Mistr stavitel: JK Brickworks – Ti, kterým se „to“ povedlo dvakrát | Matyho kostky

Mistr stavitel: JK Brickworks – Ti, kterým se „to“ povedlo dvakrát

Dnes se společně podíváme pod pokličku dvěma, dle mého názoru, naprosto geniálních stavitelů z Kanady. Pod písmeny JK se skrývají Jason Allemann a jeho životní partnerka Kristal, kteří se již mnoho let zabývají stavbou kinetických modelů z LEGO kostek. A co, že je to tajemné „to“? No přeci úspěch na platformě Ideas, přes kterou jim podařilo dostat dva své modely až na pulty obchodů. Ale pěkně popořádku.

Jason sám uvedl, že LEGO, a zvláště Technic, ho zaujalo již v raném dětství. Ve škole pak kostky využíval jako médium pro stavbu vědeckých a technických experimentů. Temné období u něj klasicky nastalo v pubertě a převládalo až téměř do 30 let. K LEGO kostkám se vrátil v roce 1999, kdy dánský výrobce získal licenci Star Wars. Ve stejném roce byla uvedena první verze Mindstorms, tedy programovatelný robotický systém. Jason se v té době živil jako softwarový vývojář a programování robotů pro něj byla hračka. Během následujících 10 let se ze sběratele stal návrhář vlastních modelů.

Vůbec nejvíce shlédnutí na Youtube kanálu JK Brickworks má právě toto video s otravnou krabičkou.

V průběhu času potkal svou partnerku Kristal, která do té doby neměla se stavěním žádné zkušenosti. Velmi rychle ale do světa plastových kostek pronikla a začala vytvářet i své vlastní modely. Od té doby tvoří nerozlučnou dvojku, i když hlavní tváří a správcem sociálních sítí je stále Jason. Ten původně od roku 2007 prezentoval svou tvorbu na Youtube pod jménem True Dimension. Roku 2014 se rozhodl pro rebranding a tak vznikl název JK Brickworks, odkazující nejen na oba stavitele, ale také na samotné kostky.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

A teď již k oněm úspěšným Ideas sadám. V roce 2016 byl do prodeje uveden set 21305 Bludiště, obsahující 769 dílků, který je nejen stavebnicí z LEGO kostek, ale ve složeném stavu také hrou. Díky důmyslnému naklápěcímu mechanismu můžete měnitelnými bludišti nahánět kuličku ze startu do cíle.

O 2 roky později dvojice uspěla se setem 21315 Vyklápěcí kniha. Ta funguje jako leporelo a může vyprávět hned 2 různé příběhy. Neoficiálně však Jason představil ještě několik možných úprav obsahu knihy. Stavebnice obsahuje 859 kostek.

Popsat tu všechny úžasné výtvory Jasona a Kristal není v mých silách, je jich opravdu mnoho. Pěknou prezentaci najdete na jejich webu, nebo Youtube kanálu. Pokud vás některý zaujal, k velkému množství z nich nabízí JK Brickworks i bezplatný návod. Zvláštní zmínku si zaslouží, kromě dvou uvedených setů, ještě model Sisyphus, který ve svém videu postavil Adam Savage známý z pořadu Bořiči mýtů.  

Letos se JK Brickworks uchází o další úspěch na webu Ideas s modelem horské chaty a sjezdovky. V tuto chvíli již pokořili hranici 10 000 hlasů potřebnou pro to, aby se návrh dostal až před komisi v sídle LEGO, která posoudí, zda je vhodný pro výrobu a následný prodej. Rozhodne se toto září.

Tato zimní scenérie již pokořila 10 000 potřebných hlasů na LEGO Ideas a má tak šanci stát se oficiálním LEGO setem.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama