý Lepin. Firma byla založena roku 2012 v čínském Chenghai (část města Shantou), které se nachází na dohled přes moře z ostrova Tchaj-wan a přibližně 5 hodin jízdy autem z Hong Kongu. Společnost neuvádí příliš mnoho informací ke své minulosti, chlubí se však, že nedávno zprovoznila výrobní linku o rozloze 30 000 čtverečních metrů. Dle popisku na webu je držitelem dvou důležitých certifikátů ISO. Jeden z nich zaručuje ekologické chování, druhý zase dodržování legislativy. 

Nabídka produktů je opravdu široká. Vlastní modulární i jiné budovy, auta, zbraně, vojenské stroje, postavičky, vesmírná plavidla i postavy z filmů, či vlastní botanická kolekce. To vše u Mould Kingu najdete. Zmínku o vlastněných licencích jsem nikde nenašel, ale protože jsem optimista, budu věřit, že AT-AT ze světa Star Wars, postavu Iron Mana, nebo třeba Totora od Studia Ghibli, vyrábějí v Číně na základě platných dohod. V řadě TECHNIC je k dostání mnoho zajímavých modelů a ve všech baleních najdete rovnou i motory a dálkové ovládání. Zajímavé je, že jsem na žádné produktové fotografii nenarazil na ekvivalent LEGO minifigurky. Výrobce figurky nejspíše vůbec neprodukuje. 

Oficiální e-shop je úplně tragický a většinu produktů v něm ani nenajdete. Větší výběr je na Aliexpressu nebo Amazonu. Dle poměrně vysokých hodnocení usuzuji, že jsou nakupující spokojeni. Nelze říci, že ceny stavebnic Mould King jsou úplně lidové. Navíc se mi zdá, že mají cenovky velké výkyvy. Některé jsou na daný počet dílů až překvapivě levné, jiné naopak předražené. A to i v porovnání s podobně velkými a vybavenými LEGO sety. Z obří nabídky si ale určitě vybere každý.

Wange 

Společnost Wange byla založena v čínském městě Shantou roku 1995 jako rodinná dílna. Hned od prvopočátku byla jejím cílem výroba hraček. Jen o 4 roky později už se rozběhla výroba kostek z plastu. V průběhu let se z ní stal jeden z největších producentů stavebnic ve své domovině. To je vše, co jsem o Wange dokázal najít, ale vzhledem k tomu, že je e-shop naprosto shodný s tím, který provozuje Mould King, a že obě firmy sídlí ve stejném městě, odvažuji se tvrdit, že jsou společnosti propojeny pod hlavičkou Lepin. 

Již zmíněný internetový obchod je téměř nepoužitelný, poohlédněte se raději opět na Aliexpressu či Amazonu. A pokud nechcete čekat na doručení z ciziny, stavebnice Wange najdete třeba i na tuzemském Mall.cz. Nabídku Wange nebudu příliš rozepisovat, v mnohém se prolíná s tou od Mould King. Nad pochybnými licencemi Marvel, Harry Potter, či Star Wars, znovu přivřu oči. Svébytné modely jsou i u Wange v převaze. Upozorním alespoň na široký výběr architektonických stavebnic, které vypadají opravdu dobře. Ani v případě Wange, jsem nenarazil na jakoukoliv formu minifigurek. Cenová politika mi v tomto případě přijde vyrovnanější než u Mould King, a i české ceny vypadají docela sympaticky. 

Na úplný závěr jsem si nechal mou neoblíbenější alternativní značku. Stavebnice BlueBrixx jsou nesmírně populární v sousedním Německu. Není se čemu divit, společně s Cobi, o kterém jsem psal v první části, tvoří výjimku mezi výrobci z Číny. Vznikla a od roku 2002 sídlí ve Flörsheim am Main, nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Po celé zemi má 8 značkových prodejen. Ta největší se nachází v hlavním městě Berlíně a společnost ji odvážně nazývá „Megastore“. Nám nejbližší obchod najdete v obchodním domě Centrum Galerie v Drážďanech. Mnou nafocené snímky, z konce minulého roku, právě z Drážďan jsou v galerii níže. Kromě svých produktů v prodejnách nabízí BlueBrixx i výrobky některých dalších alternativních výrobců, o kterých jsem v tomto seriálu psal.  

Popsat celou nabídku BlueBrixx by vyšlo možná i na několik článků, je opravdu neskutečně široká. Bude to chtít velkou snahu, abyste nenašli to, co hledáte. Vypíchnout musím řadu vlaků a všeho, co s nimi souvisí. Milovníci dráhy a stavění z kostek nikde jinde větší výběr určitě nenaleznou. Pěkná je i série světových a německých významných budov, či zvířat. Perlou v nabídce jsou sety s oficiální licencí Star Trek nebo stavebnice na motivy celosvětově populární české hry Kingdom Come: Deliverence. Doporučuji projít přehledný e-shop. Věřím, že budete s otevřenou pusou zírat stejně jako já.  

Nepodařilo se mi dopátrat, kde se BlueBrixx stavebnice vyrábějí, ale jsem si téměř jistý, že to bude v Číně. Ne všechno zboží z Asie musí být brak, zvlášť když na výrobu dohlíží evropská společnost. To je i případ výrobků od BlueBrixx. Kostky dosahují vysoké kvality, a to samé platí i pro balení, anebo třeba samolepky. Za „evropskou“ kvalitu a možnost nakoupit si v kamenných obchodech je ale třeba si připlatit, a proto nepatří právě k nejlevnějším.

Nevynechte ani první a druhou část seriálu.

Chyběla vám mezi 9 značkami, o kterých jsem psal, ta vaše oblíbená? Dejte vědět do komentáře a já o ní napíšu třeba zas někdy příště.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama