LEGO zachycuje japonskou kulturu již od konce 90. let 20. století, kdy do řady Castle přibyli ninjové. Od té doby se portfolio rozšířilo o několik letadel s označením národních aerolinií, minifigurku v kimonu, sumistu a samuraje, lucky cat s kývající tlapkou i sporťák Nissan GT-R. Svou premiéru si Japonsko v sérii Architecture odbylo v roce 2013, kdy výrobce představil set 21017 Imperial Hotel. Stavba je sice v evropském stylu, ale nachází se v hlavním městě země. V nedávných letech a měsících nás LEGO potěšilo panoramatickou stavebnicí Tokia, bonsají, obrazem Velká vlna, či Tichou zahradou. Nejnovějším přírůstkem je set 21060 Hrad Himedži a na něj se dnes detailně podíváme.
Úvod
Hrad Himedži se nachází ve stejnojmenném městě na ostrově Honšú. Plán výstavby vznikl již v roce 1346. Od té doby se majitel hradu několikrát změnil, až se areál dostal do rukou japonského státu. Koncem druhé světové války byl komplex masivně bombardován, ale jako zázrakem přežil bez významnějšího poškození. V roce 1993 byla památka zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO, letos tak slavíme 30 let od tohoto aktu. Díky zářivě bílé fasádě se Himedži někdy přezdívá Hrad bílé volavky. Jde o nejvíce navštěvovaný hrad v celém Japonsku.
Abyste si mohli model stavby sestavit, budete potřebovat 2 125 kostek, které obdržíte v krabici o rozměrech 47.6 x 37.4 x 10.9 cm. Grafické zpracování obalu se drží tradic řady Architecture. Přední stranu zdobí jen velký obrázek sestaveného modelu na černém pozadí, nenápadné logo hradu v pravém horném rohu a dole zelený pruh s nejdůležitějšími parametry setu. Zadní strana toho nabídne o něco více. Především poskytne pohledy z několika různých stran a také fotografii reálné předlohy. Uvnitř boxu má své místo 17 očíslovaných sáčků s dílky a kartonová obálka s manuálem. Moje zkušenost byla navíc negativně obohacena o volně sypané kostky, které unikly z roztrženého pytlíku číslo 3. Věřím, že tohle ale nebude obvyklá praxe.
Stavba
Stavbou vás provede hezky zpracovaný návod s šedivým pozadím. V jeho úvodu samozřejmě nemohou chybět faktické informace o historii hradu, některých detailech budovy a slovo návrháře setu. Další zajímavosti se tu a tam objevují i během stavebního procesu. Na rozdíl od jiných stavebnic, ale nemohu říci, že bych se dozvěděl něco opravdu překvapivého.
Již po prvních dvou využitých sáčcích kostek mě překvapila velikost základny budoucího modelu. Kromě dvou menších setů, nemám s řadou Architecture větší zkušenosti, a tak jsem netušil, že se během let takto rozrostla. Návrhář Chris McVeigh odvedl dobrou práci při šetření potřebných dílků. Hlavní vyvýšená část hradu totiž stojí na jakémsi skrytém podstavci a je tak z větší části dutá. Dle informací z manuálu je podstavec vyveden v barvách typických pro interiéry památky.
Celkové stavební práce bych rozdělil na dvě části. Ta první mě neuvěřitelně bavila. Během ní vznikají základy hradu, všechna zákoutí a tajné průchody na zmatení nepřítele. LEGO se opakovaně chlubí tím, že se mu podařilo zachytit nepravidelné úhly hradních nádvoří. Ve skutečnosti se ale drží pravoúhlé struktury a z té uhýbá jen na dvou místech. Prvním z nich je rampa stoupající od zahrady, druhým pak skutečně zeď jednoho z venkovních prostranství. Druhá část už mi takovou radost nepřinesla, neboť se skládá zejména z pokládání podobných vrstev jednotlivých pater hlavní věže a hradeb. Cílovou pásku protnete umístěním posledního stromu do zahrady.
Jedinou oficiální cestou, jak nahlédnout do interiéru, je sejmutí několika vrchních pater věže, čímž odhalíte soudní síň. Je trochu škoda, že kromě chvíle, kdy zrovna ukládáte kostky, se už do zbylých budov nikdy nepodíváte. Některé totiž interiér mají, i když velmi zjednodušený.
Hrad Himedži nabízí i malou míru individuálního přizpůsobení. Hned na začátku máte na výběr mezi anglickým a japonským názvem hradu, který je umístěn na černém rámečku okolo modelu. V obou případech se jedná o potisk, samolepek se obávat nemusíte. Druhá volba čeká naopak v úplném závěru. Rozhodnout se musíte, zda do zahrad umístíte stromy se zeleným olistěním, nebo v rozkvetlé formě. Hotový model měří přes 32 cm na šířku, 27 cm do hloubky a 19 cm na výšku.
Závěr
Stavebnici lze pochválit za to, že se velmi pevně drží předlohy. Některé stavební techniky (například úplný vrcholek věže) jsou velmi dobře promyšlené a dávají na obdiv nekonečné možnosti LEGO kostek. Kromě toho, že je tento konkrétní set skvělým zdrojem nejen tmavě pískových kostek, přináší i zcela nový dílek. Je jím plate 2×2 s jedním zdviženým rohem. Jeho anglické jméno zní „pagoda plate“. Díky němu lze vytvořit typické střechy japonských budov. Někteří recenzenti si stěžovali, že pískové kostky mají mezi sebou odlišné odstíny. Tento problém jsem zaznamenal i já, ale nevnímám ho nijak dramaticky. Protože zde tyto kostky znázorňují kamenné zdi, je jejich místy odlišná barevnost přirozená.
Návrhář Chris McVeigh k hradu doplnil i zahradu, ale vše připravil tak, že má budova plnou pozornost. Bledší odstín trávníku a nenápadná zeleň model dobře doplňují. Možnost nechat sakury vykvést už je jen bonbónek na konec. Nemohu říci, že bych se během skládání vyloženě nudil, ale určitě už mi pod rukama prošlo mnoho stavebně zajímavějších setů. Zvlášť v poslední třetině jsem si říkal, že už by mohl přijít konec. Kdo nemá rád opakování a práci s drobnými dílky, toho na závěr dorazí stromy složené z 5 individuálních stonků, na které je potřeba navěšet desítky kulatých plates 1×1.
Výsledkem je však úchvatný model pro milovníky architektury, Japonska, či středověku, kterému chybí k dokonalosti snad jen méně pravých úhlů.
Set 21060 Hrad Himedži obsahuje 2 125 dílků a je v prodeji od 1. srpna 2023 za doporučenou cenu 4 099 Kč.
Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Vlastimil Novák
Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.