Millenium Falcon: Nejlepší ze všech? | Matyho kostky

Millenium Falcon: Nejlepší ze všech?

Možná si po přečtení nadpisu říkáte, že nejlepší verze Millenium Falconu je přece ta z Ultimate Collector Series (UCS) v podobě setu 75192, já si to ale nemyslím. V dnešní recenzi se vás pokusím přesvědčit, že letošní novinka, stavebnice 75375 Millenium Falcon, má oproti svému obřímu bratrovi navrch.

Legendární loď Millenium Falcon ze Star Wars není v LEGO světě žádnou novinkou. Vůbec poprvé se dostal na pulty obchodů v roce 2001. Od té doby vzniklo celkem 21 různých variant, od prťavých polybagů s pár kostkami, po více než 7,5 tisíce dílů již zmíněného UCS Falconu z roku 2017. Ikonické postavení tohoto kusu létajícího šrotu a jeho obrovská popularita znamená, že se k němu výrobce pořád vrací a servíruje nám nové a nové verze. Pokud pravidelně čtete moje recenze, jistě vám neunikla kritika neustálé recyklace námětů, kterou nejen v LEGO Star Wars vidíme. U nové stavebnice to však vidím trochu jinak. Dánská společnost má letos dobrý důvod ohlížet se zpět, neboť slaví 25 let od vydání prvních stavebnic s tematikou Hvězdných válek. U těchto oslav by Falcon rozhodně chybět neměl!

Nová stavebnice patří do tzv. „Starship Collection“, tedy subtématu, kam LEGO od loňského roku vkládá vybrané lodě z Hvězdných válek v podobné velikosti. Set je určený primárně dospělým stavitelům, a tak je jeho krabice poměrně strohá. Fotografii modelu na přední straně doplňuje už jen název plavidla a logo oslav čtvrtstoletí LEGO Star Wars. Balení obsahuje 11 plastových pytlíků s kostkami, návod a volně uloženou modře průsvitnou trubičku. Už víte, k čemu bude sloužit?

Úvodní stránky manuálu již tradičně patří informacím o lodi, fotografiím a slovům autorů stavebnice. Nic objevného jsem se však nedozvěděl a rychle přešel k zahájení stavby. Určitě víte, že LEGO v návodech sem tam zmíní nějakou zajímavost, nebo vtipný detail. Ani v tomto případě tomu není jinak, jenže nejde jen o strohý text. Na zajímavá místa upozorňuje droid R2-D2 pomocí svého hologramu.

Jádro celé lodi tvoří pevný kříž v jejím středu. Uvnitř se nachází třeba posezení s holografickými šachy zvanými Dejarik, nebo scéna, ve které C-3PO překazil romantickou chvilku mezi Han Solem a princeznou Leiou. Všechny postavy jsou v mikro měřítku, tedy z kulatých jednostudových dílků. Některé části jsou vystavěny pomocí dílů známých především ze série Technic. Propojení piny dodává modelu potřebnou pevnost.

Partička microscale hrdinů u partie dejariku.

Aby se vám následující části dobře umisťovaly na konstrukci, autoři stavebnice přišli s nápadem loď posadit na stojan. Přibližně v polovině stavby vás tak vytrhnou z krásně plynoucí stavební flow a hodí vám do ruky kostky na sestavení podstavce. Tento krok jsem moc nepochopil, protože mi mírně pokazil zážitek ze stavění a práci spíš ztížil. Abych nebyl jen za bručouna, musím uznat, že stojan je opravdu parádní. Je stabilní, vypadá dobře, a ještě udrží Falcon v dynamicky nakloněné poloze. Navíc se na něm najde místo pro plaketu s názvem plavidla a exkluzivní výroční kostku.

Po dokončení stojanu je vám dovolen návrat k dostavbě lodi. S každým další nasazeným panelem vzniká mistrovské dílo a Millenium Falcon získává svůj tvar a detaily na povrchu. Na stabilní základ se postupně navěšují jednotlivé panely, a to jak z vrchu, tak ze spodní strany. Aby bylo možné vytvořit typický profil zužující se k okrajům, jsou panely nasazené na kloubech. Díky tomu je lze zmáčknout k sobě, klipy na vnitřních stranách se zacvaknou a vznikne tak velice pevné spojení. Na celé lodi nenajdete jedinou samolepku, všechny grafické detaily tvoří potisk. Návrhářům se podařilo vyplnit každou malou mezírku, a tak se vám nestane, jako u některých starších verzí, že by bylo vidět dovnitř. Některé drobné konstrukční detaily se mohou na první pohled zdát křehké, ale po usazení na místo zapadnou do celku a o pevnost se není třeba obávat. Před usazením posledních panelů konečně dojde k využití zmíněné trubičky v průsvitné modré barvě. Moudří již tuší, že zde hraje roli hyper pohonu. Úplné finále představuje typický satelitní talíř a kanóny ve středu lodi.

Millenium Falcon měří přes 13 cm na výšku, 24 cm na délku a 19 cm na šířku a skládá se z 921 kostek.

A proč si myslím, že právě letošní Millenium Falcon je ten nejlepší? Vypadá prostě výborně. Povrch trupu je dostatečně detailní a uvnitř nechybí oblíbené filmové scény. I přes menší velikost jsou použité stavební techniky na vysoké úrovni. Díky pevnosti se s ním lze „prolétnout“ po pokoji, aniž by se rozpadl, ale krásně se na něj kouká i na stojánku, který je vynikající. Model je tak akorát velký, aby zaujal, a zároveň kvůli němu nebylo potřeba přikoupit další byt. Posledním pozitivním faktorem je i doporučená cena. Dle mého názoru odpovídá tomu, co dostanete a když nekoupíte UCS Falcon, můžete si pořídit celou aktuální Starship Collection a ještě vám zbyde.

75375
Millenium Falcon
💰  Doporučená cena: 1 999 Kč
🧱  921 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 3. 2024

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama