Čas letních dovolených se pomalu blíží a vás možná napadlo zajet se podívat do míst, kde vznikla vaše oblíbená stavebnice. Řeč je samozřejmě o dánském městečku Billund, které leží přibližně 3 hodiny jízdy autem od hlavního města Kodaně. V Billundu žije necelých 7 tisíc stálých obyvatel a dá se říct, že celý jeho chod se točí právě okolo aktivit spojených s LEGO Group, díky níž zažil masivní rozvoj. Tamní letiště je druhé nejrušnější v celém Dánsku a obsluhuje ho i pravidelná linka z Prahy.
Osobně jsem již měl možnost Billund navštívit v roce 2019, a tak se s vámi podělím o své zkušenosti i fotografie. Níže můžete vidět mapku, kterou vytvořil web Old Bricks a já ji doplnil a upravil. V následujícím textu zmíním ta, dle mého názoru, nejzajímavější místa, ale v mapě jich najdete se stručným popiskem mnohem více. Všechny návštěvníky jistě potěší fakt, že vše důležité se nachází na relativně malém prostoru v centru města.
Budova, kterou v centru Billundu rozhodně nepřehlédnete, otevřela návštěvníkům své brány v roce 2017 a okamžitě se stala cílem LEGO fanoušků z celého světa. Dům stojí na místě původní radnice a mlékárny. Jedná se vlastně o takový showroom a galerii toho nejzajímavějšího, co lze z kostek postavit. Kromě dívání si můžete vyzkoušet i různé stavební výzvy, najíst se v robotizované restauraci a nakoupit si v obchodě třeba některou z exkluzivních stavebnic, které jinde na světě neseženete. Já si na tomto místě pořídil právě model samotného LEGO House.
Abych byl zcela upřímný, první svižný průchod budovou ve mně zanechal docela zklamání. Většina aktivit byla zaměřena na dětské návštěvníky a kromě tzv. Masterpiece gallery (výstavy děl skvělých stavitelů z celého světa) jsem neměl důvod se déle zdržovat. Potom jsem si ale všiml šipky vedoucí do podzemí, kde se nachází muzeum historie LEGO Group, kde jsem strávil nepoměrně více času.
Každý návštěvník dostane u vstupu náramek s čipem, kterým se přihlašuje k různým aktivitám a fotokoutkům. Po odchodu si pak může na internetu stáhnout video a fotografie ze své návštěvy na památku.
LEGO Idea House = Lví dům (Dům Ole Kirk Kristiansena) + System House + stará továrna
Lví dům získal své jméno podle dvou soch lvů umístěných u hlavních dveří, byl postaven v roce 1924 zakladatelem společnosti O. K. Kristiansenem. Od roku 1932 byl tedy prvním oficiálním sídlem. Leží na dohled od LEGO House, ale pro běžnou veřejnost není přístupný. Nachází se v něm soukromé muzeum firmy, tzv. LEGO Idea House. Díky uznání Matyho kostek jako fanouškovského média, bychom měli mít možnost budovu navštívit při návštěvě Billundu, kterou na letošní rok plánujeme. Když to bude možné, určitě vám naše dojmy z návštěvy přineseme.
Hned vedle Lvího domu leží stavba zvaná System House, která svým strohým stylem vyčnívá z okolní zástavby. Při bližším ohledání zjistíte, že fasáda je pokrytá study. Jde o administrativní budovu z roku 1958. V současnosti také součástí LEGO Idea House.
Trojici sousedících budov doplňuje původní továrna, postavená v roce 1942 po požáru originální stavby. Továrna je také nepřístupná veřejnosti. Někde pod komplexem těchto budov se nachází obří trezor uchovávající všechny doposud vyrobené stavebnice.
Dům Dagny Holm
Hned přes ulici s tématickým jménem Systemvej leží dům věnovaný Dagny Holm. Tato neteř zakladatele společnosti LEGO byla prvním mistryní stavitelkou. Největší stopu zanechala jako návrhářka téměř všech staveb ve světově prvním Legolandu, který se otevřel právě v Billundu. V budově, kde žil syn zakladatele LEGO Godtfred Kirk Christiansen a kde se narodil jeho vnuk Kjeld Kirk Kristiansen, vznikla ve sklepě vůbec první plastová kostka. Dnes zde sídlí oddělení projektového managementu a vývoje, takže se dovnitř nepodíváte.
Innovation House
Na první pohled možná nudná budova s plechovou fasádou dokončená v roce 2013. Za jejími zdmi však pracují téměř všichni návrháři LEGO stavebnic. S touto stavbou se pojí asi můj nejsilnější zážitek z návštěvy Billundu. Když jsem se procházel právě okolo Innovation House, fasáda nebyla zakrytá kovovými panely, ale odkrytá tak, že jsem mohl doslova vidět na pracovní stoly návrhářů zaplněné malými testovacími stavbičkami. V tu chvíli jsem si uvědomil, že právě v těchto místech se v některé z talentovaných hlav rodí budoucí stavebnice, kterou si vystavím na polici. Nevím, zda to byla náhoda, nebo si mě někdo všiml, ale po chvíli obhlížení se panely začaly zavírat a měl jsem po šmírování.
LEGO Campus
Nové sídlo LEGO Group bylo dokončeno v loňském roce po 5 letech prací. Stojí na místě bývalé továrny a staré centrály. V budově našlo své místo přibližně 2 000 zaměstnanců. Opulentní budova s těmi nejlepšími díly světových stavitelů a talentů z LEGO Group sice není otevřena veřejnosti, i tak ale stojí za pohled. Dovnitř vás sice nepustí, ale můžete ji celou obejít přilehlým parčíkem. Třeba zde narazíte na nějakou návrhářskou celebritu. V době mé návštěvy v roce 2019 byla ještě ve výstavbě, ale zajímavé tvary stavby už se jasně rýsovaly.
Trochu dále od centra se nachází rozlehlý areál zábavního parku Legoland. Otevřen byl jako první na světě již v roce 1968. Standardní atrakce, které naleznete v různých podobách v parcích po celém světě doplní v Billundu v letošním roce dvě nové. První nová oblast je tematicky zaměřená na světoznámé vozy se vzpínajícím se ořem ve znaku – Ferrari. Návštěvníci si zde budou moci postavit vlastní závoďáky a změřit síly na trati, nebo si prohlédnout vůz Ferrari Monza v životní velikosti z LEGO kostek. Druhá novinka, s názvem Bitva o kostku, přinese živé koně a rytířské zápasy.
Pár tipů závěrem
- V Dánsku nejsou pozemky oddělené výraznými ploty či jinými překážkami, je tedy možné k budovám přijít opravdu blízko bez toho, aniž by vás někdo vyháněl.
- Zaměstnanci LEGO House jsou nesmírně milí, když s nimi dáte řeč, dozvíte se mnoho zajímavých věcí a třeba dostanete i drobný dárek.
- V okolí Billundu najdete kostel, bývalou mlékárnu a další stavby, které nechal postavit Ole Kirk Kristiansen.
- V ulicích města jsou rozmístěné sochy a další umělecká díla spojená s LEGO Group.
- Z letiště jezdí bezplatný autobus do centra města, ale dá se dojit i pěšky.
- Jídlo a pití je v Dánsku dost drahé. Ve městě je několik levnějších samoobsluh a pokud si vystačíte s obyčejnou vodou, můžete si lahev doplnit třeba před LEGO House z pítka s pitnou vodou.
- V Billundu se kromě Legolandu nachází i velký vnitřní aquapark a lanové centrum. V okolí je mnoho dalších atrakcí.
Už jste Billund navštívili, nebo se teprve chystáte? Podělte se v komentářích o svá očekávání, či zážitky.
Vlastimil Novák
Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a trávení času s rodinou.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.