Možná si po přečtení nadpisu říkáte, že nejlepší verze Millenium Falconu je přece ta z Ultimate Collector Series (UCS) v podobě setu 75192, já si to ale nemyslím. V dnešní recenzi se vás pokusím přesvědčit, že letošní novinka, stavebnice 75375 Millenium Falcon, má oproti svému obřímu bratrovi navrch.
Legendární loď Millenium Falcon ze Star Wars není v LEGO světě žádnou novinkou. Vůbec poprvé se dostal na pulty obchodů v roce 2001. Od té doby vzniklo celkem 21 různých variant, od prťavých polybagů s pár kostkami, po více než 7,5 tisíce dílů již zmíněného UCS Falconu z roku 2017. Ikonické postavení tohoto kusu létajícího šrotu a jeho obrovská popularita znamená, že se k němu výrobce pořád vrací a servíruje nám nové a nové verze. Pokud pravidelně čtete moje recenze, jistě vám neunikla kritika neustálé recyklace námětů, kterou nejen v LEGO Star Wars vidíme. U nové stavebnice to však vidím trochu jinak. Dánská společnost má letos dobrý důvod ohlížet se zpět, neboť slaví 25 let od vydání prvních stavebnic s tematikou Hvězdných válek. U těchto oslav by Falcon rozhodně chybět neměl!
Nová stavebnice patří do tzv. „Starship Collection“, tedy subtématu, kam LEGO od loňského roku vkládá vybrané lodě z Hvězdných válek v podobné velikosti. Set je určený primárně dospělým stavitelům, a tak je jeho krabice poměrně strohá. Fotografii modelu na přední straně doplňuje už jen název plavidla a logo oslav čtvrtstoletí LEGO Star Wars. Balení obsahuje 11 plastových pytlíků s kostkami, návod a volně uloženou modře průsvitnou trubičku. Už víte, k čemu bude sloužit?
Úvodní stránky manuálu již tradičně patří informacím o lodi, fotografiím a slovům autorů stavebnice. Nic objevného jsem se však nedozvěděl a rychle přešel k zahájení stavby. Určitě víte, že LEGO v návodech sem tam zmíní nějakou zajímavost, nebo vtipný detail. Ani v tomto případě tomu není jinak, jenže nejde jen o strohý text. Na zajímavá místa upozorňuje droid R2-D2 pomocí svého hologramu.
Jádro celé lodi tvoří pevný kříž v jejím středu. Uvnitř se nachází třeba posezení s holografickými šachy zvanými Dejarik, nebo scéna, ve které C-3PO překazil romantickou chvilku mezi Han Solem a princeznou Leiou. Všechny postavy jsou v mikro měřítku, tedy z kulatých jednostudových dílků. Některé části jsou vystavěny pomocí dílů známých především ze série Technic. Propojení piny dodává modelu potřebnou pevnost.
Aby se vám následující části dobře umisťovaly na konstrukci, autoři stavebnice přišli s nápadem loď posadit na stojan. Přibližně v polovině stavby vás tak vytrhnou z krásně plynoucí stavební flow a hodí vám do ruky kostky na sestavení podstavce. Tento krok jsem moc nepochopil, protože mi mírně pokazil zážitek ze stavění a práci spíš ztížil. Abych nebyl jen za bručouna, musím uznat, že stojan je opravdu parádní. Je stabilní, vypadá dobře, a ještě udrží Falcon v dynamicky nakloněné poloze. Navíc se na něm najde místo pro plaketu s názvem plavidla a exkluzivní výroční kostku.
Po dokončení stojanu je vám dovolen návrat k dostavbě lodi. S každým další nasazeným panelem vzniká mistrovské dílo a Millenium Falcon získává svůj tvar a detaily na povrchu. Na stabilní základ se postupně navěšují jednotlivé panely, a to jak z vrchu, tak ze spodní strany. Aby bylo možné vytvořit typický profil zužující se k okrajům, jsou panely nasazené na kloubech. Díky tomu je lze zmáčknout k sobě, klipy na vnitřních stranách se zacvaknou a vznikne tak velice pevné spojení. Na celé lodi nenajdete jedinou samolepku, všechny grafické detaily tvoří potisk. Návrhářům se podařilo vyplnit každou malou mezírku, a tak se vám nestane, jako u některých starších verzí, že by bylo vidět dovnitř. Některé drobné konstrukční detaily se mohou na první pohled zdát křehké, ale po usazení na místo zapadnou do celku a o pevnost se není třeba obávat. Před usazením posledních panelů konečně dojde k využití zmíněné trubičky v průsvitné modré barvě. Moudří již tuší, že zde hraje roli hyper pohonu. Úplné finále představuje typický satelitní talíř a kanóny ve středu lodi.
Millenium Falcon měří přes 13 cm na výšku, 24 cm na délku a 19 cm na šířku a skládá se z 921 kostek.
A proč si myslím, že právě letošní Millenium Falcon je ten nejlepší? Vypadá prostě výborně. Povrch trupu je dostatečně detailní a uvnitř nechybí oblíbené filmové scény. I přes menší velikost jsou použité stavební techniky na vysoké úrovni. Díky pevnosti se s ním lze „prolétnout“ po pokoji, aniž by se rozpadl, ale krásně se na něj kouká i na stojánku, který je vynikající. Model je tak akorát velký, aby zaujal, a zároveň kvůli němu nebylo potřeba přikoupit další byt. Posledním pozitivním faktorem je i doporučená cena. Dle mého názoru odpovídá tomu, co dostanete a když nekoupíte UCS Falcon, můžete si pořídit celou aktuální Starship Collection a ještě vám zbyde.
Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Vlastimil Novák
Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.