Pět plánovaných, ale nikdy nevydaných sérií | Matyho kostky

Pět plánovaných, ale nikdy nevydaných sérií

Je pochopitelné, že během více než 70leté historie LEGO Systému vznikla pod rukama LEGO designérů spousta sérií, které se nedostaly do produkce a byly zavrhnuty už ve fázi prototypu. Naštěstí pro nás se fotografie některých z nich objevily v průběhu let různě po internetu a já z nich níže vybral těch pět nejzajímavějších:

1. Europa

Zatímco se většina stavebnic série LEGO Castle odehrává v temném období středověkých rytířů, plánovaná série Europa měla být situována v mnohem elegantnější Evropě 18. století. Celá navíc měla být oproti svým předchůdcům i následovníkům civilnější – nechyběly tak sety s městskými domy i řemeslnickými usedlostmi a šedé krabicoidní hrady nahradil sympatický modro-bílý zámek. Vedle vojáků se zde měli objevit také čarodějnice, trollové a možná i Dracula.

2. Sea-Tron

Blacktron, M:Tron, Futuron, Unitron – názvy vesmírných frakcí LEGO z 80. a raných 90. let 20. století, které zná každý AFOL. V původních návrzích ale jedna frakce oproti pozdější realitě přebývala – Sea-Tron. Příslušníci tohoto rodu byli zlí mimozemšťané podobně jako v případě rodu Blacktron, oproti němu ale vůbec poprvé neměli mít „lidskou“ podobu, ale znázorňovat různé vesmírné vetřelce podobně jako v sérii Space Police 3. Tento podmořský rod měl obývat planetu, která byla celá pokryta vodou a k transportu nad hladinu měl být dokonce využit legendární monorail!

3. Polar

V roce 2000 se LEGO minifigurky poprvé v historii podívaly také do polárních oblastí v ramci nové série LEGO Arctic. Tato řada byla pak ještě ve velmi podobném stylu znovu produkována v letech 2014 a 2018, věděli jste ale, že polární téma LEGO designéři zpracovávali již v roce 1987? Na ne příliš kvalitním snímku níže si tak můžete prohlédnout jak by tato série vypadala, kdyby byla zpracována v charakteristickém designovém jazyku konce 80. let. Na dalším snímku pak můžete vidět koncept stejné série z roku 1996.

4. Město z 20. let

O této řadě, zjevně se odehrávající ve 20. letech minulého století, nejsou bohužel žádné detaily známy. Můžeme se tak pouze kochat nádhernou estetikou těchto setů, které by se, pokud by byly vydány, zaručeně staly jedním z bestsellerů 80. let.

5. ZOO Plan

Na závěr jsem si nechal nerealizovanou sérii, která vznikla ve velmi raných dobách LEGO Systému – v 50. letech. Úplně novou informací totiž pro mne byla skutečnost, že vedle úspěšného konceptu Town Plan společnost LEGO tehdy zpracovávala i podobný koncept ZOO Plan, jehož jednotlivé sety měly totožné rozměry jako ty městské a bylo je tak možné umístit na stejnou podložku. Bylo tak na vás, zda budete mít postavené město nebo zoo, nebo přikoupíte další podložku a budete mít oboje. A jen pro zajímavost – když nepočítáme DUPLO, LEGO Group od té doby vydala pouze jednu jedinou stavebnici s tématem ZOO, a to v roce 1976.

Kterou z těchto sérií byste nejvíce přivítali a proč? Dejte vědět v komentářích! ⬇️ 😉

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza Be
Honza Be
před 3 lety

Libi se mi ten Polar 🙂

2
bartishe
bartishe
před 3 lety

europa ?

3
Anonymní
Anonymní
před 1 rokem

Mně by se nejvíce líbilo 20. léta

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama