Vesmírná loď a objev asteroidu: Jak dopadl jediný „4+“ set vesmíru LEGO City? | Matyho kostky

Vesmírná loď a objev asteroidu: Jak dopadl jediný „4+“ set vesmíru LEGO City?

Krabice a návody

Uvnitř krabice o rozměrech 26x16x4,5 cm nalezneme dva návody a 126 dílků ve dvou sáčcích.  Stejně jako u jiných setů 4+ zde nejsou použity žádné samolepky.

První návod nás provede stavbou vesmírné lodě a jejího pilota. Jako i u jiných setů 4+ jsou jednotlivé kroky velmi jednoduché. Na levých stránkách návodu jsou zobrazeny ruce s dílky, které jsou potřeba přidat v daném kroku. Na pravých stránkách jsou na probíhající stavbě tyto kostky zvýrazněny červeně.  Ve spodní části návodu nám pochodující modrá minifigurka pilota ukazuje, jak jsme ve stavbě pokročili.

S pomocí druhého sešitu postavíme laboratoř, malý jeřáb a minifigurku vědkyně. Na konci tohoto sešitu nalezneme obrázky několika setů 4+ z řady City a seznam všech  126 použitých dílků.

Vesmírná loď

Vesmírná loď se barevnou kombinací nevymyká ze stylu celé série:

Samotná stavba je velmi jednoduchá a zvládne ji i úplný začátečník. Základ jednomístné vesmírné lodě je tvořen třemi černými díly a další kostky se jednoduše staví na ně. Nesetkáme se s žádnou překvapivou stavební technikou, která by mohla začátečníkům komplikovat první krůčky.

Větší část lodě tvoří jednoduchý kokpit, do kterého má pilot snadný přístup a pohodlně se do něj vejde, aniž bychom ho museli ohýbat do speciální polohy. Uvnitř nenalezneme žádné mechanické ovládání. Jediným vybavením kabiny je barevný displej před pilotem.

Mezi kabinou a vyměnitelnou baterií je ukryt úložný prostor, do kterého se dostaneme oddělením víka (bílý tile 2×2 s oranžovým Space znakem). Tento prostor slouží na převoz krystalů nebo vzorků do laboratoře. Zadní část lodě tvoří tmavě šedý motor.

Jediným nedostatkem rakety je nedostatečně pevné připojení bočních motorů, které často upadávají. Vinu na tom má plate 1×2 s jedním bočním klipem. Vadu by mohlo odstranit použití plate 1×2 se dvěma bočními klipy.

Minifigurky

V tomto setu získáme dva opravdu velmi povedené astronauty a zeleného mimozemšťana. Oba astronauti mají skafandry v barvách typických pro svá povolání. Pilot má helmu a rukávy světle modré barvy a vědkyně zelené. Zatímco vědkyni na obličeji září široký úsměv, pilotův vážnější výraz doplňují vrásky a důlek na bradě. Díky tomu, že nedostali žádné batohy ani krunýře, mohou s nimi mladší děti snáze manipulovat.

Zelený mimozemšťan, který je na jednom z asteroidů pozoruje, se liší od ostatních ufonků tím, že je výrazně robustnější (stejného nalezneme na základně Friends set č. 42605). Designéři zřejmě předpokládali, že s ním méně zkušení stavitelé budou moci snadněji manipulovat.

Jeřáb

Na první pohled se může zdát, že jeřábu něco chybí. Tím chybějícím prvkem, který bychom k němu přidali, je nějaké sedátko pro jeho obsluhu. Avšak právě jednoduchost samotné konstrukce nabízí větší prostor pro fantazii stavitelů při samotném hraní. K dispozici jsou také dva balvany, ze kterých se těží fialové krystaly, na kterých se naštěstí také nešetřilo (nalezneme jich tu pět).

Laboratoř

Laboratoř je vybavena počítačem, prostorem pro uložení krystalů a nabíjecích baterií, ale hlavně velkou obrazovkou, na které můžeme vidět průběh nabíjení baterie. Další ikonky na obrazovce nám zároveň ukazují, že se výzkumnice právě pokouší navázat spojení s pilotem. V laboratoři se také nachází stojan na detektor a sbíječka, které astronauti nafasovali pro svou práci.

Závěr

Český název Vesmírná loď a objev asteroidu není moc přesný. Spíše se jedná o průzkum a těžbu na asteroidech nebo marsovských měsících. Doma jsme stavebnici přejmenovali na Phobos a Deimos.

Pro začínající stavitele kolem věku 4 let je tato stavebnice ideální. Ale nebál bych se ji pořídit pro starší děti jako doplněk k některému z větších setů.

60429
Vesmírná loď a objev asteroidu
💰  Doporučená cena: 449 Kč
🧱  126 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Martin Hnilica

O tom, že jeho nejoblíbenějším Lego tématem bude vesmír, rozhodla hned první stavebnice pod stromečkem a sledování seriálu Okna vesmíru dokořán. Ve volném čase se nejraději věnuje rodině a sportu.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama