9 výrobců stavebnic kompatibilních s LEGO kostkami – 2. část | Matyho kostky

9 výrobců stavebnic kompatibilních s LEGO kostkami – 2. část

Nedávno jsem zde zahájil minisérií článků o zajímavých alternativních výrobcích stavebnic kompatibilních s LEGO kostkami a nyní přicházím s její druhou částí. V ní se opět podíváme na trojici značek, které se snaží jít svou vlastní cestou a nabízejí svébytné modely za mnohdy velmi lákavé ceny.

Historie skupiny, pod kterou značka CaDA spadá, sahá až do roku 1988, kdy v čínském městě Shantou City vznikla mateřská společnost Double E Group (někdy označována jako Double Eagle). Tato skupina je dnes největším producentem hraček v Číně a své zboží dodává pod různými jmény do celého světa. Například i do prodejen Lidl. Mezi jména, která si Double E licencovalo najdeme i světoznámé značky, například Land Rover, JCB, Humvee, Jeep, Citroen, Toyota, Mazda nebo Suzuki. Až do roku 2016 se však výrobce zaměřoval hlavně na RC i statické modely vozidel a strojů. To se v té době změnilo založením značky CaDa. Firma je držitelem všech důležitých bezpečnostních a ekologických certifikátů, nemusíte se tedy bát, že by vám její výrobky nějak uškodily. Co ale CaDa vlastně nabízí?

Pod hlavičkou CaDa Bricks je aktuálně 8 řad. Série Master nabízí, s přimhouřením oka, stavebnice ekvivalentní k LEGO setům 18+. Najdeme v ní několik propracovaných aut ve stylu Technic, ale i tanky či budovu Buckinghamského paláce. Pod názvem Initial D se prodávají menší sety s tématikou stejnojmenného japonského seriálu. V dalších řadách jsou pak sportovní i terénní vozy, nebo vojenská technika. Osobně se mi velmi líbí budovy, ze kterých dýchá atmosféra Japonska. Nechybí ani stavební stroje. Mnoho stavebnic ale výrobce ve svém oficiálním e-shopu vůbec neuvádí.

Zajímavostí je, že CaDa oslovuje i šikovné stavitele-amatéry a těm poskytne možnost vydat svůj MOC. Eric Trax se tak dočkal vydání svého nakladače, sklápěčky a traktoru a JK Brickworks, jehož dvě stavebnice uspěly i v programu LEGO Ideas, zase solárního systému. Stavebnice CaDa se dají poměrně běžně koupit i na českém trhu a některé z nich rozhodně stojí za vyzkoušení.

Značka Mega Construx dnes patří pod hračkářského giganta Mattel, ale její kořeny sahají až do 70. let 20. století. V té době vznikl Ritvik Holding, společnost, která byla nejprve pouhým distributorem hraček a později i nájemním výrobcem zboží ze vstřikovaného plastu. V roce 1984 přišel výrobce s kostkami Mega Bloks pro ty nejmenší děti. Na velké kostky o pár let později navázaly Mega Bloks Micro, což nebylo nic jiného než klon LEGO. LEGO Group dlouho neotálela a v průběhu času rozběhla po světě celkem 14 žalob. Vzhledem k tomu, že patent na samotný stavební systém v té době již vypršel, LEGO u soudů neuspělo a Mega Bloks mohly být nadále prodávány. V roce 2005 Ritvik Holding značku prodal a vznikla tak samostatná společnost Mega Blocks. Ta byla hned o rok později opět přeprodána a přejmenována na Mega Brands. Od února 2014 pak patří pod Mattel.

Mega Construx vlastní několik licencí. Nechybí mezi nimi Pokémon, Hra o trůny, Hot Wheels, Tlapková patrola, Tesla, Barbie nebo třeba videohra Halo. Portfolio výrobce není snadné postihnout, neboť nemá vlastní prodejní kanál, ale své zboží nabízí jen skrze nezávislé prodejce. Obrázek si uděláte třeba náhledem do katalogu Amazonu. Na rozdíl od klasických LEGO minifigurek, jsou ty od Mega Construx lépe pózovatelné. Mají totiž více kloubů.

XingBao má z dnešní trojice nejméně obsáhlou historii. Skupina, do které značka patří, Guangdong Loongon Animation & Culture Co., Ltd, vznikla teprve v roce 2003. Asi vás úplně nepotěším, když uvedu, že XingBao je navíc ještě dceřinou společností výrobce Lepin. Ten nemá mezi LEGO fanoušky, kvůli kopírování oficiálních setů a krádežím MOCů, právě dobré jméno. LEGO Group dokonce vyhrála v soudním sporu s Lepinem a čínská policie měla tenkrát plné ruce práce, aby z trhu odstranila všechny padělané stavebnice. XingBao je však samostatný výrobce a těmto přešlapům se vyhýbá.

Značka XingBao nabízí několik různých sérií, dá se však říci, že jejím hlavním zamřením jsou armádní vozidla, letadla i plavidla a zbraně. Nebrání se však ani civilním vozidlům a má i několik pěkných budov v čínském stylu, nebo třeba perníkovou vánoční chaloupku. K většině setů výrobce vůbec nenabízí figurky, pokud ale obsaženy jsou, jde o jednoduché postavičky bez samostatně pohyblivých nohou (obě se ohýbají v pase současně).

Hlavním prodejním kanálem tohoto výrobce jsou obří čínské prodejní platformy, zejména Aliexpress, nebo mezinárodní Amazon. Z internetových recenzí jsem vyčetl, že kvalita kostek je na vysoké úrovni. Způsob balení a přikládané stavební instrukce prý dosahují LEGO kvalit. První dva obrázky níže jsem vyfotil v obchodě s LEGO kompatibilními stavebnicemi v Drážďanech.

Nevynechte ani první a třetí část seriálu.

Myslíte si, že některý z alternativních výrobců někdy dosáhne slávy LEGO? Napište svůj názor do komentářů.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

4 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Michal
před 1 rokem

Ten “obchod s Lego kompatibilnimi stavebnicemi v Drazdanech” je presne kde ? Dekuji za odpoved. MH

Michal
Michal
před 1 rokem

Z BlueBrixxu obcas nakupuji on-line, ale netusil jsem, ze maji kamennou prodejnu takto za humny. Dekuji.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama