Příběh BIONICLE: Od kyborgů v converskách po bojovníky inspirované Maory | Matyho kostky

Příběh BIONICLE: Od kyborgů v converskách po bojovníky inspirované Maory

V dnešním článku se poprvé na tomto blogu podíváme do dnes již trochu zaprášeného světa LEGO BIONICLE.

První generace LEGO BIONICLE byla představena na konci roku 2000 jako jedno z in-house (tedy vymyšlených přímo v LEGO) témat pro rok 2001. Nejednalo se tehdy zdaleka o jedinou novinku, ve stejné době začalo LEGO vydávat také licencované sety Harry Potter nebo sety s Jackem Stonem (o kterých jsme již psali např. zde). Celkově bylo v letech 2001-2010, 2014-2016 a 2023 vydáno 459 setů v rámci tohoto tématu a dle BrickLinku existuje přes 600 unikátních dílků spadajících právě pod BIONICLE.

Původ BIONICLE

Nápad vyrábět humanoidní akční postavy a použít je k vyprávění příběhu a vytvoření celého univerza se zrodil již v roce 1995 u nikdy nevydaného témata CYBOTS.

Nevydané téma LEGO CYBOTS, zrození kulového kloubu (zdroj: Faber Files)

Třebaže to CYBOTS nedotáhli do prodeje, je velice důležité, že v rámci jejich vývoje došlo k vytvoření Technic dílků s kulovým kloubem, které byly následně jeden ze základních stavebních kamenů BIONICLE.

Když poté Bob Thompson a Martin Riber Andersen z LEGO Group společně s Christianem Faberem (autor blogu Faber Files, které všem fandům LEGO BIONICLE vřele doporučuji) a Alastairem Swinnertonem prezentovali své nápady na poradách v Billundu, tato později  úspěšná produktová řada ještě neměla jasně daný svůj název. Jak lze vidět na obrázku níže od Christina Fabera, místo BIONICLE jsme tady mohli mít „Afterman“ nebo „Bioknights“, nakonec však dostal přednost název vzniklý z anglického „biological chronicle“. Pokud by vás zajímalo, odkud LEGO vzalo na první pohled exotické názvy jednotlivých setů/postav, tak inspiraci hledalo v Maorské kultuře a jazyce, což vedlo i ke kratšímu sporu, jehož výsledkem bylo vynechání mnohých slov z BIONICLE univerza (jedno z problémových slov bylo například Tohungasety 1388 až 1393 v roce 2001).

Nevydané téma LEGO Alternativní názvy pro BIONICLE [Faber Files] (zdroj: Faber Files).

Začátek prodeje první generace

Celý příběh (filmy, komiksy, hry aj.) spojený s tímto tématem by byl spíše na sérii článků než na jeden článek, a je detailně rozebrán třeba na The BIONICLE Wiki. Ve zkratce se točí celá produktová řada ohledně souboje dobra a zla, kdy dobro reprezentují válečníci Toa a zlo Makuta a jeho přisluhovači. Toa byli vydáváni většinou v sadách čítajících 6 setů a jednotlivé postavy ztělesňovaly elementy jako oheň, vzduch, voda atd. Sety byly prodávány v poměrně unikátních krabičkách a některá jejich víčka měla dokonce otvory na piny a křížové tyče.

Sety Toa Nuva z roku 2002 včetně boxů.

U mnohých sad pak byla možnost postavit něco jako „superválečníka“ z 2-3 setů, což považuji za geniální obchodní strategii – návod od každého z jednotlivých setů obsahoval i část návodu pro sestavení onoho superválečníka a samozřejmě i připomenutí jaké další sety ke stavbě potřebujete. Společně s dalším obsahem se sety vydané v rámci 1. generace postaraly o to, že BIONICLE bylo v letech 2003 a 2006 pro LEGO Group vůbec nejvýdělečnějším tématem.

Návody setů 8567, 8570 a 8571 s návrhem na jejich zkombinování.

LEGO BIONICLE nyní

Chcete-li si pořídit nějaký set nebo specifický dílek pro svůj MOC v současnosti, budete se muset spolehnout na BrickLink nebo třeba na Facebook Marketplace. Nemám pocit, že by se jednalo o sběrateli příliš vyhledávané téma, takže ani ceny nejsou u běžných setů příliš vysoké. Buďte ale připraveni na jistou míru opotřebení u použitých kloubů. Níže přidávám jeden fakt povedený MOC využívající BIONICLE dílky.

The flower of the Makuta (zdroj: Reddit r/bioniclelego).

Zůstaneme-li u sběratelství, tak zajímavé jsou především speciální edice mask Kanohi – ta nejvzácnější – platinová Avohkii byla v roce 2014 prodána za neuvěřitelných 15000$. Nejraritnější oficiálně vydaný BIONICLE set je 8998, byl vydán roku 2009 a současná cena dle BrickEconomy je více než 40 000 Kč, není bez zajímavosti, že jde zrovna o postavu, která zabila arcizáporáka Makutu.

Pokud se vám válí starší BIONICLE sety někde v krabici, zkontrolujte si také zda náhodou nemáte sety 8757 a 8893, oblouky 1x8x2 v tmavě modrém provedení použité v těchto setech jsou poměrně vzácné a můžou vám ještě dobře posloužit, rozhodnete-li se pro zkompletování Market Street nebo Café Corner.

Závěr

Závěrem určitě potěším všechny fanoušky tohoto tématu informací, že dle exabrickslegogo_ (Instagram) bychom se mohli dočkat comebacku už v roce 2025. Pokud tomuto „leaku“ nevěříte, možná vás přesvědčí torso této minifigurky ze setu 71799 Trhy v NINJAGO City. Náhoda? Nemyslím si.

Racer Seven ze setu 71799 (zdroj: BrickLink)

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Matěj Grapa

Při volbě povolání výrazněn ovlivněn jeho oblíbeným dílem Krtečka (Krtek chemikem). Ve volném čase pak kromě stavění a sbírání LEGO jezdí na silničním kole, hraje badminton a pravidelně se schází s přáteli u hraní deskových her. K týmu Matyho kostek se přidal v roce 2024.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama